IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гняв в Германия след гръцкия план за референдум по условията на финансовата помощ

Това просто още веднъж подчертава огромната грешка да не бъде изключена Гърция от еврозоната в самото начало, коментира немски професор

16:49 | 01.11.11 г. 35
Гняв в Германия след гръцкия план за референдум по условията на финансовата помощ

Германия изрази гняв и разочарование след шокиращото решение на гръцкия премиер Георгиос Папандреу да свика референдум по последния спасителен пакет, договорен с лидерите на еврозоната през миналата седмица, като според някои хазартният ход може да извади Гърция от общата европейска валута, съобщи Ройтерс. 

„Това просто още веднъж подчертава огромната грешка да не бъде изключена Гърция от еврозоната в самото начало“, твърди Волфганг Герке, професор по банково дело и президент на неправителствената организация Баварски финансов център.

Най-големият донор на еврозоната Германия и партньорите ѝ бяха изненадани от изявлението на Папандреу.

Райнер Брудерле, лидер на парламентарната група на Свободните демократи, която е съюзник на консерваторите на германския канцлер Ангела Меркел, смята, че Атина се опитва да се измъкне от отговорност за споразумението за 130 млрд. евро спасителна помощ, което изисква сериозно орязване на публичните разходи в Гърция.

„Бях разгневен. Това е странен начин на действие“, заяви Брудерле. „Може да се направи само едно нещо: да се готвим за възможността за несъстоятелност на Гърция и ако тя не изпълни споразумението, ще бъде достигнат моментът, в който парите ще секнат“, добави той.

Йорг Рохол, президент на European School of Management and Technology в Берлин, определи изявлението на Папандреу като „изненадващо и смело“, но посочи, че то може да доведе до ситуация, в която „Гърция няма да може да остане член на еврозоната“.

Държави като Германия и Финландия вероятно ще срещнат трудности да защитят пред данъкоплатците си наливането на допълнителни суми в Гърция през следващите няколко месеца при заплахата един референдум да сложи кръст на постигнатото споразумение през миналата седмица.

Гърция очаква поредния транш от Европейския съюз и Международния валутен фонд на стойност 8 млрд. долара в средата на ноември, но има възможност той да бъде отложен за средата на януари, когато се очаква да се проведе референдумът.

„Ако Гърция каже „не“, това ще означава фалит. Това би могло да се превърне в ясно „не“ за еврото“, заяви Йозеф Кесмайер, старши икономист в базираната в Мюнхен частна банка Merck Finck. „Приближаваме се към момента, в който можем да кажем: ако някой не иска да остане в клуба, да си върви“, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:51 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 11 rate down comment 3
космонавта
преди 12 години
Пожелал съм си гръцка прислужница в дома ми.Както е тръгнало може да ми се случи по-рано отколкото съм си го представял да стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 2
promanbg
преди 12 години
Малко е. Направо военна окупация и използване на икономическите ресурси до изплащане на дълга и после шут извън Европа. Явно с такива наглеци трябва да се действа брутално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
FINTA
преди 12 години
Напротив, ще има много харесали го!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 2
topfly
преди 12 години
Трябва да се гласува една процедура по изключване от еврозоната и ЕС и толкова! Не може цяла Европа да е заложник на Гърците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 2
dean.jordanov
преди 12 години
Това все повече започва да прилича на комедия. След 100 години децата като учат по история сигурно ще наричат този период "Гръцкия майтап с Европа". Сигурен съм, че ще има "не харесали" този коментар, но си е точно така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още