Онзи ден Мариано Рахой обяви, че удължава срока на действие на извънредната програма за подпомагане на трайно безработни, който трябваше да изтече вчера, с още шест месеца. Тя беше приета преди три години от тогавашния премиер социалист Хосе Луис Сапатеро.
Премиерът допълни, че правителството му ще продължи да подкрепя дългосрочнo безработните, но не спомена как ще плати за тази мярка, която описа като „справедлива“. Преди време обаче повтори, че ще обмисли евентуална европейска помощ, за да укроти 7-процентната доходност по 10-годишните облигации на страната, припомнят от Bloomberg.
Рахой се опитва да избегне протестите на най-голямата „армия“ от безработни в Европа докато обществената подкрепа за него намалява значително. Планът за увеличение на държавните разходи, две седмици след като президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги предложи банката отново да изкупува ДЦК на задлъжнелите страни, не е най-разумният начин да бъде смъкнато нивото на разходите по заемите. Все пак трябва да бъде взето под внимание, че на това равнище Гърция, Португалия и Испания бяха принудени да изискат спасение.
„Той се опитва да разгневи европейските управници, провокирайки ЕЦБ да откаже всякаква финансова помощ. Защо е нужно да се разваля добрият тон на преговорите със съпротива и мерки, които ще подразнят Северна Европа“, казва Стюарт Томпсън, мениджър към Ignis Asset Management в Глазгоу. Той предвижда, че Испания ще потърси външно финансиране до края на годината.
Доходността по 10-годишните испански облигации отстъпи с един базисен пункт вчера до 6,72%. Това е доста по-малко от рекорда от 7,75% на 25 юли. Като цяло доходността е отбелязала спад с 44 базисни пункта от 2 август насам. На тази дата Драги обяви, че ЕЦБ е готова да купи държавни облигации, за да намали доходността им, само ако страните кандидатстват за подобна подкрепа от спасителния фонд на Европа и приемат съответните условия. На следващия ден Рахой обяви, че ще обмисли този вариант, но ще го използва само ако е в най-добрия интерес на Испания. При изказването си онзи ден той повтори думите си.
Управниците в ЕЦБ изтъкнаха, че предишни опити от тяхна страна да намалят разходите по заемите са довели до смекчаване на заканите за бюджетни орязвания и на мерките за цялостно преобразяване на икономиките на пострадалите страни. Миналата година ЕЦБ купуваше за кратко испански и италиански облигации.
„Ние не сме забравили какво се случи през август миналата година: купихме италиански ДЦК и веднага след това правителството на Италия изостави обещанията си. Изводът е ясен: когато премахнеш напрежението от пазара, отстраняваш порива за действие на политиците“, каза Люк Коен, член на управителния съвет на ЕЦБ, в интервю на 11 август.
преди 12 години Нищо подобно.Истината е само една и не е двулична.naso_fr много точно го е описал и неговият коментар много ме зарадва.Дано повече българи прогледнат и да осъзнаят в какви осакатени хора ги е превърнала руската социалистическа пропагандна машина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Когато всеки четвърти човек в държавата е безработен, а местните власти и банките не могат да закърпят годишните бюджети, значението на думата правилно изглежда по малко по-различен начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Политиците на южните държави просто трябва действат правилно а не популярно. Тези народи ( и ние включително) просто не са научени на дисциплина.Много бързо се приемат страните към ЕС, а и не ги мотивират да се променят докато е разцвета, щото не искали нацистка Германия да налага културата си. Е, наслаждава се цял свят сега на южно-европейската култура... и н*каните им зад*ици. отговор Сигнализирай за неуместен коментар