IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС: Епохата на строгите икономии извървя своя път

Трябва да съчетаем нужното подобрение в публичните финанси, огромните дефицити и огромният публичен дълг с подходящи мерки за растеж, заяви Жозе Барозу

10:43 | 23.04.13 г. 25
ЕС: Епохата на строгите икономии извървя своя път

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу пък заяви вчера, че мерките на строги икономии са достигнали своя естествен предел на народна подкрепа. „Макар да смятам, че тази политика е правилна в основата си, мисля, че тя достигна своя предел“, каза Барозу. „За да бъде успешна една политика, тя не само трябва да бъде структурирана адекватно, тя трябва да има най-малко политическа и обществена подкрепа“, добави той.

Промяната в отношението към строгите икономии обаче е подкрепено от подобряващата се обща картина. Общият бюджетен дефицит на държавите от еврозоната е намалял до 3,7% от БВП през 2012 г. при 4,2% от БВП през 2011 г. и 6,5% през 2010 г.

Отчасти вследствие на това се очаква Испания и Франция да получат повече време за постигане на заложената в договорите на ЕС цел за бюджетния дефицит от 3% от БВП. ЕК ще реши на 29 май дали да препоръча на министрите на финансите на страните от еврозоната да предоставят на Франция и Испания срок до 2015 г. да понижат бюджетните си дефицити до 3% от БВП, като настоящият срок е 2014 г.

„Трябва да съчетаем необходимото подобрение в публичните финанси, огромните дефицити и огромният публичен дълг с подходящи мерки за растеж“, посочи Барозу.

Лидерите на държавите-членки на ЕС отчаяно се нуждаят от постигане на икономически растеж, но засега остава неясно доколко голяма промяна планират.

В четвъртък Рен заяви, че призивът на министрите на финансите и управителите на централните банки на държавите от групата на най-развитите в икономическо отношение държави Г-20 за по-малко строги икономии представлява „проповед към убедено вярващи“. Той все повече се насочва към фискалните усилия на отделните държави в структурно отношение, което означава елиминиране на ефектите на бизнес цикъла и еднократни бюджетни мерки.

Но Германия и Европейската централна банка искат да видят как еврозоната е поставила в ред своите финанси след десетилетия на заемане на средства, през което нивата на държавните дългове и дефицити нараснаха драматично. В допълнение Фискалният договор на ЕС, подписан през март 2012 г. от всички държави-членки с изключение на Великобритания и Чехия, изисква правителствата да залагат бюджетен баланс с излишък при структурен дефицит не по-висок от 0,5% от БВП.

„Не виждам да има голяма промяна и строгите икономии да не са на дневен ред“, заяви Юрген Михелс, икономист в Citigroup. „Повечето държави ще трябва да предприемат допълнителни значителни фискални мерки, за да постигнат новите цели“, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 4
studioaa
преди 11 години
Очевидно, е че няма но печатането на пари с цел покупка на акции и книжа ще налее свежи пари първо в бизнеса, а покупката на ДЦК в държавите и те ще престанат с икономиите. Това ще раздвижи икономиката но след като се напечатат 2-3 трилиона естествено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 3
deant
преди 11 години
"Производствената активност в еврозоната е продължила да се свива през април" Ако мислите, че обезценката ще увеличи производството много се лъжете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 5
studioaa
преди 11 години
Когато беше време през 2009 да се стартира програма за вливане на ликвидност без ограничения всички се дърпахте и сега ще си берете плодовете от "гениалните" решения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 3
toto 2
преди 11 години
Как какво въпреки че се опъват лечението е само едно-Обезценка на Еврото и инфлация в по-големи размери
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 5
deant
преди 11 години
Лела мале... другаря Барозу пак е пропуснал да си пие хапчетата. Ако това което свършиха досега беше оправяне, не ми се мисли какво ще нагоди сега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още