Европейската комисия понижи днес в пролетната си икономическа прогноза оценката си за икономическия растеж на България за 2013 и 2014 г. съответно до 0,9 на сто и 1,7 процента, съобщи Ройтерс.
По-рано - през февруари в своите зимни прогнози Брюксел очакваше българската икономика да нарасне с 1,4 процента тази година и 2 процента през 2014 година. Тогава бяха потвърдени есенните прогнози от ноември.
Очаква се безработицата в България да бъде в размер на 12,5% през 2013 г., а през 2014 да спадне незначително до 12,4%.
Комисията понижи и февруарската си междинна си оценка за брутния вътрешен продукт (БВП) на цялата еврозона. Според новите прогнози икономиката ще се свие с 0,4 на сто тази година, съобщи Европейската комисия. В пролетните си икономически прогнози, представени днес в Брюксел, ЕК посочва също, че през 2014 година икономиката на валутния съюз ще се възстанови, нараствайки с 1,2 на сто. В предишната си оценка от февруари Брюксел очакваше за тази година свиване от 0,3 процента и растеж от 1,4 процента за догодина.
Причината за общото понижение е преди всичко слабостта на големите южноевропейски страни – Франция, Испания и Италия. Икономиката на Франция ще се свие с 0,1%, докато Испания и Италия ще отчетат спад от над 1%.
Кипърската икономика ще остане в дълбока рецесия до 2014 година заради драстичното свиване на банковия сектор, наложено от кредиторите на страната и необходимостта Никозия да осигури 13 милиарда евро за три години, се казва в още пролетните прогнози. Само през тази година БВП ще се свие с 8,7 на сто.
От всички 17 страни от еврозоната ръст на БВП през тази година ще отчетат едва осем: Естония (3,0%), Малта (1,4%), Ирландия (1,1%), Словакия (1%), Люксембург (0,8%), Австрия (0,6%), Германия (0,4%) и Финландия (0,3%).
За целия ЕС оценките също са понижени. В новите си прогнози ЕК залага на свиване на БВП с 0,1 процента през 2013 година и увеличение от 1,4 на сто през 2014 година. В зимната прогноза ЕК очакваше икономиката на ЕС да нарасне с 0,1 на сто през 2013 година и с 1,6 на сто идната година.
С изключение на Чехия всички останали страни-членки извън еврозоната ще отбележат икономически растеж през тази година. За Чехия се очаква да отчете рецесия от 0,4%. Най-силен растеж ЕК очаква за Латвия (3,8%), за която се очаква да стане 18-ият член на еврозоната, както и за Литва (3,1%).
„Очакваме през втората половина на годината икономиката да се подобри и да набере скорост догодина. Основният двигател на растежа ще остане външното търсене, а вътрешното ще остане ограничено“, заяви еврокомисарят по икономическите въпроси Оли Рен.
В много държавни безработицата е далеч над 10%. В Испания и Гърция според ЕК през тази година нивото ще надмине 27%. Високата безработица в някои държави-членки би могла да застраши социалното сближаване и да остане постоянен феномен, ако реформи не успеят, предупреди още комисията.
Новите задължения ще останат в рамките на еврозоната според прогнозата на ЕК на ниво от 2,9% - под трипроцентния праг, установен от Пакта за стабилност. Девет от 17-те държави-членки няма да отговарят на определените стойности. Франция ще отчете дефицит от 3,9%, а ако правителството на президента Франсоа Оланд не противодейства по някакъв начин, дългът на страната ще нарасне до 4,2% през 2014 година.
преди 11 години "Кога най-после банките в България ще започнат да кредитират бизнеса на по-човешки лихви от 2,5-3 % като в нормалните държави?"----------studioaa:Това може да стане само при сериозно падане риска за връщане на средствата.----------studioaa, да те светна малко, че гледам и ти си останал на нивото на учебник от преди кризата: Не само нивото на лихвите зависи от риска, но и риска зависи от нивото на лихвите. В старите учебници пише само първото, а се пропуска второто. Но икономиката е кръг без начало и без край и високите лихви на свой ред оказват влияние като увеличават риска (защото правят връщането на кредитите по-трудно). Т.е. ако лихвите бъдат свалени това ще свали и риска в системата, което ще даде още възможност за понижение и на лихвите и на риска и така икономиката ще стане по-стабилна. Но за банкери, над които няма контрол, е по-удобно да цакат с високи лихви защото така има по-големи печалби за тях. А това, че с високите лихви вдигат и риска много не ги интересува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години za da tragne inflaciqta trqbva da tragne kreditiraneto v USA. zashtoto tam jiveqt glavno taka. moeto edinstveno jelanie i nadejda e horata tam da promenqt modela. t.e. da ne izkunsumirat vsichko predi da sa go izrabotili. tova che ne tragva inflaciqta me kara da mislq 4e to4no tova se slu4va. ako e taka s udovolstvie shte gledam falita na vsi4ki banki i na FED i ECB naj ve4e. nqnam kirilica tuk:( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Така се получи у нас с лихвите, защото банките се втурнаха да съберат колкото може повече пари за да ги изнесат - "Понеже повече няма да има България" и ще закриваме държавата, като че ли ! Доста глупаво и реално парите са инвестирани сега при по ниска доходност, което е много зле. Лихви от 2% и подобни са нездравословни за икономиката, добрия вариант е китайския - лихвите трябва да са около 8% или 1-2% под инфлацията , но да има сходен процент инфлация..2% е едно нищо. Инфлацията всъщнос е икономически ръст, който толкова много желаем. Няма как да имаме икономически ръст при такива лихви и мижава инфлация,която се диктува от ЕЦБ..Рибата е вмирисана от към главата. Вярно е че нашите политици ни занимават с глупости и вършат и такива. И все пак може да се каже, че те не са виновни за икономическата ситуация..реално така стоят неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години за да сработи QE 3 ...4...5 i t.n трябва да има инфлация в уса а там няма , или поне няма такава каквато им е нужна. и като добавим дълбочинния и шистов добив на нефт пак в уса. И повищената нервност на петролните монархии в аденския залив. Малко вероятно. да стане двойно. Или ако стане двойно ще е края на долара и уса като глобален хегемон. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ако продължи с QE може и двойно да е. мое предположение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години защо да е ***, та питам пак кое води до това твърдение, освен неистово бръщолевене, характерно за периода и флудърите, които покрай изборите са се разбесняли. Накратко технически анализ, фундаментален кое води това съждение... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Много *** въпрос братле... В кристалната топка разбира се! Как може да видиш прогнозата!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Къде видя 140 за барел, през 2014 средата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Най-после малко разум във форума. Веско, чети момче! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Досега не съм бил толкова съгласен с теб!! Всичко, което каза за местното потребление и вноса е много правилно според мен! Не видях НИКОЯ партия да иска да защити нашия интерес. Всички се мазнят на Брюксел и говорят все едно е Светая Светих. Разберете Брюксел няма да ни оправи проблемите с тези регулации! Трябва да си защитаваме сами интереса и пти точно такива условия да сме в ЕС! Условия който са в НАШ интерес не на някакъв имагинерен ЕС интерес. ЕС с нас и без нас му е все тая! отговор Сигнализирай за неуместен коментар