На 7 септември Министерството на финансите успешно пласира част от емисия държавни ценни книжа за 200 млн. лева съвкупна номинална стойност при среднопретеглена годишна доходност в размер от -0,15% след проведен аукцион от Българската народна банка.
Беше преотворена емисия 5-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, с падеж 24 февруари 2026 година, информираха от централната банка.
До участие в петия за тази година аукцион бяха допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 423,850 млн. лева, в т.ч. несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 54 млн. лева.
Постигнатият коефициент на покритие е 2,12. Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 100,38 лева на 100 лева номинал.
Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 55 базисни точки.
Датата за плащане на одобреното количество е 9 септември 2021 г. Лихвите се изплащат на всеки шест месеца, считано от датата на емисията, като последното плащане се извършва заедно с изплащането на номиналната стойност на емисията.
В аукциона участваха девет първични дилъра на ДЦК. От страна на участниците беше отчетен висок интерес, като най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 73%, следвани от застрахователните дружества – 16,5%, пенсионни фондове с 3% и други инвеститори – 7,5%.
Министерството на финансите ще предлага за продажба допълнителни количества от емисията на аукционен принцип.
Investor.bg припомня, че към края на юни номиналният размер на дълга на подсектор „Централно управление“ възлиза на 30,068 млрд. лева, от които 6,264 млрд. лева вътрешен и 23,804 млрд. лева външен.
Към края на юни съотношението „дълг на подсектор „Централно управление“ към БВП е в размер на 24,2%, а съотношенията на вътрешния и външния дълг на подсектора към БВП са съответно 5% и 19,1%.
Досега държавата емитира на вътрешните пазари нов дълг в размер на 1 млрд. лева. Заложеният в държавния бюджет таван на дълга за тази година е 4,5 млрд. лева и до края на 2021 г. на разположение остават 3,5 млрд. лв.
преди 3 години За какво ни е валутен борд при отворен пазар?Когато имаме достъп до огромния западен пазар можем да инфлираме като долара - до безкрайност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години И не само борда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ако продължаваме в същият дух борда го пиши покойник отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ам'че добре се движим ... с този темп би трябвало за 10 години да стигнем 100% дълг къмто БВП ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар