IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

Програмата на гръцката радикална левица включва още национализация на банки и пенсионни фондове и безплатно здравеопазване и образование

08:30 | 01.06.12 г. 191
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

6. Коренна държавна реформа. Всеобща демокрация. Равни права за всички.

В държавата съществува „демократичен дефицит“. Гърция постепенно бива превръщана в авторитарно-полицейска държава.

Ние призоваваме за:
- Възстановяване на властта на народа и повишаване на правомощията на парламента в рамките на политическата система.
- Разделение на властите.
- Отмяна на икономическите привилегии на депутатите.
- Въвеждане на реална демокрация и институции на самоуправление под контрола на работниците на всички нива.
- Мерки против политическата и икономическа корупция.
- Гаранция на правата на жените и младежта в семейството, работното място и публичната администрация.
- Реформи в имиграционните разпоредби, социализация на имигрантите и протекция на тяхното равенство.
- Демократични реформи в публичната администрация.
- Разпускане на специалните части.

7. Силна социална държава.

В страната ни има има една слаба, разпокъсана и неефективна социална система. Последните две години пък направо я съсипаха. Резките ограничения в социалните разходи и отмяната на социалните услуги превърнаха Гърция в страна на социална несправедливост.

Нуждаем се от:
- Незабавна пенсионна реформа, която ще върне пенсионните фондове в една универсална публична социално-осигурителна система.
- Повишаване на помощите за безработни докато достигнат 80% от заплатата. Въвеждане на гарантиран минимален праг на помощите, така че нито един безработен да не остане без обезщетение.
- Единна система в защита на социално слабите

8. Здравето не може да бъде стока, то е социално благо и право на всички.

Понижението на общите държавни разходи за здравеопазване наполовина до 3% от БВП, при положение, че в ЕС те са двойно по-високи, е ясна цел на управляващите и на „тройката“ (ЕС, ЕЦБ и МВФ - бел. ред.)

Здравеопазването трябва да е безплатно и да се финансира чрез обществена здравна система. Мерките включват:
- Модернизация на болниците. Модернизация на здравната инфраструктура на Социално-осигурителния институт.
- Спиране на съкращенията в здравния сектор и покриване на здравните нужди на населението, както по отношение на персонал, така и на оборудване.
- Безпрепятствен и безплатен достъп до лечение за всички граждани на страната.
- Безплатни лекарства и прегледи за пенсионери, безработни, студенти и хронично болни.

9. Защита на образованието и културата от политиката на Меморандума.

Образованието е безспорно доказателство, че кризата и проблемът с дълга се използват като извинение от поддръжниците на политиката на Меморандума (за спасителната помощ - бел. ред.) 

Държавата намалява значително разходите за образование. Ние призоваваме за:
- Консолидиране на една универсална, обществена и безплатна образователна система.
- Обезпечение на спешните нужди от персонал и инфраструктура на всички нива в образованието.
- Задължително 14-годишно обучение за гражданите.
- Установяване на автономността на университетите и запазване на академичния им и обществен характер.

10. Външна политика на мир и независимост.

Приспособяването на нашата външна политика към мощните западни държави и към ЕС застрашава независимостта, мира и сигурността на страната ни.

Не искаме Гърция в НАТО, нито НАТО в Гърция. Нуждаем се от:
- Многостранна чуждестранна политика, насочена към мир.
- Излизането от НАТО и затваряне на чуждите военни бази.
- Прекратяване на военното сътрудничество с Израел.
- Подпомагане на опитите на народа в Кипър за възстановяване на целостта на острова.

На базата на международното законодателство и принципите на мирното решаване на конфликти, ние ще търсим решение на гръцко-турските отношения, решение на проблема с официалното име на Македония и признаване на ексклузивната икономическа зона на Гърция.

„Няма да ни изнудват, няма да ни уплашат. Заедно можем да ги победим!“, се казва в доктрината на СИРИЗА.

