България потвъри първоначалната си цел за въвеждане на еврото от началото на 2024 г., като сега стана ясно, че се планира процесът да премине без преходен период, а датата на приемане на еврото да съвпада с въвеждането му като официална разплащателна единица.
Това става ясно от резюмето на Националния план за въвеждане на еврото в България, който бе приет на заседание на Координационният съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната, който е със съпредседатели управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев и министърът на финансите Асен Василев, съобщиха от Министерство на финансите (МФ). Документът е изключително важен, защото в него са описани принципите, институционалната и правно-нормативната рамка за приемане на еврото, както и основните дейности за успешното въвеждане на единната валута.
Индикативна дата за членство във валутния съюз се запазва на 1 януари 2024 г.
Превалутирането ще се извършва чрез прилагането на неотменимо фиксирания валутен курс между еврото и лева. А след въвеждане на еврото в рамките на месец левът и еврото ще бъдат едновременно законно платежно средство.
„Националният план за въвеждане на еврото в България е стратегическият документ, въз основа на който ще се реализира оперативната работа за замяна на лева с еврото. Планът е разработен от Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната и при изготвянето му са следвани добрите практики от държавите-членки на еврозоната“, пише в прессъобщението от МФ.
Проектът на Националния план ще бъде публикуван за обществено обсъждане преди внасянето му за разглеждане от Министерския съвет.
Документът разглежда всички важни оперативни дейности и мерки, които участниците в подготовката за въвеждането на еврото – частният, публичният сектор и гражданите – следва да извършват като част от процеса по въвеждането на единната валута.
В него са ефинирани са правилата за преизчисляване на цените и други стойности, обяснени са процедурите за замяна на пари в брой и за конвертиране на левови депозити и заеми с фиксирани и променливи лихвени проценти. Посочени са процедурите за снабдяване и разпространение на евробанкноти и монети, описани са необходимите законодателни промени. Този документ включва и основните принципи и етапи на информационната кампания, насочена към повишаване информираността на българските граждани за начина на замяна на лева с евро, визуалните и защитни характеристики на евробанкнотите и монетите, мерките за защита на потребителите и други важни въпроси, свързани с въвеждането на еврото.
Конкретните задачи, които трябва да се извършат в процеса на подготовка за членство в еврозоната, с конкретните срокове и отговорни за изпълнението институции ще бъдат детайлно разписани впоследствие в План за действие към Националния план за въвеждане на еврото в Република България, уточняват от финансовото министерсрво.
преди 3 години Реално прехода става за под седмица.Един месец в магазините ще може да се пазари и с левове и с евро. След това левовете ще могат да бъдат сменяни в банките. А след още една година или шест месеца само в БНБ. Горе долу е нещо такова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Кога ще бъде достъпен документа за четене? На пръв поглед наистина 1 месец изглежда малко време но без да съм го прегледал не мога да кажа. В статията защо не пише кога ще е достъпен, не е ясно още ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Определено заглавието на тази статия е абсолютно подвеждащо. Въобще не е сигурно, че ще приемем еврото тогава, а вие го пишете все едно вече е факт. Моля оправете заглавието! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Въпреки, че ние сме вързани за него от бая време, липсата на преходен период е малко странна, мисля че като "смениха" парите, поне 1-2-3г си ползвахме и старите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар