Европейските лидери приеха с нескрит ужас възхода на Ципрас - бивш лидер на комунистически студентски съюз - който на 6 май унижи традиционните партии в страната, управлявали Гърция в продължение на поколения и подписали условията за последния спасителен план.
На Ципрас беше отказана срещата с новия френски президент Франсоа Оланд, който победи Никола Саркози в същия ден, когато гръцките гласоподаватели пуснаха наказателния си вот. Ципрас вижда в Оланд съюзник в кампанията си срещу политиката на бюджетни икономии.
Разгромът на Саркози промени политическата динамика в Европа и лиши германският канцлер Ангела Меркел от нейния основен съюзник в принудителното затягане на коланите на Стария континент, казва Ципрас.
„За първи път Меркел остава напълно изолирана“, коментира той. „Мерките за бюджетни икономии - не само в Гърция, но и в Испания, Португалия, Италия, Ирландия и други страни - очевидно се провалиха“.
Нови преговори за спасяването на Гърция трябва да се проведат между европейските лидери, а не на ниво технически съветници от Европейския Съюз (ЕС), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ). Според него разговорите с представители на трите институции са „унизителни“ за един гръцки премиер.
„За първи път от много време имаме условията тези преговори да се проведат в интерес на хората и срещу банките и капитала“, допълва той.
Сред мерките, които Ципрас иска да обсъди, е финансирането на правителствените бюджети с фондове на ЕЦБ - предложение, анатемосано от Германия, както и издаването на общи европейски облигации за финансирането на нов "План Маршал“, който да инвестира в сектори като възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).
„Гърция е благословена страна. Имаме много слънце, можем да управляваме водите си по по-добър начин, за да произвеждаме енергия, имаме вятър. Гърция може да се превърне в енергийно Елдорадо“, коментира Ципрас.
преди 12 години Банките са жертви на желанието си да увеличават с двуцифрени проценти печалбите си всяка година. И ако печалбата им беше едноцифрена, криза нямаше да има. Проблема на системата е че банките не кредитират равномерно, а периодично ударно и после криза. И така на всеки 10-на години. Проблема е в това, че кредитите не поевтиняват при менупаузата на банките, а се повишава, обратно на логиката, която трябва да ги вразумява. Останалото е ала бала отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Здравейте Mesoiadess,Банките също са жертви при стопанска криза.Навярно Г-н Алексис Ципрас желае да организира едни жертви на кризата в борба срещу други жертви. Не е възможен желан успех, защото причината за криза се запазва.С поздрави,Ивнан Митев отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За първи път от много време имаме условията тези преговори да се проведат в интерес на хората и срещу банките и капитала, допълва той. Истински комунист . отговор Сигнализирай за неуместен коментар