България продължава да бъде втора в Европейския съюз (ЕС) по най-нисък дълг спрямо брутния вътрешен продукт (БВП), сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
През третото тримесечие на миналата година съотношението между дълг и БВП е било 18,7%. Изпреварва ни Естония, чийто дълг е бил 9,6% от БВП, а след нас е Люксембург с 20,9%.
През третото тримесечие спрямо второто е регистрирано повишение на българския дълг от 2,3 пр. п., а на годишна база – 3,7пр. п.
Най-задлъжняла към края на септември 2012 г. е Гърция, където нивото на дълга е било 152,6%, а след нея са Италия (127,5%), Португалия (120,3%) и Ирландия (117%).
Задлъжнялостта в Ирландия е нараснала с най-бързи темпове през третото тримесечие на 2012 г. – с близо 6 процентни пункта спрямо предходния тримесечен период. Ръст от над 3 пр. п. е измерен в Гърция и от близо 3 пр. п. - в Португалия. Най-бързи темпове на спад пък са регистрирани в Латвия, Малта и Австрия.
На годишна база обаче най-бърз темп на ръст на дълга е отчетен в Кипър – 17,5 пр. п., следван от Ирландия (13,4 пр. п.) и Испания (10,7 пр. п.). Най-голямо понижение е отчетено в Гърция (-11,1 пр. п.), следвана от Унгария (-4,8 пр. п.) и Латвия (-3,6 пр. п.).
Към края на третото тримесечие на миналата година средният размер на дълга на държавите от еврозоната е бил 90% от БВП, като е отбелязал лек ръст спрямо предходния тримесечен период, когато е бил на ниво от 89,9%.
За ЕС средното ниво на дълга е било 85,1%, като отново повишението на тримесечна база е минимално.
Година по-рано обаче дългът на еврозоната е бил 86,8%, а на ЕС – 81,5%.
преди 11 години Твоето со паре , само една държава го прави и тя не е в Европа друга не, тъй 4е не говори глупости ....вси4ки се вдъхновяват от австрииската школа в момента която е доста на мода . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години благодаря, коригирани са неизправностите.хубав ден :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И не пише кои са преди нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Вие май не правите разлика между % и пр. пункт ...Да не говорим, че не виждам източник... отговор Сигнализирай за неуместен коментар