„Кажете ми как свършва всичко това“, беше въпросът на генерал Дейвид Петреъс за войната в Ирак. Европейските лидери си задават същия въпрос, докато наблюдават кризата в еврозоната, пише Гидеон Рахман, анализатор на Financial Times в коментар за изданието.
След като се провалиха в опита да създадат буферна зона около Гърция, европейците се надяват да спрат пожара на кризата в Ирландия. Но дори сега, когато спасителният пакет за Ирландия е почти приет, облигационните пазари гледат с нездрав интерес към Португалия.
След Португалия ще последва Испания. И ако наистина голяма икономика като Испания изпита нужда от финансова помощ, бъдещето на еврото ще бъде поставено на карта.
Затова въпросът „как ще свърши всичко това“ е очевиден и спешен, но също така и дяволски труден. Все едно гледате триизмерна игра на шах, в която финансовите, икономическите и политическите аспекти зависят един от друг в сложна плетеница.
Най-доброто ми предположение, е че единната европейска валута наистина ще се разпадне и че екзекуторът на еврото ще бъде Германия – най-силната икономика в Европейския съюз (ЕС).
Не са изолирани обвиненията на много европейски анализатори, че последният епизод от еврокризата е предизвикан от липсата на гъвкавост в германската политика.
Но германците имат много причини да бъдат сърдити за начина, по който единната европейска валута се развива. Тяхната страна премина през трудно десетилетие на изкуствено задържани ниски заплати и съкращения на федералните разходи. Много гласоподаватели са възмутени от опасността, че събраните от тях данъци може да бъдат използвани за финансиране на по-ранното пенсиониране на гърците или за компенсиране на супер ниския корпоративен данък в Ирландия.
На германците също така беше обещано, че еврото ще бъде стабилно като германската марка и че няма да има клаузи, предполагащи, че по-богатите страни в Европа трябва да спасяват по-бедните. И двете обещания съвсем скоро могат да бъдат нарушени. Това, от друга страна, увеличава риска германският конституционен съд да обяви участието на федералното правителство в европейската схема за финансова подкрепа за незаконно.
Страхът на германското правителство от собствения си конституционен съд сам по себе си наля допълнително масло в огъня. Тази година германците бяха обвинени за това, че са действали твърде бавно, за да организират спасителната операция за Гърция. Въпреки това привидната ленивост беше обоснована от страха, че евентуални прибързани действия биха нарушили европейските договори.
Непосредствената причина за кризата в Ирландия беше изказване на германския канцлер Ангела Меркел от преди месец, когато тя заяви, че при бъдещи кризи в еврозоната частните инвеститори в облигации трябва да поемат по-голяма част от загубите и че за това са необходими промени в европейския договор. Тази забележка беше направена под натиска на германския конституционен съд.
Действията на Германия изостриха политическия и правен натиск върху страните, нуждаещи се от финансова помощ. В Гърция станахме свидетели на масови бунтове, като високопоставен правителствен представител в Атина дори направи алюзия с окупацията на страната от нацистите през 40-те години на миналия век. В Ирландия също се коментира заплахата за националния суверенитет и в понеделник тази теза беше застъпена дори от представители на правителството.
Възможно е подемът на националистически и анти-капиталистически партии, като ирландската Шин Фейн да накара страните, получаващи финансова помощ, да решат да проверят дали животът без единната европейска валута няма да е по-лесен. Страни като Гърция и Португалия може да бъдат много по-конкурентоспособни, ако имаха възможност да девалвират валутите си.
Напускането на еврозоната обаче може да се приеме за национално унижение. Също така не съществува контролиран механизъм за напускане на еврозоната, а всички явни приготовления за подобно действие биха предизвикали банкова паника и масово изтегляне на депозити.
Така че ако еврото ще се разпадне, страната, която най-вероятно ще поиска развода, ще е Германия. Германците няма да прибегнат до тази стъпка бързо или лесно. Подкрепата за европейската интеграция беше основен мотив на германската външна политика в продължение на близо половин век
Но ако германците се убедят, че нищо не може да бъде направено за европейските им партньори – и поради тази причина експериментът с единната европейска валута е неуспешен – те може да решат да напуснат еврозоната. Рахман предлага два сценария, как може да се случи това:
Първият предполага вълна от финансови кризи в цялата еврозона, която ще засегне и големи страни и постепенно ще стопи доверието на германските данъкоплатци, че „заемите“, които ЕС предлага на по-слабите си членове, изобщо някога ще бъдат върнати.
Вторият възможен и доста вероятен сценарий е промените в договора за ЕС - за които настоява германското правителство, за да удовлетвори искането на германския конституционен съд - да не бъдат ратифицирани от някоя от останалите 26 страни от ЕС.
В този момент германците могат да вдигнат ръце и да кажат: „Дадохме най-доброто от себе си, но другите не желаят да направят това което е необходимо, за да се спасят“. Тогава Германия може да се чувства освободена от историческото си задължение да „изгражда Европа“.
преди 13 години Така както има симбиоза между София и община Крушари. До колко последната може да вреди на София е спорен въпрос. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години За кой е виновен и кой - невинен в тази история вече отдавна е късно (а и ясно, мисля си). А настоящата ситуация няма ясен и еднозначен отговор, колкото и типичните форумци да обичате да звучите категорично :). Ако изходим от това, че въпросните "големи финансови институции" (частни, и в голяма степен немски - само погледнете лошите дългове на Deutsche Bank) - би следвало да се каже "Ами те да понесат основната тежест на обезценяването на външния дълг на такива държави." Само че на всички ни е ясно, че "те" да понесат означава всички да го понесем, защото системата е до безкрай изтъкана от взаимо-зависимости и никой в Европа не може да си позволи Deutsche Bank да фалира, например. Сценарият ни не е хич толкова по-различен от този на САЩ, колкото и да ни се иска да се перчим с това (да не говорим колко от лошите дългове на същата Deutsche Bank дойдоха не откъде да е, а от самите любими братя Lehman). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Проблемът пред еврото е, че тя е единна парична единица на страни със собствен суверенитет, с различна фискална политика, с различни политически и икономически интереси, с различна степен на развитие.Каква симбиоза - Германия и Гърция. Това води до паразитизъм, който в крайна сметка ще навреди на всички участници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Въпросът с имамето и нямането на една валута май вече се свежда до това колко мастило и печатници имаш, ако следваме примера на Първите.Германците са стиснати, и то много, което обаче може да се промени за час, ако бъдат засегнати лично и то от липсата на евра. Така, че май няма проблем с количеството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години "Най-обикновена" антиевро реторика от страна на микробританците. В краен случай, ако чак толкова няма друг изход, ЕЦБ може също да наблегне повече на това, на което наблягат ФЕД и АЦБ - печатане на пари и изкупуване на лоши дългове. Фактът, че се опитва да се мине без такива мерки и с минимум печатане е само предимство за еврото. При долара даже и такива опити няма, там положението е тотално изтървано, от години и за години напред. Ако Европа устиска кризисния период може накрая да остане със здрава и стабилна валута, а САЩ без такава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Това не е от мен, но е показателно "Голяма част от дълговете на Ирландия е собственост на най-големите финансови институции в Европа. Продължителното обезценяване на този дълг предизвиква проблеми в балансите на въпросните финансови институции, много от банките са емитирали и суапове за защита от банкрут на Ирландия, което допълнително повишава риска за тях.Освен това за банките става изключително скъпо да използват ирландски правителствени облигации като обезпечение при получаването на кредит. Причината е, че това може да става единствено при огромни отстъпки спрямо номиналната стойност на дълга, което пък създава потенциал за пазарен срив." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да когато се заговори за проблемите на Гърция се оказа , че не се спасява Гърция , а държателите на дълга и немските банки. В случая с Ирландия и другите баталясали държави нещата едва ли са по различни. Идва въпроса дали Еврозоната и Гермаската държава ще може да защитят инвестицийте на лакомите си банкери в рискови книжа заради високата им доходност?! Ще има ли достатъчно евро за да не започнат банките от Германия държатели на гръцки, испански , португалски дълг да поемат вода наместо въздух! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Мисля, че статията до някъде е вярна, но асо се има предвид, че я е писал евреин... за какво говорим! Всички знаем къде са парите!?ллНещо..като "Къде е млякото..!?"..Всичко се създава изкуствено, за да се промиват мозъците на хората и да живеят в непрекъснат страх и стрес..просто населението на земята трябва да намалее...и т.н...знаете теорията за световния ред предполагам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години споко . икономист топ 100 каза ,че еврото няма как да изчезне . вЕрвайте му:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Много подвеждаща статия ;)Германия няма интерес да разтрогва ЕС, независимо от всички пасиви, които споделя там. От тук трябва да се тръгне, за да се прави какъвто и да било анализ ...Все пак Европа не е за изхвърляне. Тя все още е най-големият износител на индустриални продукти и услуги. Дори и по време на криза. Представете си, че стане чудо, т.е. Европа повиши производителността си и стане иновативна. Това не би се харесало дори и на САЩ. В подобен сценарий Германия ще бъде на гребена на вълната ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар