Испания се нуждае от допълнителна капиталова инжекция за няколко от своите банки в размер на 40 млрд. евро, за да може те да устоят на тежките икономически условия, обяви Международният валутен фонд, цитиран от Ройтерс.
Стрес тестовете на МВФ не включват допълнителния капитал, който от фонда препоръчват на Испания като буфер за покриване на лошите кредити и разходите за преструктуриране на банковия сектор.
Според представител на МВФ с този буфер сумата за стабилизиране на банковия сектор би могла да достигне 80 млрд. евро, за да бъдат убедени пазарите в способността на страната да се справя с финансови шокове, но точна цифра в доклада не се посочва.
Очаква се през уикенда Испания да се обърне официално към еврозоната с молба за финансова помощ за рекапитализиране на банките си, превръщайки се в четвъртата държава, прибегнала до такава помощ от началото на дълговата криза.
От испанското правителство бяха заявили, че се нуждаят поне от предварителна оценка за това колко капитал е нужен на банковия сектор преди да отправят молбата, така че докладът на МВФ бе решаващ в това отношение.
Според кредитната агенция Fitch, която понижи рейтинга на Испания през седмицата, страната се нуждае от между 60 и 100 млрд. евро.
МВФ е работил тясно с испанската централна банка при оценката си за местния банков сектор и сумата, необходима за спасяването му. Двете най-големи испански банки - Banco Santander и BBVA, се управляват разумно и могат да останат печеливши дори при негативен сценарий, посочват от фонда.
”Ядрото на банковата система изглежда устойчиво, но някои сегменти остават уязвими”, констатира МВФ. „Слабостите са в група търговски банки, които не са диверсифицирани в международен план, както и в бивши малки спестовни банки, които се трансформираха в търговски и вече получиха известна финансова подкрепа.”
При стрес тестовете МВФ е заложил свиване на испанската икономика от 4,1% през 2012 г. и от 1,6% през 2013 г., покачване на безработицата до 26% през 2013 г. и спад в цените на недвижимите имоти с още 24%. Така е било изичслено колко средства ще са необходими на банките, за да посрещнат изискванията на Базел III за капиталова адекватност от 7%.
”Ръководителите на фонда са призовали испанските власти да не пестят усилията си и да действат своевременно, за да възстановят доверието в метната финансова система, имайки предвид бързо развиващата се ситуация в страната и еврозоната”, се казва в доклада.
преди 12 години "...се управляват разумно и могат да останат печеливши дори при негативен сценарий, посочват от фонда." Абе трябва да послушам Харпацумян, да изляза от мързела си и поне 6 години да уча как работят парите, но не разбирам що някой мен ей така не ме спонсорира за да удържа на тежката криза... Зле ми е наистина... А това дали АЗ трябва да направя нещо си е моя работа... Но без мен няма как да се движи света не забравяйте. Ония там статистики за безработици, за паднали цени и разбити животи и провалени съдби, да си мъчат акъла тъпоумните юзъри, капитализъм е, да се оправят както могат, ако не могат да изчезват от пазара, ама аз си искам моята помощ, пък който и да иска да работи за нея. Ако не иска или не е съгласен е мързелив комунистически ***... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А дано да ги изпреварим,ама не на заден ход.:):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ние дори ще ги изпреварим..това е шега. И ние ще се оправим , проблема по скоро е доколко ще се оправим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Хахахахаха,е,такъв ни е късмета,или такава ни е орисията!?:):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години С този темп и през трихилядната година няма да се оправим. Ето един виц по този повод. Срещат се двама приятели и единият пита: - Как е? - Добре е, но ще се оправи. - Грешиш приятелю, последните сведения са, че нямало да се оправя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Така е,за съжаление:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години С този темп и след 100 години няма. Трябват кардинални реформи при нас.. но няма да станат в нашето поколение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тази година ще се оправят,а ние кога? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тежките времена предстои да свършат , правят ги ето тези които раздават социалки на банките , вместо наистина да ги рекапитализират или да ги оставят да фалират. И двата варианта са едно и също нещо и разлика няма. Разликата е че някой си няма да се чуства горд собственик на банка , след това или дори банката му няма да съществува.Това е голямата трагедия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Predstoiat tegki vremena..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар