Последните промени в Закона за БНБ не поставят под въпрос действащия режим на фиксиран валутен курс. Както многократно е подчертавано от правителството и БНБ, този режим ще бъде запазен до присъединяване на страната към еврозоната и приемането на еврото. Това се посочва в прессъобщение на Министерството на финансите (МФ).
Предложението е в закона за БНБ да се запише, че от датата на влизане на България във валутно-курсовия механизъм ERM II, т.нар. чакалня на еврозоната, официалният курс на лева към еврото трябва да стане равен на курса, договорен по съответните резолюции между ЕЦБ и останалите държави от еврозоната.
На 23 януари 2020 г. председателят на Бюджетната комисия Менда Стоянова внесе за разглеждане проект за допълнение на чл. 29 от ЗБНБ. Министерството на финансите и Българската народна банка подкрепят внесения проект. Законопроектът се подкрепя и от ЕЦБ, уточняват от финансовото министерство.
Целта на законопроекта е да се осигури съответствие на вътрешната нормативна рамка с европейската нормативна рамка, регулираща административния процес и оперативните процедури за одобряване на валутните курсове в условията на Валутно-обменния механизъм (ERM II). Това съответствие е задължително условие за присъединяване към Валутно-обменния механизъм, допълват от МФ.
Промените се правят, за да въведем европейските директиви и са едно от условията нашата правна рамка да отговори на изискванията за членството ни еврозоната, обяснява Менда Стоянова пред в. Труд по повод на информация, че предложените промени могат да доведат до отклоняване от курса лев-евро. По думите й няма опасност за борда, а всичко останало е спекулация.
Правителството и Българската народна банка подписаха споразумение за условията, при които ще се водят преговори включването на България във валутно-курсовия механизъм ERM II, т.нар. чакалня на еврозоната. Първите два ангажимента в това споразумение казват точно това – курсът на лева спрямо еврото да остане какъвто е в момента, посочи председателят на бюджетната комисия.
преди 4 години Това са приказки за баламосване на балъците -За борда нямало опасност. Така де той борда ще си остане само курса ще се смени на 1 към 3 или 1 към 4. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Вторият абзац в сатията противоречи на последния. В крайна сметка - курсът лев към евро ще се запази ли или ще се предоговори? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Твърде интересно. Кой и къде казва, че има опасност? Не съм видял и прочел. Опасното е принципно инфлацията. Друга фундаментална опасност е, че ние сме слаба и незначителна икономика с фасадна демокрация, келава правна система и непазарна ужпазарна икономика. Казано направо удобна мишена за спекуланти като да речем Сорос. Така и не разбрах Сорос участвал ли е в оная далаверка с 3000 лева долара при Жан Виденов. Щото после Сорос доста пари даде за демокрацията уж, в кавички, у нас, та си върви едно съмнение дали парите не му ги дадохме ние, за да ни учи после на демокрация с нашите пари. Нямам особено доверие в компетентността и най-вече в безпристрастното държавническо, насионалноотговорно отношение на министри, банкери, институции и т.н. Гузен негонен бяга. Кой, кой твърди и къде, че има някаква опасност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар