IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сорос: Германия трябва да излезе от еврозоната, ако не иска общи облигации

Берлин трябва да понесе своята роля за стабилизирането на валутния съюз, смята инвеститорът

09:30 | 10.04.13 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Джордж Сорос: Германия се колебае да поема отговорност. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Джордж Сорос: Германия се колебае да поема отговорност. Снимка: Ройтерс

Джордж Сорос се опасява за бъдещето на Европейския съюз. Има реална опасност еврокризата да доведе до тежък разрив в ЕС, а виновна за това е и Германия, заяви по време на икономическа конференция във Франкфурт 82-годишният инвеститор.

Германия се колебае да поема отговорност и се ограничава само в това, задлъжнелите страни от еврозоната да успяват да получават само толкова, колкото да не фалират, каза Сорос по време на конференцията CFS Presidential Lecture на Центъра за финансови изследвания към университета Гьоте във Франкфурт.

Политиката на строги икономии, която се предписва на задлъжнелите страни, също е грешна според Сорос: „Тежестта на дълга не може да се намали чрез свиване на БВП".

С това дълговата криза рано или по-късно се увеличава, напрежението между кредитори и длъжници става все по-голямо, и тогава ЕС ще се пръсне, може би след 20 години, но той ще бъде разбит, това е моето опасение“, цитиран е Сорос от Wall Street Journal.

Затова инвеститорът призовава Германия да вземе активна, водеща роля, а освен това Сорос има и готово решение за кризата с еврото. Германия трябва да се договори за общи държавни облигации, или да напусне еврозоната.
Въвеждането на еврооблигации ще намали риска от неизпълнение на задълженията и в резултат цените на кредитите ще спаднат. "Италия, например, може да спести до 4% от БВП и да предостави нов тласък за икономиката си".

А това, че в такъв случай Германия ще трябва да плати с по-висока доходност, отколкото в момента, Сорос не смята за проблем. Изключително ниската доходност на германските държавни облигации за него е симптом на заболяване на периферните страни, което трябва да се лекува.

В допълнение, разходите за постоянните усилия да се запази еврото с минимални ресурси, ще са по-високи в дългосрочен план за Федералната република, отколкото пускането на общи облигации.

Затова роденият в Унгария предприемач предпочита първото решение. Но съвместни еврооблигации може да функционират според Сорос и без Германия. Тогава Германия ще трябва да обмисли варианта за напускане на еврозоната: "Германия трябва да има собствено мнение. Но тя няма право да кара задлъжнелите страни да се придържат към това мнение".

Инвеститорът смята, че евентуално оттегляне на Германия от еврозоната ще доведе до поевтиняването на еврото и останалите страни с дългови проблеми отново ще станат по-конкурентоспособни. Германия от своя страна се очаква да бъде достатъчно силна, за да издържи на въздействието от поскъпването на местната си валута.

Сорос дълго се е чудил дали трябва да изкаже мислите си преди или след изборите в Германия, но същевременно се опасявал, че до този момент кризата може да пристигне и във Федералната република и да настане рецесията и в Германия.

Коя от неговите две алтернативи е по-добра, ще трябва да решат в крайна сметка избирателите. "Човек не трябва да бърка ЕС и еврото, едното е целта, а другото - само средство за постигането на целта".

Бившият главен икономист на Европейската централна банка Отмар Исинг обаче не е съгласен със Сорос. Въвеждането на еврооблигации с тези описани от Сорос ефекти на намаление на доходността, ще предизвика отново в задлъжнелите страни илюзията, която бе предизвикана по-рано с въвеждането на еврото и в крайна сметка доведе до лошия дълг на периферните страни – ниски лихвени проценти без последствия, ако правилата не се спазват. В допълнение, според Исинг общите облигации все още не са демократично легитимирани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:28 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 1
Protokol
преди 11 години
Не му издържат нервите на човека - разбрал е , че няма да дочака да му излязат късите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 11 години
Ако Сорос си мисли че евровите кредити няма да се превалутират в още по-скъпи марки много се лъже. Това ще е краят на европейските фантазии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
Ибн ал Кан
преди 11 години
И като изхарчат парите от облигациите, ко *** праим? :))Абе, тя Германия лесно ше се махне и на практика ще разтовари няколко раници от гърба си :)))После, дори ще може да си позволи собствена фискална политика, както с марката.Отмар Исинг му е отговорил подобаващо:Общи облигации - ОК, но без съгласувана бюджетна политика това ще е поредното наливане на пари под формата на спестени пари от лихви.Пък и изобщо проблемът на по-*** държави НЕ е в цената на финансирането, а в трайно дефицитни бюджети.И разликата отново ще бъде поета от Германия, но дори това не е основния проблем!Щото в един момент продънените средиземноморски икономики пак няма да могат да плащат!Просто, защото бюджетите са им дебалансирани и там има трайна нагласа да се харчат пари от заеми, да се създава у населението измамно усещане за стандарт постигнат на кредит, за печелене на избори посредством купуване на избиратели с 'чужда пита' :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 5
SSIW
преди 11 години
Очебийни истини е казал човека, никакъв аналитичен гений не е необходим, да формулираш това, което ще ти избоде очите: Южните страни ще разрушат икономиката и обществата си, ако останат с тази валута, в този й вид (заради спецификите в конкурентноспосбността си, глобалната конюнктура и ликвидната криза - задълбочавана от политиките на ЕЦБ). Другото животоспасяващо действие, от което се нуждаят тези държави е обезценка на дълга. По всичко личи, че правилата, по които се управлява валутния съюз, не позволяват на тези правителства да действат съобразно нуждите си, изпълнявайки мерки, като споменатите по-горе(Гермяния не е дала индикации за промяна в принципните си нагласи). Изглежда най-добрия вариант е напускане на ЕЗ от тези страни, ако няма консенсус за промяна на правилата вътре в съюза. Проблема е техен и е нормално те да иницеират такава процедура по отделянето си от съюза. Също така, тр. да действат в съкратени срокове, защото всяко отлагане ще задълбочи проблемите допълнително. Отделно седи въпроса за юридичеките предизвикателства пред такова напускане на ЕЗ и политическата воля и отговорност на правителствата да го предприемат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 1
bgMan
преди 11 години
Не Меркел ами търтеите, социалистите, крадците и някои по-глупави от нормалното политици ще са виновни за съсипването на всичко градено през последните 60 г.Защото ако случайно не си забравил не малко хора от ЕС са с манталитета на търтеи и скакалци и задължават останалите да ги хранят и издържат докато те самите не искат да си променят нито начина си на безсмислено плюскане и харчене, нито житейската си философия "що да работим като можем и да не работим".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 1
Императорът
преди 11 години
Кога дяволът най-после ще оттърве светът от това същество?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 3
georgi.benevolenet
преди 11 години
Калин Христов, Мариела Ненова, Андрей Василев, Росен Розенов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, Цветан Цалински ограбиха икономиката, а вие (или капитала зад банките в картел) го направихте финансов министър. Калин е с контрол на съзнанието с имплант и връзка с мрежата на Мтел, нещо нормално за съвременните технологии и обслужва интереси. Като работех в БНБ за малко, след като на някой в ЦЕУ на Сорос ни преподаваха как се организира криза и картели, те се опитаха да ме накиснат за кредитната експанзия за надуване на балон на фондовата борса и жилищния пазар довели до съответно спад от 20 млрд + 10ки млрд+10 млрд лоши кредити. Най-гупавото, е че ги оставате на длъжност и ще продилжават да ви мамят. Не е важно, че са квалифицирани, важно е че са корумпирани! Ако лихвата в България беше като в Европа, икономиката щеше да расте по 3-4%, но "стабилната" банкова система в картел прибира 10-12% лихва. http://convergingtechnology.eu/european-commission-and-european-central-bank-opinion
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 8
hagan
преди 11 години
Германия е против еврото но никой не пита народа от 10 немеца един харесва еврото миналата година бях там 10 месеца и питах сума ти хора искат си марката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
Каквото трябва да НИ каже, това ще каже! - въпроса е ние като го чуем, после от "нашите действия" кой ще спечели?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 4
bulgarian lev
преди 11 години
Германия при предишни дебати ни е била 100 на 100 против общи еврооблигации. Казвала е че не е съгласна това да стане сега и в този момент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още