Минималното обезщетение при безработица може да бъде увеличено от 9 лева на ден на 12 лева от 1 октомври т.г. Това предвиждат промени в закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2020 г., обсъдени днес от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) на извънредно онлайн заседание.
Това съобщават от пресслужбата на Министерския съвет.
Заседанието е свикано от вицепремиера Марияна Николова, която е с ресор икономическа и демографска политика.
Поправките, внесени от Министерството на труда и социалната политика, предвиждат увеличаване на дневния минимален размер на обезщетението за безработица до 12 лева от сегашните 9 лева. Това ще обхване около 30 хил. души средно на месец и ще струва 90 млн. лева до края на 2020 г.
Предвижда се и минималният срок за получаване на обезщетение за безработица – когато лицето има по-малък от 3 г. трудов стаж, да се увеличи от 4 на 7 месеца. Промяната ще се отрази на от 13 хил. до 15 хил. лица средно на месец от 1 октомври до края на годината, допълва се в съобщението. Това ще струва на бюджета около 2 млн. лева.
Според съобщението не е необходимо да се прави корекция на разходите във фонд „Безработица“ заради двете мерки, тъй като с актуализацията на бюджета бяха осигурени допълнителни средства за ДОО.
Единодушно членовете на тристранката са одобрили и предложени от Министерството на здравеопазването промени в Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). С поправките се проправя път за изплащането на неплатена, стара надлимитна дейност на болниците, за което те настояват от години.
Предвижда се създаването на възможност при неусвояване на бюджетните средства за 2020 г. същите да бъдат използвани за плащания към изпълнители на болнична помощ за минал период, посочва се в съобщението на правителствената пресслужба.
Тристранният съвет е обсъдил и проекта на допълнение на наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация, с който се предвижда 30% увеличение на заплатите считано от 1 август. Точката не е получила подкрепата на Асоциацията на индустриалния капитал в България и Българската стопанска камара. Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Съюзът за стопанска инициатива подкрепят мярката, но искат финансови разчети.
Синдикатите също са се обявили „за“.
преди 4 години А, ами минималното помощ за безработица по-високо от минималната заплата в Расия, бе...Мхахахахааа...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ехааа , баси лайфа започва ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар