Амбициозният план за задоволяване на 15% от енергийните нужди на Стария континент чрез слънчеви ферми в Северна Африка е пред провал, съобщава BBC.
Проектът Desertec имаше за цел да доставя електричество за Европа чрез мрежа от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и високоволтови кабели, които трябва да бъдат прокарани по дъното на Средиземно море.
През последните седмици обаче два ключови индустриални концерна, подкрепящи проекта, се отказаха. Испанското правителство също отказва да подпише споразумение за изграждането на слънчеви централи в Мароко.
Desertec беше създаден през 2009 г. с проектобюджет от 400 млрд. евро, с които трябваше да стартира добива на слънчева електроенергия в Северна Африка.
Идеята беше до 2050 г. капацитетът на мощностите да достигне 125 гигавата. По този начин могат да бъдат покрити всички локални енергийни нужди и същевременно за Европа да бъдат изнасяни огромни количества електроенергия чрез високоволтови кабели, прокарани по дъното на Средиземно море.
Три години по-късно обаче проектът е почти замразен. Два от основните индустриални партньори в инициативата - Siemens и Bosch – обявиха, че се оттеглят.
„Siemens и Bosch са много големи компании“, коментира Даниел Егбе от Университета в Линц, Австрия. „Ако те не искат да подкрепят инициативата, за Desertec ще е много трудно“.
Някои европейски правителства също губят ентусиазъм.
Една от първите конкретни стъпки, която Desertec обяви, бяха плановете за изграждане на 3 соларни парка в Мароко. Декларация за инвестиционно намерение трябваше да бъде подписана неотдавна от група страни, включително Испания и Италия. Испанското правителство обаче реши да се въздържи, позовавайки се на трудностите при осигуряването на необходимите субсидии.
Лъч надежда за проекта е появилата се информация, че Китай може да инвестира в замяна на достъп до определени технологии. Пекин например иска да научи как да използва високоволтови кабели с прав ток, които се предвижда да свържат електропреносните мрежи в Северна Африка и Европа, коментира Ханс Йозеф Фел, депутат от Партията на Зелените в германския парламент.
„Китайските пари могат да помогнат. Китай иска да се научи и наистина може да спаси проекта. Те имат огромни възможности“, допълва той.
преди 11 години Европа върви бавно и сигурно към глуха китайска провинция. И процесът вече е необратим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар