IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парите от емигрантите почти пресъхнаха

От 1 млрд. евро годишно преди пандемията преводите за 2021 г. едва ли ще достигнат повече от 160 млн. евро

13:02 | 04.02.22 г. 20
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;</em><em>Unsplash</em></p>

Снимка: Unsplash

От началото на 2021 г. до края на ноември работещите българи зад граница са изпратили на близките и семействата си в България едва 149,1 млн. евро. Това е със 197,4 млн. евро по-малко, отколкото през същия период на 2020 г., когато преводите възлизаха на 346,4 млн. евро. За да илюстрираме колко драстично тези парични потоци намаляват, ще припомним, че през 2019 г., когато за COVID-19 се заговори едва в края на годината, преводите възлизаха на почти 1 млрд. евро. Предвид темпа на изпращане едва ли за цялата 2021 година сумата ще надвиши 160-162 млн. евро. 

Февруари 2020 г. е последният месец, в който е отчетена „обичайна“ сума на постъпленията – 103 млн. евро. След това през март същата година преводите са на стойност едва 39,6 млн. евро и оттам нататък месечните суми не надвишават около 16 млн. евро (през май 2020 г.). Преди пандемията месечните преводи бяха от порядъка на 80-120 млн. евро месечно, докато от пролетта на 2020 г. те се движат около 11-16 млн. евро на месец.

Последните данни на БНБ са до края на ноември 2021 г. През единадесетия месец от миналата година гастербайтерите са пратили на близките си тук 11,4 млн. евро. През октомври преводите са за 13 млн. лв. Сумите са сходни и за октомври и ноември 2020 г. За сравнение, през октомври 2019 г. обаче преводите са били в размер на 98,4 млн. евро., а за ноември – 86,3 млн. евро.

Причината в драстичния спад на потоците е в това, че в края на март 2020 г. пандемията от COVID-19 принуди почти всички държави по света да въведат строги ограничения с цел намаление на разпространението на вируса. Рестрикциите оставиха без работа милиони хора в целия свят и засегнаха предимно сектори, в които работят именно имигранти.

Проблемът се задълбочава и с оглед на поредната вълна на болестта тази година, която отново доведе до редица ограничения и затваряния в отделните страни. Това няма как да не се отрази на сезонните работни места, особено в туризма, и на практика намалява нуждата от работна ръка от по-бедни държави, каквато е България.

Многократно сме писали, че зависимостта на България от емигранските трансфери е огромна. По данни на Световната банка за 2018 г. дори Румъния и прибалтийските страни, с които традиционно се съпоставяме, отчитат по-малка зависимост от емигрантските пари: у нас този дял е 3,8% от БВП, докато румънците изпращат у дома 2,2% от БВП, литовците – 2,6%, а естонците – 1,8%. Единствено стойността на емигрантските трансфери от латвийците се приближава до тази от българите – 3,7% от БВП.

За страна като България крайното потребление е основен двигател на растеж, а парите от емигрантите се вливат именно там, като по-голямата част от този паричен поток отива за покриване на текущи разходи, здравеопазване, образование и погасяване на заеми. В последните години много малки и семейни бизнеси започват своето начало именно с помощ от роднина зад граница. Хиляди семейства разчитат на помощта от роднини в чужбина, за да плащат сметките си. 

През последните 10 години парите от сънародниците ни зад граница успяха да се възстановят на предкризисните си нива отпреди 2008 г., но пандемията явно ще успее да преобърне тази тенденция. Лошото е, че никой не е в състояние да предвиди колко дълго време ситуацията ще остане такава (за разлика от 2008 г.).

Ако може да бъде някакво успокоение, намаляването на паричните потоци от работещите зад граница към техните близки в родината не е характерно само за България. По данни на Евростат през 2020 г. трансферите от страни в ЕС към страни членки на общността възлизат на около 12 млрд. евро, но това е с около 6% по-малко, отколкото през 2019 г.

По принцип около 53% от общите потоци на лични парични преводи през 2020 г., както и през предходните години, се извършват в рамките на държавите членки на ЕС, тоест жителите на общността превеждат предимно (но не изключително) помежду си. Това не е изненада, като се има предвид, че гражданите на ЕС имат право да се движат свободно в рамките на пазара на труда на ЕС.

