Вчера финансовите министри от еврозоната разрешиха отпускането на шестия транш от първия спасителен пакет за Гърция, обявен миналата година. Той е размер на 8 млрд. евро и е крайно необходим на страната, за да избегне фалита. По този начин политиците последваха предложението на Тройката (ЕК, МВФ и ЕЦБ), която препоръча размразяване на транша.
Президентът на германската банкова асоциация Андреас Шмиц настоява за 50%-тно орязване. Същевременно обаче трябва да бъде увеличен и собственият капитал на банките, заявява Шмиц в интервю за излизащия в Дюселдорф Rheinische Post.
„Европейските банки, които така ще загубят доста пари и ще имат твърде малко капитал, трябва да поличат свежи средства. Но моля, не с голямата кана“, заявява той.
И шведският финансов министър Андерс Борг смята значително подстригване на дълга за абсолютно наложително. „Очевидно е, че значителното намаляване на дълга е нужно“, заяви днес Борг в Брюксел.
Според последния доклад на Тройката, ако към Гърция се приложат приетите през юли мерки, и през 2020 г. дълговете на страната ще възлизат на 152% от сегашния й БВП. Ако обаче частните кредитори се лишат от поне 50% от вземанията си, до 2020 г. държавният дълг на Гърция може да спадне до 120% от брутния вътрешен продукт. До този момент се говореше за отписване на до 21% от кредитите.
преди 13 години Когато фалита на твоята фирма застраши икономиките на Германия и Франция, тогава може да се сравняваш с Гърция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Еми, това не е пазарна икономика. Утре искам и мойта фирма да се рефинансира, и от ЕС да ми върнат кредита който съм взел, барабар с лихвите и наказателните такси за предсрочно връщане. Защо за едно да може, а за други не. Това ли е равенството на възможностите? Утре е изборен ден и ще гласувам за президента, който е Анти ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар