Европа трябва да бъде „реалистична“, да девалвира валутата си и да понесе необходимите реформи. Това ще й помогне да се измъкне от дълговата криза по-силна, както Азия през 1997 г., казва управителят на тайландската централна банка Прасран Трайратворакул, цитиран от CNBC.
„През 97-ма в Тайланд бяхме реалисти“, казва Прасран. „Променихме режима на валутния борд, преориентирахме макро политиката, направихме валутата си по-гъвкава и я девалвирахме. Предприехме и серия реформи в банковия сектор, корпоративното управление и други“, допълва той.
Южноазиатската страна, която през юли 1997 г. се оказа в епицентъра на финансовата криза, трябваше да изостави валутния борд към американския долар.
Тайландският бат изгуби повече от половината от стойността си за по-малко от 6 месеца, поевтинявайки до 56 бата за долар от 25 бата за долар – курсът, при който е действал валутния борд.
Тайланд трябваше да реформира банковия си сектор в замяна на помощ от близо 21 млрд. долара предоставена от Международния валутен фонд (МВФ).
След като се сви с 10,5% през 1998 г., през 1999 г. тайландската икономика се съвзе и е нараствала средно с 4% на година в периода 2000 г. – 2009 г.
За момента тайванската валута се търгува при курс от 32 бата за долар.
преди 12 години И незабавното разширяване на ЕЗ до рамките на ЕС за да може да се девалвира качествено като се напечатат няколко стотин трилиона евро и се издават еврооблигации. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Веднага девалвация паритет с долара напълно подкрепям да се вземе предвид е може и под паритета ама сега да не сме толкова алчни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цял свят им говори на Европейците, че трябва да стегнат коланите.. Те: НЕ ТА НЕ ТРЯБВА ДА СПАСИМ ГЪРЦИЯ. Ми спасявайте я, всички останали ви се смеят зад гърба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар