През последните седмици инвеститорите все по-често си задават въпроса „коя държава е следващата Гърция“ и за голямо притеснение един сериозен кандидат за тази позиция е разположен не в периферията, а в самото сърце на еврозоната – Белгия.
Страната е с тежка задлъжнялост от близо 100% спрямо брутния си вътрешен продукт. Политическата несигурност е необичайно висока – в неделя предстоят избори. За момента ситуацията е такава, че е доста вероятно фламандската сепаратистка партия N-VA да спечели мнозинство, се казва в анализ на Financial Times Deutschland.
Тази неделя белгийците ще излязат да гласуват за ново правителство. На този етап социологическите изследвания сочат фламандските сепаратисти като фаворити, а това поражда страх в Европейския съюз. Причината: една политическа криза би могла да предизвика дългова криза, подобна на тази, която видяхме в Гърция.
Инвеститорите са разтревожени и това се вижда от разпродажбите на белгийски държавни ценни книжа. Премията в доходността, при която се търгуват белгийските спрямо немските десетгодишни облигации, се е увеличила от 49 на 103 базисни пункта само през последната седмица.
„Белгия има голям проблем с дълговете. Засега не знаем дали бъдещето правителство ще може да се справи с привеждането на държавните финанси в ред“, смята Боб МакКий, главен икономист в Independent Strategy, цитиран от немския вестник.
За момента държавите от еврозоната, както и МВФ, са заделили 750 млрд. евро за подпомагане на страните, които имат проблеми с дефицитите си. Това обаче не се отрази благоприятно на капиталовите пазари, а дори напротив. Вместо да се постигне успокоение, през последните седмици рисковите премии по държавните дългове на страни като Франция, Холандия и Австрия се увеличиха.
Евентуална дългова криза в Белгия би ударила ЕС и еврозоната точно в сърцето и това не се дължи само на факта, че седалището на съюза е в Брюксел. Белгия е сред основателите на ЕС, а от 1 юли поема неговото председателство. Дотогава всъщност е малко вероятно Белгия да има ново правителство, смятат анализатори.
В края на април правителството на премиера Ив Льотерм падна заради продължаващия вече дълго време спор между френскоговорящите валонци и холандскоговорщите фламандци за разделянето на единствения двуезичен избирателен район в страната.
Сега предизборната борба е нажежена. Мотото на N-VA гласи „Оставете Белгия да се разпадне“ и много фламандци го подкрепят горещо. Изследванията показват, че над 40% от фламандските избиратели подкрепят разпускането на Белгия и отделяне от икономически слабата област Валония.
В случай на осъществяване на тези идеи и разделяне на фламандци и валонци обаче остава въпросът кой ще плаща общите им дългове, които са на стойност 320 млрд. евро. Подобна висока задлъжнялост няма нито една друга страна от Северозападна Европа.
В средата на 90-те години на миналия век тази задлъжнялост бе в размер на дори 130% от БВП, а самите дългове също са резултат от национални конфликти – когато правителството вземе решение за инвестиции в едната част на страната, другата също винаги е трябвало да получи еквивалентни суми и това е натежало значително на бюджета.
Резултатът от всичко това е, че в началото на 80-те години Белгия е имала бюджетен дефицит от 16% от БВП. Едва през 90-те години, когато финансов министър става днешният президент на ЕС Херман ван Ромпуй, планината от дългове започва да се топи. След началото на финансовата криза обаче отрицателното салдо отново започна да расте и очакванията сега са за бюджетен дефицит от 6%.
За момента рейтинговите агенции са пасивни – S&P оценява правителствените облигации на Белгия с АА+ и им дава стабилна перспектива. Това обаче може бързо да се промени. В случай че икономиката не постигне заложения ръст от 0,9 на сто за тази година, бюджетът няма да излезе и тогава рейтингът може да попадне под натиск, предупреждават от агенцията.
В подобна ситуация пък задлъжнялостта би могла да скочи до 110% от БВП до 2012 година.
За да се преодолеят предизвикателствата пред бюджета, са необходими големи усилия. Чрез съкращаване на разходи и увеличение на данъци Белгия трябва да започне да спестява по 10 млрд. евро годишно. Само така ще бъде възможно до 2012 година бюджетният дефицит да се върне на ниво от 3 на сто от БВП, посочва Хенри Богерт от националната агенция по планиране в страната.
Дали ще видим стабилизация зависи и от инвеститорите. Ако доходността по белгийските ДЦК продължи да се увеличава, рефинансирането на дълговете ще стане трудно. Това пък зависи силно от резултатите на изборите и нагласите на обществото към сепаратизъм.
преди 14 години Не знам дали много хора тук са на евро-позиции но на левове съм сигурен.Ако четеш форума с каква настойчивост търсят най високите банкови лихви по левовите депозити си обяснявам бяса и яростта от това че за по малко от година долара от 1,3 стана 1,6... това са има няма 20% , а дори във "най-по-по-най" банка *** не можаха да изкарат такава. Надеждата , че Америка ще издуха супата преди ЕС е многоооо лелеяна за фенчетата на депозитите, а от коментарите и темите тук май това са над 80% от пишещите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години А чичко Оли се опитва да скрие новата "Даная" с атака към най-слабите в Евросъюза.Ще ни проверяват за неверни отчети свързани с размера на бюджетния дефицит.....Спомням си една интересна притча в която се казваше че ако много пъти правиш опити да намериш белята може и да успееш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Тука доста специалисти са на дълги euro-позиции като гледам.А относно това,че САЩ печатали колкото си искат долари и си покривали дефицита:ами ще печатат,защото са с парична единица,която се явява и световна резерва.А ние европейците не трябва да пищим като ощипани моми,ами да направим така,че да отнемем това предимство на долара.Ама с тази бюрократизирана и социализирана икономика ще стане на Връбница у сряда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години И Бернанке отново /не за пръв път / ще обърне внимание за проблемите с дефицита :"Президентът на Управлението за федерален резерв /УФР/ на САЩ Бен Бърнанке ще предупреди днес, че САЩ трябва да "се простират според чергата си", предаде Асошиейтед прес.Бърнанке, който трябва да бъде изслушан по-късно днес от бюджетната комисия на долната камара на парламента, вероятно ще призове Конгреса и Белия дом да изготвят план за намаляване на рекордно високия дефицит на федералния бюджет.Ако това не ста отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години току-що излезе материал за очакван дълг на САЩ 102% от бвп, или 19,6 трлн. долара през 2015 година. когато стане ясно, че еврозоната ще я бъде и този въпрос спре да е интересен, тогава ще се обърнат главите към Америка. И пак ще започнат приказките за изчезването на долара отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Като чета постовете виждам ,че доста хора са наясно със ситуацията.За икономиката в Сащ ползвам един показател -събрани данъци /там няма как да играе статистиката/и какво -приходите са същите !Дълга /най -общо казано/ расте /само се говори за мерки за ограничаване на дефицита/,а вкарват още 200млрд "стимули".Ами ето "растеж" с наляти вече 1 трлн.Докато в Европа се виждат конкретни цифри А сегашната ситуация много наподобява приказката и вълкът сит и агнето цяло.До един момент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години 6+ ...........чичо САМ е пуснал печатницата на 24часа - седем дена в седмицата и ся търси под вола ТЕЛЕ.......нямат полезен ход - системата е пред сриф........всичко различно от хартийките с умрели президенти е по - добро ..... не случаино КОНРАД АДЕНАУЕР и ДЕГОЛ побързаха де се отървът от тях и поставиха основите на ЕКЮТО......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години и аз подкрепям виждането за САЩ. изведнъж погледите ще се насочат натам и ще се получи поредната паника отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Много добър коментар. Нима зад Океана всичко да е розово. Нима САЩ са с по-малко дългове, нима на тях не им предстоят огромни разходи, свързани със здравната реформа. Последните два месеца само се опитват да ни убедят колко добра е щатската икономика и как расте. Скоро ще се обърне пържолата, но първо лапачите са на ход. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ама много интересно е, че има хора, които вярват, че няколко спекуланти и анализатори могат да унищожят валута, зад която стои ЕЦБ и някои от най-големите икономики. Като си търсиш умишлено кризи във всичко можеш да ги откриеш.За да не пълня коментарите, това е моя анализ за съдбата на еврото http://economistbg.blogspot.com/2010/06/blog-post.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар