Въвеждането на еврото в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) би било положително за тяхната суверенна кредитоспособност. Това пише в най-новия доклад на рейтинговата агенция Fitch Ratings.
Достъпът до статута на резервната валута на еврозоната и вероятното намаляване на дела на дълга в публичния сектор, деноминиран в чуждестранна валута, биха имали пряко положително въздействие върху суверенния рейтинг на страните, коментират експертите на Fitch и уточняват, че това ще се отрази на бъдещия дългосрочен рейтинг на страните до приемането им в Механизма на валутния курс (ERM II) до присъединяването към еврото.
България официално започна процеса по присъединяване към механизма ERM II през юли 2018 г. и очаква решение дали може да се присъедини към т.нар. "чакалня на еврозоната" до края на 2019 година. Хърватия последва молбата ѝ и изпрати писмо за присъединяване към ERM II в началото на юли.
Fitch смята, че най-ранното приемане на еврото за България може да стене през януари 2023 г., а за Хърватия – януари 2024 г., но при условие, че двете държави успешно отговорят на критериите ERM II, както и на по-широките критерии за конвергенция.
Румъния също изрази интерес да се присъедини към ERM II, но засега няма официален график. Перспективите за приемане на еврото в Унгария, Полша и Чешката република в обозримо бъдеще остават отдалечени, с малко политическа готовност, а в някои случаи с много ниска обществена подкрепа за членство в еврозоната, отбелязва Fitch.
Рейтинговата агенция напомня, че основните ползи от членство в еврозоната включват достъп до статут на резервна валута, който елиминира риска от самостоятелно действие при валутни кризи, подпомага чуждестранното търсене на вътрешни финансови активи и допринася за гъвкавост на фискалните и външните финанси. С участие в еврозоната намалява кредитният риск, страните получават достъп до надеждната рамка на Европейската централна банка за парична политика и средства за ликвидност за банките.
Агенцията отчита и ползите от по-ниски транзакционни разходи и увеличени търговски и капиталови потоци с останалата част от еврозоната, както и допълнителни възможности за външно финансиране за страни в риск.
Основните недостатъци от присъединяването към еврото включват загубата на гъвкавост на паричната и валутната политика. Има макро и финансови рискове от прекомерния приток на капитал, включително потенциален скок на цените на кредитите. Забелязва се потенциал за силен дефлационен натиск, в ситуации, когато се появят прекомерни излишъци по текущата сметка. Тежест се явява и потенциалното задължение на членките на еврозоната да предоставят финансова подкрепа на други държави от валутния съюз в случай на кризи и необходимост от спасителни програми.
Във Fitch са убедени, че най-големите бенефициенти при приемането на еврото са държави със слаби външни финанси, които биха се възползвали от статута на резервната валута; държави с високи нива на заеми в евро за частния и публичния сектор ("евроизация"); и държави с привързани валутни курсове (тъй като загубата им от независима парична политика би имала минимално въздействие).
преди 5 години Пълни щуротии са тези приказки за суверения рейтинг. За по-кратко - прочетете дебелата книга на Щиглиц - "Еврото", и ще ви стане ясно, че няма как Вуте и Ханс да произвеждат съответно *** и мерцедеси и после всички да са с положително търговско салдо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години дясна партия от социалисти. Ха.ха.ха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Обзалагам се, че Хърватска и Румъния ще ги приемат в еврозоната преди БГ.2023 г. ми се вижда много оптимистичен срок. Няма време да се създаде сериозна капиталистическа и дясна партия, тя да вземе властта и да направи сериозни реформи и после да ни приемат ....Ще си плаваме в проруския талвег и това е.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Кой ще ги усвои?Формулирай НИЕ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години сульооооо ПО СКОРО ОТКОЛКОТО мислиш катър! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години След като скандалът с имотните далавери на номенклатурчиците от герп се разчу в Евросъюза, българите ще видят еврозоната през крив макарон.https://i.postimg.cc/50y1kCGy/Eurozone-qw.jpg отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години https://***.youtube.com/watch?v=n4s65BrBcIoЯнките пуснаха в космоса робот в товарният отсек и си го прибраха скоро.Руснаците пуснаха робота, който стреляше точно с пистолети в 2-те ръце - като космонавт в пилотското кресло.Та затова питам - коя година? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Омръзнало ти е порното Ивайло Желязков и реши малко да видиш какво става по света.А коя година ще е тая коледа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години борящик идва ти коледата. квичете пудели кремълски отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години България може да стане по-добра туристическа дестинация от Гърция.Или поне можеше.А ка въведеш еврото - всичко се удвоява като цена,но не и предимствата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар