IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Четири сценария за съдбата на еврото

Еврото претърпя силен спад, но въпросът е дали сегашното напрежение ще се окаже временно, ще доведе до положителна промяна или ще разруши еврозоната

08:16 | 02.06.10 г. 13
Автор - снимка
Създател
Четири сценария за съдбата на еврото

Стабилността на единната европейска валута, използвана в 16 страни от Европейския съюз, е тествана до краен предел. Правителствата, особено тези на Гърция, Португалия и Испания, са подложени на натиск от пазарите да намалят бюджетните си дефицити и да реформират икономиките си, докато европейските политици обмислят как да пренапишат правилата за членство в еврозоната, за да предотвратят бъдещи кризи.

Европейската централна банка беше принудена да се намеси на облигационния пазар – стъпка, която в миналото изглеждаше повече от невероятна. Еврото претърпя силен спад, но въпросът е дали сегашното напрежение ще се окаже временно, ще доведе до положителна промяна или ще разруши еврозоната. Financial Times предлага четири възможни сценария:

Възстановяване на реда

Кризата принуждава правителствата да сложат публичните финанси в ред и да подобрят ефективността на икономиките си. Еврозоната се превръща в двигател за растежа на световната икономика.

Гърция съумява в рамките на няколко години да се превърне в модел за европейска икономика. С перфектните си климатични условия, културно наследство и красива природа страната процъфтява като луксозна туристическа дестинация, докато много инвеститори са привлечени от преобразения след реформите бизнес климат.

Това поне е мечтата на стратезите от еврозоната. В момента Гърция е „на системи,“ но програмата на Международния валутен фонд и Европейския съюз могат да възстановят финансовата система на страната. Годините на въздържание, които предстоят, могат да помогнат за развитието на предприемачески дух сред гърците, който да компенсира за загубеното време.

Проблемите в Гърция насърчават приемането на решителни мерки, които водят до растеж в други страни от еврозоната като Португалия и Испания. Германия може да помогне за растежа, като насърчи вътрешното потребление, вместо да се фокусира върху износа. От това се ражда по-силен и динамичен валутен съюз.

Този сценарий не е напълно смехотворен. Атина е подложена на огромен натиск да възстанови икономиката на страната, защото алтернативата би била катастрофална – вероятен фалит, изолация от финансовите пазари и социално напрежение, което излиза извън контрол (виж сценарий 4).

Вероятност : Сценарият не е невъзможен, но не бихме заложили на него

Какво би донесъл този сценарий на еврото: Единната европейска валута ще се превърне в сериозен съперник на американския долар, еврото ще е силно и стабилно и ще измести долара във валутните резерви на много страни.

Нещата се оправят криво-ляво

Еврозоната се стабилизира, но не успява да разреши фундаменталните си структурни проблеми, които кризата разкри.

Действията на европейските правителства и ЕЦБ, включително договореният миналия месец финансов пакет от 750 милиарда евро за спасяване на еврозоната, успяват да успокоят бурята на финансовите пазари. Доверието на инвеститорите в Гърция започва да се възстановява, докато страната прилага мерките за ограничаване на бюджетния си дефицит. Ограничаването на разходите и увеличаването на данъците в Испания и Португалия водят до намаляване на дефицита в публичния сектор, без да предизвикат дълбока рецесия.

Мерките обаче не се оказват достатъчни, за да подобрят чувствително перспективите за растеж на еврозоната и което е по-лошо, фундаменталните пропуски в структурата на валутния съюз, които бяха разкрити по време на кризата, остават нерешени и предвещават неприятности и за в бъдеще.

Вероятност: Много вероятен

Какво би донесъл този сценарий на еврото: Слабите перспективи за растеж и задълбочени политически проблеми в дългосрочен план ще окажат допълнителен натиск на еврото.

Осакатената еврозона

Еврозоната е фундаментално отслабена, а оцеляването и в дългосрочен план е под въпрос.

Реформите, поискани от страните в южна Европа, се оказват прекалено тежки за изпълнение. Гърция остава „на легло“, по-дълго отколкото се очаква и се налага разсрочване на нейния дълг. Същото се случва с Португалия и Испания. Социалното напрежение излиза извън контрол, когато се оказва, че мерките за съкращаване на бюджетния дефицит, наложени от МВФ и ЕС, не дават резултат. Спекулациите за разпад на еврозоната нарастват.

Натискът върху германските и френските банки и сривът в икономическото доверие заплашват еврозоната с дълбока рецесия, докато обезценяващото се евро предизвиква инфлация.

Анализатори посочват, че комбинацията от слаби публични финанси и неконкурентоспособни бизнеси са се оказали смъртоносни за народите от южната периферия на Европа. За да се възстанови конкурентоспособността, страните трябва на намалят заплатите и цените, но ако цените се понижат, а дълговете останат високи и икономиките изпаднат в рецесия, тежестта на дълга ще се повиши. Най-добрият вариант е Германия да позволи инфлация от 2% над поставения тавана в еврозоната и така да помогне на страните да се приспособят. Малко вероятно е обаче германското население да се съгласи с това.

Вероятност: възможен

Какво би донесъл този сценарий на еврото: Дългосрочна слабост

Разпадане

Край на проекта за единна европейска валута. Напрежението става твърде високо, за да може да се контролира и една или повече страни решават, че ще се справят по-добре извън еврозоната. Друг вариант предвижда страните от валутния съюз да изхвърлят определени членове.

Икономиката на Гърция колабира. Рецесия и астрономическа безработица в други страни от еврозоната, съчетана с растящо обществено недоволство спрямо еврото.

Вместо да доведе до лесен изход от сегашната трудна ситуация, както предлагат някои анализатори на финансовите пазари, фалит или разсрочване на дълга на страна от еврозоната може да предизвика непредвидимо дестабилизиране на региона.

Никой никога не е планирал разпадане на еврозоната. На влизането във валутния съюз се гледаше като на необратим процес и клауза за напускане на еврозоната не съществува. Това обаче не означава, че подобен сценарий е невъзможен.

Цената на напускането на еврозоната би била огромна, както за страна, която може да бъде изхвърлена от валутния съюз, като Гърция, така и за страна, която би решила да напусне сама, като Германия. Гърция пак може да бъде изправена пред перспективата да плаща огромния си дълг, само че този път със слабата драхма, докато продажбите на германските компании ще бъде засегнати от твърде силната нова германска марка, което би се оказало сериозен проблем за растежа в Германия.

„Ако се провали еврото, това също ще е краят на идеята за европейско единство“, каза германският премиер Ангела Меркел миналия месец.

Вероятност: Далечна - но не толкова, колкото се предполагаше

Какво би донесъл този сценарий на еврото: Валутата ще отслабне чувствително, преди да се стигне до разпадането й.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 1
Андрей Любенов
преди 14 години
аз залагам на втория сценарий - нещата се оправят криво-ляво
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 2
1914
преди 14 години
съгласен съм с абитуриента, че проектът е скъп и значи много от политическа гледна точка. но кризата обърна с главата надолу много постулати и считани за аксиоми дадености. мисля си обаче, че след 2-3 години случилото се ще изглежда като буря в чаша вода
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
абитуриент
преди 14 години
Нищо фатално няма да се случи с ЕВРОТО......!!!!!....Този проект е ПРЕКАЛЕНО СКЪП за да го ИЗОСТАВЯТ- особено ГЕРМАНИЯ и ФРАНЦИЯ.....Всеки иска да ПЕЧАТИ ПАРИ и да се РАЗПЛАЩА-привилегия и монопол до скоро единствено на ЧИЧО САМ....???!!!!....До няколко години и КИТАЙЦИТЕ ше пуснат ЮАНА-като натрупат достатъчно златни и валутни резерви.....А ако богатата на суровини РУСИЯ кандиса да замени ДОЛАРА с ЕВРО всичко ще си ДОЙДЕ НА МЯСТО.......Не се заблуждавайте ГОСПОДА - долара е ОБРЕЧЕН ............
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още