IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

И новият пакет няма да спаси Гърция

До 2020 г. Атина ще има нужда от двойно повече пари от очакваното – около 252 млрд. евро.

18:24 | 22.10.11 г. 31
Автор - снимка
Създател
<p>
	Национални и черни знамена се развяват от терасата на гръцкото финансово министерство, чиито прозорци преди това са обстрелвани от протестиращите. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Национални и черни знамена се развяват от терасата на гръцкото финансово министерство, чиито прозорци преди това са обстрелвани от протестиращите. Снимка: Ройтерс

Става дума за ужасяващи цифри. Финансовата нужда на Гърция до 2020 г. се очаква да бъде двойно по-висока от очакваната досега. Сумата се изчислява на поне 252 млрд. евро. Ако рецесията в южноевропейската държава обаче продължи, нуждата може да достигне дори 444 млрд. евро. 

Поне така пише според Financial Times в новия поверителен доклад за устойчивостта на гръцката икономика, изготвен от Тройката (ЕК, МВФ и ЕЦБ), който в петък е бил представен пред финансовите министри на еврогрупата.

Икономистите са пресметнали няколко сценария и са достигнали до ужасяващ извод: пресметната през юли сума от 109 млрд. евро до 2020 г. е просто троха.

Положението на Гърция се е влошило чувствително, заявяват смутено представители на еврогрупата. Затова и вторият пакет трябва да бъде напаснат. Затова частните кредитори и страните от зоната ще трябва да се напрегнат още.

Одиторите на Тройката са пресметнали, че частните кредитори ще трябва да се откажат от 60% от вземанията си, за да се поддържа финансовата нужда на Гърция до предварително изчислените 109 млрд. евро. В такъв случай дълговете може да бъдат намалено до 110% от БВП до 2020 г. от най-високото им равнище през 2013 г. от вероятните 186% от БВП. Ако „подстригването“ бъде само с 50%, то тогава страните от еврозоната ще трябва да участват с повече средства. Спасителният пакет ще трябва да бъде увеличен от 109 на 114 млрд. евро.

Лидерите може да се съгласят на подобен компромис: частните кредитори ще се откажат не от досегашните 21%, а от 50% от вземанията си. За сметка на това страните от зоната ще довнесат 5 млрд. евро в обществения фонд. Банките обаче ще трябва да участват, но няма да бъдат принуждавани. В противен случай рейтинговите агенции ще установят фалита на Гърция, а това правителствените ръководители искат да избегнат на всяка цена.

Последна актуализация: 09:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 1 rate down comment 2
diado mrass
преди 13 години
Без военно положение няма да мине. И то не само в Гърция ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 0
naglia
преди 13 години
Драмата пълна ! Краят е ясен !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
jimaru
преди 13 години
Да бъде коментирана Гърция (гърците) е вече безпредметно. Всичките им ожесточени стачки казват много категорично -"Няма да платим". Да ги коментираме какви тарикати са , също е безпредметно.Остава прогнозата.Моята е следната : стачките ще продължават с все по голяма сила до фалита на държавата. След фалита стачките ще престанат , защото няма да има вече от кого и какво да се иска.Довчерашните стачки ще преминат в улични безредици, трошене и разграбване на всичко което може да се носи. Остава единственния възможен изход (и той вече ще е абсолютно наложителен) - обевяване на извънредно положение (военен режим). Забранява се това , това и т.н. На по старите гърци им е познато..........Това е моята прогноза
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
supertrader
преди 13 години
Изхода от дълговата криза е ясен , накрая решението ще бъде възможно най грубо и неочаквано - девалвация на еврото и дълговете ще се заличат.В момента помагат на Гърция , за да протакат максимално дълго време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
Cookie
преди 13 години
Не бих им дал и 1 млрд. евро на тези ***. Да продават на ред. Много са нагли. 800 евро е мин, заплата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
Pyramid
преди 13 години
"Финансовата нужда на Гърция до 2020 г. се очаква да бъде двойно по-висока от очакваната досега. Сумата се изчислява на поне 252 млрд. евро." - Абе, тези изобщо ли не възнамеряват да работят през следващите години? И, просто, е така, да им се опростяват дълговете, понеже, видиш ли, иначе не можели? - Защо първо чакаха да опре яйцето до ***, и, едва сега, почнаха да скачат? А кога ядо'я кифта'ата, ни риваха. !?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
meto76
преди 13 години
Гръцките банки трябва да бъдат национализирани и продадени след това на стабилни северноевропейски институти. Само така гърците ще запазят доверие в банковата си система.Така ще компенсират западните банки за опрощаването на дълг!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 13 години
Нищо от това няма да помогне. Решението е да продават острови, пристанища, инфраструктура, ако щеш и областни центрове. И това би било мирния начин. За другия не искам да споменавам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
SEBULBA
преди 13 години
Направо да им разрешат да си печатат колкото им трябват...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
supertrader
преди 13 години
Гръцкия дълг трябва да бъде заличен , може да постъпят хитро и да го замразят уж до 2020 година и тогава пък направо да го забравят и това е. Гърция няма да има нужда и от 1 евро помощ , ако дългът се "замрази". Ще харчат само паритеот датъците за заплати и пенсии и ще си сложат в ред държавата.Фалита на Гърция вече е нещо хубаво и ще се отрази здравословно на еврото и зоната , защото идеята да печатат евра безнадзорно ще качи лихвите в цялата ЕЗ по книжата и на другите , както и на Германия и Франция , които са с още по големи дългове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още