IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия готви план в подкрепа на банките при фалит на Гърция

Предвижда се кредитните институции да получат компенсации до 50% от стойността на притежаваните от тях гръцки държавни облигации

12:41 | 10.09.11 г. 13
Германия готви план в подкрепа на банките при фалит на Гърция

Германското правителство разработва план за спешна подкрепа на банковия сектор в страната при фалит на Гърция, съобщи Bloomberg, като се позова на трима представители на управляващата коалиция в Германия.

Според публикуваните през юли резултати от стрес тестовете на банките от еврозоната френските и германските банки притежават най-много гръцки държавни облигации след банките в самата Гърция. Германските банки държат 9% от гръцкия държавен дълг, а френските – 8%.

Подготвяният план за спасяване на германските банки предвижда компенсиране на загубите им от вложения в гръцки държавни облигации до 50% от стойността им.

Наличието на „План Б“ показва, че германските власти сериозно се притесняват от фалит на Гърция и ще оказват натиск върху правителството на затъналата балканска държава, за да изпълни ангажиментите за консолидиране на бюджета.

На 7 септември германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви, че „Гърция върви по острието на бръснача“. По думите му неуспехът при достигането на планираните показатели за държавния дълг и бюджетния дефицит може да доведе до това гръцките власти „да се наложи да търсят средства самостоятелно, тъй като няма да има помощ от еврозоната“.

Заради опасенията от нова спирала на дълговата криза в страната доходността по 10-годишните гръцки облигации скочи веднага с 86 базисни пункта до 55,91% годишно, което е нов рекорд в еврозоната.

Гърция може да просрочи част от задълженията си, ако не получи втория спасителен финансов пакет от 109 млрд. евро, одобрен от лидерите на еврозоната на 21 юли. Той обаче трябва да бъде одобрен и от парламентите на държавите членки на еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 7 rate down comment 0
andi
преди 13 години
надявам се ,че пишеш глупости.само се надявам...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 15
Патилан
преди 13 години
Еврото се срива автоматично с краха на фондовите борси! Край на ЕС, на еврозоната и еврото! Еврото вече започна с "дълдисването", спрямо Паунда, Канадския и Австралийския долар! Как ви звучи, индекса Dow Jonson, на ниво 1000 до края на годината? Тригодишно разминаване в 5 вълни, на всички индикатори спрямо индекса, само едно означава: Фалит! Който ше се случи от 3 до 6 месеца. Бъдете готови за най-лошото!И къде ще са тогава хората от ЕС.....на улиците естествено, във всеки европейски град и държава, ще има международен хаос и хаоса ще дойде от Америка....защо ли...??? И Русия ще започне да продава газ и петрол и суровини в Рубли ......защо ли...???Изводите си ги направете сами!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 16
Иван Митев
преди 13 години
Готов ли е някой от тези, които сляпо вярват във фалита на Гърция открито да заеме позиция, че Не може до 24 часа след премахване на сегашната ненужна държавна финансова непълноценност в Р. Гърция (ползване на Незлатни евро, при запазен несъвместим с техни качества начин на държавно финансово управление от време със Златни пари) да се получи полезен стопански ефект, изразяващ се в:- намаления на ненужни правителствени разходи;- допълнителни държавни бюджетни приходи;- ще е започнало успешно излизане от криза;- подобрения на условия за стопански живот.Аз открито съм на позиция, че Може .Ако действително Р. Гърция фалира то ще е умишлен злонамерен процес спрямо интересите на полезното европейско развитие, защото сега те могат много бързо да преодолеят кризата чрез (спрямо време със Златни пари) подобрение на свое държавно финансово управление, което да стане адекватно на ползваните Незлатни евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още