бнб бнб

Има обаче значителни различия между държавите членки на ЕС по отношение на тяхната относителна експозиция към останалия свят. В страни като Полша (98%), Испания (93%), Гърция (91%), Литва (84%) ) и Италия (82%) изходящите потоци от лични парични преводи са отишли предимно за икономики извън ЕС, докато Ирландия (93%), Италия (80%) и Литва (76%) са получили входящите си потоци предимно от страни извън ЕС. Най-центрираните в ЕС икономики по отношение на международните парични преводи са Люксембург, който регистрира само 0,6% от общите си изходящи потоци извън ЕС, и Словения – едва 6,8% от общите си входящи потоци извън ЕС.

По данни на БНБ в България през 2020 г. най-много преводи са дошли от Германия – 73,7 млн. евро. На второ място е САЩ с трансфери в размер на 67,2 млн. евро. На трето място е Испания с 38,1 млн. евро, а на четвърто е Великобритания с 34,7 млн. евро.

Важно е да припомним, че тази статистика (за паричните потоци от емигрантите) не е съвсем точна, защото парите, които идват от българите, работещи в чужбина, всъщност са доста повече от отчитаното от БНБ, тъй като тук не се включват донесените пари в брой, а освен това БНБ отчита само преводите над 2500 евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 4 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
"Ценностите" без пари ги изповядват пияниците от калната държава на любимото ти жуже ***. Aма ги изповядват по принуда, просто щот пари няма, а не щот искат. Да сравняваш жител на Мордор кремълски с жител на ЕС е все едно да сравняваш рикша с Лексъс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Според мен има 2 много грешни твърдения в статията от БНБ статистиката, че хората са останали без работа, при огромния недостиг на работници в ЕС и рекордно ниската безработица и второто - че са намалели 6 пъти парите. Интересно е по каква методика ги броят, банкови преводи ли (и как точно, четат "помощ за семейството" в основанието за превода ли), броят ли съвременните начини за превод като Револют, как се мери кеша и тн.?! Общо взето БНБ са метнали едни цифри във въздуха вй така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 2
melon
преди 2 години
Много си прав, ама трябва да се изчисти мафията, която души държавата. А това, уви, не виждам как ще се случи. Всякакви смpъшляци се изредиха и нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 10
дядя Вова
преди 2 години
Какви пари бе?! Евроатлантическите ценности са безценни! И се изповядват без пари !!! Питайте колониалната администрация, ако не вярвате! Простото Киро е еманацията на квинтесценцията и дайджеста на това!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 2
khao
преди 2 години
нормално... тези приходи нямаше да са вечни.. изпращаш на семейство и родители... с времето едните се местят при теб а другите се местят на друго място.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 3
alphaomega
преди 2 години
Повече от 25г. свежите пари на емигрантите и чуждестранните туристи тихо и тайно поддържаха потреблението в българската икономика. Сега когато тези потоци са почти напълно пресъхнали ще си проличи що за икономика имаме! Ще се разбие напълно митът за чуждестранните инвеститори които чакахме и заради които поддържахме нисък стандарт и ниски заплати през целия преход. Години наред се набиваше в главите на хората че ниските заплати и ниските данъци са нещото което ще привлече чуждестранни инвеститори. Е сега вече е ясно че тази стратегия е пълен провал. Инвеститори не дойдоха но за сметка на това хората обедняха, загубихме работната сила и си унищожихме нашите индустриални производства.Сега съвсем закономерно идва и сблъсъкът със суровата истината -НИКОЙ НЯМА ДА ДОЙДЕ И ДА НИ СВЪРШИ РАБОТАТА ВМЕСТО НАС! Приказката за НЕВОЛЯТА мисля всеки я знае.....тя не е случайна!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 4
Pyramid
преди 2 години
"Парите от емигрантите почти пресъхнаха".Очаквано. В цял свят, нещата се смарангясват. Естествено беще да се случи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 6
Един Българин
преди 2 години
Спряха го американците. За какво да седиш в Австрия или Италия да те карат да се бодеш? Прибираш се и няма преводи. Животът стана прекалено скъп по целия свят. Няма как да не се отрази, а и доста български банки прилагат входящи такси за преводи. Варианти са небанкови институции или кеш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
petrg5s
преди 2 години
Спрян кран+масивна инфлация след 3-те правителства на фуражката = матряла ще даде фира за поред път
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още