Всичко за кризата в Гърция

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

89
rate up comment 7 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 12 години
Малко ми се чини неуместно да се обръщаш към мен с "момко" - не личи по писаното от теб да си много зрял. Когато прескочиш тръпката на новата кола, ела пак да поговорим... ;)Това, което е в момента, не е никакъв капитализъм! Капитализмът беше до края на 70-те години! До тогава улиците на най-развитите капиталистически държави бяха бойни полета! По-възрастните сигурно помнят, че безперспективността и мизерията бяха изкарали цялата младеж на Запада по барикадите. Е, Рейгън му намери цаката - край на "златния стандарт", пари и работа за всеки според нуждите. Работни места? Йес Сър! Кредит, отваряш бизнес, наемаш хора... падеж, взимаш нов кредит, връщаш стария или плащай само лихви и пееш... И така в цял свят, или поне в "социална" Европа. Че даже и на правителствата им се услади, и те така... И изведнъж - БУМ! Ами сега? Ми те гърците, южняците виновни, щот са мързеливи! BS!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 4 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Много хора мислят, че решаването на проблема зависи от скоростта на глобализацията. Т.е. колкото по скоро европа стане едно цяло толкова по лесно ще се реши проблема. Някой даже отиват още по нататък целия сват да стане една държава. Не господа това засега го има само във фантастичните романи. Човека е още млад, не е дорасъл за глобализация. Много се прибързва и се насилват нещата. Няма и 100 години от последната и най-голяма световна война и сега всички сме приятели. Не е така трябва много време да охладнеят страстите и това трябва да става постепенно. Глобализация - след най-малко век - два. А колкото до гърците - изгонването им ще направи интересен прецедент, в който ще се види какво може да се получи. Тази информация ще бъде много ценна в бъдещето когато няма да сме бели-черни, араби-европейци, а ще сме 1 народ - човеци и ще се глобализираме. Но поне след 1000 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 4 rate down comment 0
SEBULBA
преди 12 години
Прясно от Капитал:"...В силен контраст с останалите европейци, неодобряващи лидерите си, 80% от германците смятат, че канцлерът Ангела Меркел е свършила добра работа по запазване на икономиката на Германия стабилна. Освен че получава подкрепа от собствените си граждани, тя е харесвана и в останалите държави членки, където е проведено проучването. Голямо мнозинство от запитаните в шест от седем от другите страни изразяват своята подкрепа за работата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 5 rate down comment 2
mos70
преди 12 години
Цитат: "Капитализмът е Джунгла, социализмът е Държава - казано по най-простия начин. Човечеството хиляди години еволюира от джунглата към държавата. Социализмът при нас се провали, защото загуби битката за душата на хората - те го предадоха от вътре. Искаха пълни магазини, потребителски стоки, а не оценяваха това, което имаха - образование, здравеопазване, социална сигурност и др. На капитализмът обаче силите му стигнаха точно колкото да стъпи на гроба на социализма. Е, спечели 20-тина години, докато изяде плячката от победата - нови територии, нови пазари... А сега накъде?"Отдавна не бях чел толкова истини, събрани в един абзац! Браво за трезвата преценка на живота!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 8 rate down comment 2
Biso
преди 12 години
Подкрепям напълно изразеното мнение!Не може моят глас ( грамотен, мислещ, критичен и самокритичен, спазващ законите, допринасящ за развитието на обществото ) да бъде равен на гласа на един ***, които само лежи на държавната хранилка, не изпраща децата си в училише да се образоват и т.н., и на избори си продава глаза за две кебапчета и бира!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
84
rate up comment 9 rate down comment 1
SEBULBA
преди 12 години
"...Живота се развива по покачваща се спирала. В момента спиралата отново завива към социализъм, но на по-високо ниво от миналия!"Не тя само кризата в Гърция се развива по покачваща се спирала. От финансова, прерастна в политическа, а ако тия откачалки спечелят, ги чака и хуманитарна криза...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
83
rate up comment 7 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 12 години
Капитализмът е Джунгла, социализмът е Държава - казано по най-простия начин. Човечеството хиляди години еволюира от джунглата към държавата. Социализмът при нас се провали, защото загуби битката за душата на хората - те го предадоха от вътре. Искаха пълни магазини, потребителски стоки, а не оценяваха това, което имаха - образование, здравеопазване, социална сигурност и др. На капитализмът обаче силите му стигнаха точно колкото да стъпи на гроба на социализма. Е, спечели 20-тина години, докато изяде плячката от победата - нови територии, нови пазари... А сега накъде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
82
rate up comment 3 rate down comment 5
mos70
преди 12 години
Нещо много те притеснява тая партия в Гърция и евентуалната възможност "заразата" да прехвърчи и по нашите ширини!? М? що така? Има ли какво да криеш, има ли какво да доказваш като доходи, имущество, коли? Много наплашен ми се виждаш нещо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
81
rate up comment 10 rate down comment 2
rogers
преди 12 години
Кви са тия глупости бе момко - да ми разправяш кой какво бил строил през социализъма. Ами строил с безплатен труд как няма да построи като краде от всички и те мизерстват. А защо не кажеш че ние сегашните работещи плащаме пенсиите на ония дето са работили през социализъма щото държавата е толкова добра в инвестирането че ги е оставила без собствените им вноски за пенсии. Казваш колкото повече държава толкова повече блага за мнозинството - що за глупост, къде бяха тия блага през социализъма - само за близките до партията. Цял живот една кола не можеш да си купиш - сега я купувам с една заплата колата. социализъма се харесва на търтеите които искат да живеят на гърба на другите, който работи и мисли и сига е добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
80
rate up comment 2 rate down comment 5
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте supertrader,Проблемът за развитие на криза в Гърция не е начинът (фашистко или демократично) държавно управление.Проблемът за развитие на криза в Гърция е поради НЕПРИГОДНО за евро тяхно държавно финансово управление.При условия на тази гръцка държавна финансова грешка, гърците са обречени жертви и колкото повече работят толкова по-голяма криза ще се развие, независимо от прилагана политическа форма на държавно управление.За да е възможно успешно премахване на криза е потребно прекратяване на тази човешка грешка.Вие сам ще се уверите, че при съхранение на тази държавна финансова грешка колкото повече се работи, съответно колкото повече се помага на Гърция толкова гръцката криза ще става по-силна, защото причината за развитие на криза се запазва.Гръцките политици също са в Капана на парите и за тях е в сила правилото: Колкото повече и по-професионално работят толкова по-голям ще е техния политически провал.С поздрави,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още