Мерките за бюджетни икономии, подкрепяни от Европейския съюз (ЕС) в опитите му да се справи с дълговата криза са „самоубийство“, казва носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц, цитиран от Bloomberg.
Европа трябва „да си вземе урок“ от опита на Аржентина, която през 2001 г. преструктурира дългове за над 95 млрд. долара, заяви Стиглиц на семинар в Буенос Айрес днес.
Ако Европа упорито продължи до орязва разходи и не предостави необходимата помощ на страните с икономически проблеми като Гърция, то почти сигурно еврозоната ще се разпадне, зави икономистът през октомври.
„Ако обаче сложат достатъчно пари на масата, валутният съюз ще оцелее, поне за още известно време“, посочва той.
Според Стиглиц бюджетните съкращения в период на нисък икономически растеж водят до по-висока безработица и спъват възстановяването.
“Рестрикциите са експеримент, който вече е опитван безрезултатно”, смята икономистът.
„Орязването на разходите за публичния сектор днес не решава проблемите на вчерашното прахосничество“, пише Стиглиц в коментар за австралийския Sunday Morning Herald, публикуван днес.
„Европейските политици знаят това много добре. Те знаят, че е нужен растеж. Но вместо да се захванат с решаването на настоящите проблеми и намерят формула за растеж, те предпочитат да поучават, какво предишните правителства е трябвало да направят. Това няма да реши проблемите на Европа и няма да спаси еврото“, изтъква икономистът.
преди 12 години Колкото и за велик да се има този не е над природните закони.НЕ МОЖЕ ДА ХАРЧИШ ПОВЕЧЕ ОТКОЛКОТО СИ СЪБРАЛ.ИЗОБЩО ЦЕЛИЯ МОДЕЛ Е СБЪРКАН.КРИЗИТЕ ЩЕ СТАВАТ ВСЕ ПО ЧЕСТИ И ВСЕ ПО ГОЛЕМИ ДОКАТО МОДЕЛА НЕ СЕ ПРОМЕНИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар