IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Берлин отново се противопостави на идеята за съвместни еврооблигации

Докато Ангела Меркел отново отхвърли идеята за съвместни евробонове, новият италиански премиер се изказа положително за идеята

21:17 | 22.11.11 г. 14
Автор - снимка
Създател
<p>
	Меркел пред германските работодатели: &quot;Не може да се живее с пари назаем&quot;.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Меркел пред германските работодатели: "Не може да се живее с пари назаем". Снимка: Ройтерс

В спора за бъдещето на еврото фронтовете между Берлин и Брюксел отново се втвърдиха. Малко преди Европейската комисия да представи предложенията си за общи еврооблигации, канцлерът Ангела Меркел отново повтори категоричното си „Не“ за влизане на Германия в този проект, пише германският Handelsblatt.

Меркел твърдо се противопостави на призивите, след като по-рано днес еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен се опита да убеди Германия в новия "марш" на Брюксел към еврооблигациите, които сега Еврокомисията нарича "облигации на стабилността".

"Те просто са много модерни в момента", отбеляза канцлерът. Доверието на инвеститорите не може да бъде възстановено по "чисто финансов път", заяви тя, отбелязвайки, че Европа има нужда от "съгласуван политически отговор".

„Не намирам за подходяща дискусията за евробоновете в средата на кризата“, заяви канцлерът по време на годишната конференция на Федерацията на германските работодатели (BDA) в Берлин.

Президентът на  Bundesbank Йенс Вайдман иска най-малкото да проучи внимателно предложенията на комисията. „Имаме ясни представи и към тях ще претегляме предложенията“, заяви Вайдман. Гуверньорът заяви, че не очаква най-голямата икономика в Европа отново да изпадне в рецесия. Той обаче предупреди, че предвид задълбочаваща се криза в еврозоната, оценката му не е сигурна.

Меркел също така твърдо защити искането си за бързи промени в договорите за еврозоната, засилвайки натиска върху останалите 16 членки на валутния съюз да приемат германските планове за засилване на колективната дисциплина върху националните им бюджети, посочва DPA.

Канцлерът обаче не спомена пряко председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, който тази седмица поведе нова кампания за създаване на съвместни еврооблигации и се очаква  утре да обяви в Брюксел няколко варианта за въвеждането на този тип дългови книжа.

„Не може да се живее с пари назаем", подчерта категорично Меркел.

Ако отново се разрази рецесия, Германия пак ще въведе доплащане към заплатите от държавни фондове за работници, чието работно време е било намалено, каза канцлерът.

Същевременно новият премиер на Италия Марио Монти подкрепи идеята.

„Съвместните еврооблигации могат да помогнат за стабилизиране на пазарите, които в продължение на около 10 години от въвеждането на еврото спяха и след това се събудиха малко рязко", каза Монти, който днес е на посещение в Брюксел.

Италианският премиер все пак се съгласи с предупреждението на президента на ЕС Херман ван Ромпой, че еврооблигации биха били възможни само след въвеждане на по-строги правила за еврозоната.

Съвместните ценни книжа "не бива да се приемат като начин за заобикаляне на бюджетната дисциплина", подчерта Монти.

Премиерът посочи, че "не знае" дали темата ще бъде обсъждана на планираната среща в Страсбург, където се очаква в четвъртък той да се срещне с френския президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел.

„Създаването на еврооблигации не е решение за справяне с кризата в еврозоната в краткосрочен план, но може да се обмисли при определени условия“, заяви президентът на ЕС Херман ван Ромпой, цитиран от AFP.

"Предпочитам термина обединяване на държавните дългове пред еврооблигации", заяви Ромпой на съвместната си пресконференция с Монти.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Меркел не иска еврооблигации , те не са книги с които дълговете ще се обединят а просто ще се централизират и ограничат..т.е. ще се случва това което е редно - падат приходите от данъци и съответно заедно с тях ще падат и разходите на държавата.Евробондовете ще са инструмент единственно за подкрепа на еврото , като парична единица и стойност на валутния пазар - чрез тях ЕЦБ ще изтегля евра от пазара , а лихвата ще я плащат тези които имат книги купени е от ЕЦБ сега за да им се платят дълговите книги и те повече облигации няма да могат да емитират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 10
Патилан
преди 12 години
В Европа стана нещо, което би трябвало да залее площадите с протестиращи - двама избрани, популярни, суверенни лидери бяха принудени от нечия невидима ръка да сдадат властта - Георгиос Папандреу и Силвио Берлускони. Още същия ден те бяха заменени с двама неизбрани и абсолютно неизбираеми, сиви и корумпирани чиновници, известни като членове на сенчестите групировки "Трилатерална комисия" (в САЩ) и "Билдербергска група" (в ЕС) - Лукас Пападемос и Марио Монти.И двете организации са пипала на Рокфелер, "най-великото семейство на Америка", по израза на биографа му Джон Енсон Хар. Въпреки, че са абсолютно нелегитимни от гледна точка на демокрацията, Трилатералната комисия и Билдербергите назначиха Лукас Пападемос за премиер на Гърция, а Марио Монти - за премиер на Италия. Което значи, че тези две имена са били предварително подбрани от някого, който е катализирал т.нар. криза на еврозоната, за да сложи своите марионетки на върха на властта в двете най-християнски, най-патриотични нации на Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 9
Патилан
преди 12 години
Буди страх и друго - въпреки, че превратите в Гърция и Италия станаха открито, пред очите на всички, тези две нации са толкова уплашени от черните перспективи, които купените медии леят в съзнанието им ежедневно, че не гъкнаха. Политическата опозиция е или безсилна да промени нещо (Италия), или мърка като котенце в краката на превратаджиите (Гърция). Мълчат и неправителствените им организации. Всичките ли са пипала на Сорос? Няма ли поне 5-6 независими? Ако се чудите защо превратите станаха толкова тихо, спомнете си оная грама в Уикилийкс, с която държавният секретар на САЩ изисква от посланиците си да събират биометрични данни - ДНК, ирисови изображения, отпечатъци от пръсти, номера на кредитните карти и семейните истории на политиците от страните, в които са пратени. Знаете ли какво могат да направят ЦРУ и ФБР с вас, ако имат вашата ДНК?Могат да извършат престъпление и да го припишат на вас. Спомнете си Строс-Кан. Но преди това могат дълго и брутално да ви изнудват, за да изпълнявате политиката, която ви диктуват. "Американските посолства в света са превърнати в глобална мрежа за шпионаж и рекет на чужди правителства", писа престижното издание "Слейт" на 29 ноември 2010 г. Авторът на анализа Джак Шейфър, бивш дипломат, съветваше Хилари Клинтън да си подаде оставката, за да спести срама на САЩ и да възстанови поне малко доверието в американските дипломати по света, защото без доверието на страната-домакин те не биха могли да си вършат работата. Клинтън оставка не подаде, естествено. Междувременно на 18 октомври в Триполи дамата заяви, че "до няколко дни Кадафи трябва да бъде убит или заловен." Само 48 часа по-късно, на 20 октомври, либийските бунтовници изпълниха смъртната присъда, издадена от Вашингтон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 9
Патилан
преди 12 години
Германците им омръзна да ги правят на балъци, това вече се вижда все по ясно.........еврооблигаци-шменти-капели.....Рейтингови фирми казват кой да управлява европейските, пък и всички други нации. Демокрацията бе изритана от полrтическата сцена и заменена с волята на Рокфелер и на Ротшилд, които през устата на собствените си американски фирми "Мудис" и "Стандард енд пуърс" и на своя "бушон" Джордж Сорос от една година говорят, че Гърция трябвало да излезе от еврозоната, че ЕС трябва да стане СAЩ, че ЕЦБ трябва да започне да емитира еврооблигации. Тя ще налива събраните с тях милиарди в закъсали" икономики като Гърция и Италия, а после всички в ЕС, т.е. и ние българите, ще изплащаме дълга. Стигна се дотам Сорос, т.е. Ротшилд, да заплашват, че ще изкарат Германия от ЕС ако продължава да упорства срещу еврооблигациите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още