Ядрената катастрофа в Япония трябва да послужи като предупреждение за Европа и Европейският съюз (ЕС) не трябва да изключва риска от подобен инцидент, казва Ян Хаверкамп, ядрен експерт на Greenpeace, цитиран от CNBC.
Големите европейски икономики реагираха по различен начин на катастрофата в Япония. Германия обяви, че ще затвори всички ядрени реактори в страната, произведени преди 1980 г., докато Франция, която задоволява 80% от енергийните си нужди с ядрена енергия, настоява, че всички френски АЕЦ са сигурни.
„В Европа имаме 141 реактора и аз бих казал, че най-опасните от тях са 141“, казва Хаверкамп.
Все пак, някои реактори са по-опасни поради определени технически особености или възрастта си, допълва той.
Първата група реактори са от типа на авариралите във Фукушима. Те нямат вторична обвивка, която да предотврати радиоактивно замърсяване, в случай че първичната им обвивка бъде компрометирана, казва Хаверкамп. Той допълва, че подобни реактори има в Унгария, Словакия и Чехия.
Втората група включва канадските реактори тип Candu, които се използват в Румъния. Ако се наложи тези реактори да бъдат спрени много бързо, съществува риск температурата в ядрата им рязко да се повиши и затова те не са допуснати в Германия и Франция, посочва той.
Трета група са реакторите, охлаждани с газ, вместо с вода. Има 18 реактора от този тип във Великобритания. Тази технология е много стара и във Франция е забранена от години, допълва той.
Последната група са реакторите на повече от 30 години и Германия взе „мъдро решение“, като реши да ги затвори, посочва той.
За разлика от германския канцлер Ангела Меркел, френският президент Никола Саркози подкрепи ядрената индустрия, подчертавайки сигурността на френските реактори.
„Дори ако избухнат в лицата им, французите ще кажат, че реакторите са сигурни. За тях това не е технология, а религия“, казва Хаверкамп, допълвайки, че докато френските регулаторни органи в сектора са сравнително открити, това не може да се каже за компаниите, опериращи централите.
Ядрената катастрофа в Япония е предупреждение за Европа, казва той. В скоро време Швеция ще трябва да реши дали да замени старите си реактори с нови, докато в Италия по въпроса ще бъде проведен референдум.
Във вторник най-голямата италианска компания за комунални услуги Enel потвърди ангажимента си към ядрената индустрия, като обяви, че ще инвестира в сектора 31 млрд. евро през следващите 5 години.
След инцидента в Япония Брюксел обяви, че ще проведе „стрес тестове“ на ядрените централи в ЕС. Европейският комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер дори повдигна въпроса за „Европа, свободна от ядрени инсталации“.
преди 13 години Имаме 3 реактора, които са много МНОГО опасни - Народното събрание, Министерския съвет и ТЕМИДА - произвеждат само ГЛУПОСТИ. Облъчват с простотия целия народ и резултата е Мания за величие за тях и цял народ НАЙ-нещастен и НАЙ-беден в СВЕТА. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години kozloduj e v grafata 30 godishni reaktori:), pri tova ruski отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ха! Май за пръв път не споменават Козлодуй като риск за Европа. Аман от Западноевропейски Фунаментализъм......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Решението е изключително елементарно - просто атомната енергетика трябва да бъде под международен контрол и строежът на атомни централи да става само в определени райони на светът - които са сеизмически спокойни - Антарктида, Сибир, Канадският щит, централна Африка !!! Иска примерно Япония да си построи 10 реактора - наема парче земя в централен Сибир и опъва кабелите...Но в трите сеизмически пояса - НИКАКВИ атомни централи - просто трябва да бъдат забранени !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Е така и не разбрах кои централи са най-опасни. Ако някой е разбрал да каже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар