IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

След влизането в еврозоната България ще внася по 91 млн. евро годишно към ЕСМ

Това ще бъда вноската на страната ни през първите 5 години от приемането ни в клуба на богатите, заяви финансовият министър

11:34 | 09.11.18 г. 19
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

България ще прави вноски към Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) едва от момента, в който страната ни влезе в еврозоната. Това каза финансовият министър Владислав Горанов по време на петъчния парламентарен контрол.

Едва след този момент страната ни ще има и достъп до средствата, които механизмът предоставя при възникване на икономическа криза. 

Според сметките на финансовото министерство (изготвени през 2017 г.) през първите 5 години след влизането на страната ни в клуба на богатите, България би плащала по 91 млн. евро на година към ЕСМ. Това е около 0,16% от днешното ниво на БВП или приблизително 0,45% от бюджета за 2018 г., обясни министърът. След петата година и до края на преходния период в рамките на следващите 7 години България няма да има финансови задължения да прави вноски във фонда.

Горанов уточни, че срещу вноската си България, както и останалите държави членки от еврозоната, ще ползва фонд срещу кризи в размер на 500 млрд. евро.

По думите на министъра страната ни ще ползва т. нар. "адаптиран временен ключ" при изчисляване на вноските в размер на 0,5639% от капитала на ЕСМ.

Според Горанов, когато брутният вътрешен продукт на България достигне 75% от средния за ЕС, което се очаква на 12-тата година от приемането ни в еврозоната, страната ни трябва да внесе разликата между пълния и временния ключ за вноската. Според изчисленията от 2017 г. става дума за 238 млн. евро общо или около 0,43% от сегашния размер на БВП.

Относно опасенията, че вноските са непосилни за страната ни Владислав Горанов поясни, че няма притеснения. Според него въпросът не е актуален предвид новите възможности и ползите, които достъпът до ЕСМ ще даде на страната ни.

Европейският стабилизационен механизъм е постоянно действащ планиращ фонд за финансово стабилизиране на страните от еврозоната, заменящ Европейския фонд за финансова стабилност, разполагащ с 440 милиарда евро и Европейския механизъм за финансово стабилизиране, разполагащ с 60 милиарда евро, предоставени от Европейската комисия. Работата му започва на 1 юли 2012 г. Решенията на фонда се взимат с мнозинство, което изключва възможността от блокиране на решенията от малки страни.

Малко след това в кулоарите на парламента финансовият министър обяви пред журналисти, че, ако не се бойкотира работата на парламента, по-другата седмица Бюджет 2019 влиза в зала на второ четене.

Той уточни, че с председателя на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова са правили план и според него би следвало през следващата седмица, след като изтече срокът за предложения между първо и второ гласуване, да се проведе заседание на Комисията по бюджет и финанси, на което да бъде разгледан бюджетът с постъпилите предложения. „И по-следващата седмица да имаме дебат в пленарна зала“, заяви още Горанов, цитиран от Агенция „Фокус“. Той обясни, че графикът ще бъде изпълнен, ако не бъде нарушен от неработене на Народното събрание. „Виждате позицията на част от партиите в него – предпочитат да бойкотират работата“, допълни още финансовият министър.

Относно партийните субсидии в Бюджет 2019 г. той обясни, че партиите трябва да имат легален източник на финансиране, защото в противен случай ще попаднат в зависимост от хора, които имат възможност да използват политическите партии за свои цели.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 3 rate down comment 12
majnata
преди 6 години
Имаш един дърт ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 18 rate down comment 7
Спящият бик
преди 6 години
Срещу вноска от 90 000 000 да имаш сигурност за 500 000 000 000 - на това му викам аз инвестиция!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 9
Todor Sabev
преди 6 години
Правят се некви сметки без кръчмар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 16
Sandy
преди 6 години
Не след няколко години, точно НИКОГА няма да бъдем приети в Шенген! Тия от ЕС трябва да са още по - големи разбойници от нашите, за да си вкарат таралеж в гащите. Ако все пак това вземе, че стане факт, ще означава, че на проекта ЕС наистина е дошъл краят. Ще изнесат и откраднат, още квото може от тая - оная държава и ще зарият огънят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 12 rate down comment 10
abdul
преди 6 години
Върху какво ще градиш? Върху това ли https://bivol.bg/wlborisov.html? Или върху това https://bivol.bg/tag/%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%86?Не. Първо трябва да си отиде, ревизия и тогава градеж.Не може градеж върху грабеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 27 rate down comment 4
Shadow1
преди 6 години
Романи от критики под всяка новина, можеш ли да ми дадеш пример с една важна за България новина, промяна на закон, данък... под която коментарите да не са само критики ? Разбирам че управлението ни е зле ама нито една новина с положителни коментари да няма ? То война да имаше поне нещо положително щеше да се случва от време на време а тук съдейки по коментарите нищо... Мисля че в такава ситуация проблемът е повече в поданиците отколкото в оправляващите, а ? А пък за твоя коментар в момента, загуба на време е да го чете някой, дай да рушим защото няма полза и смисъл да градим, всеки сам за себе си да е. Това си написал...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 6
abdul
преди 6 години
Така, заблуждаваш ти!Лихвите по кредитите зависят от риска на кредитополучателя и комисиона на кредитора.Когато лихвите падат, значи или че риска на кредитополучателя намалява, или комисиона на кредитора или и двете.Избери си 1, но недей да лъжеш!Нито риска на кредитополучателите пада (лошите кредити растат), нито комисионите са по-малки в ЕСМ!А евтините кредити, особено за обикновените получатели с висок риск мисля, че знаем до къде води.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 16
majnata
преди 6 години
"Цените на стоките няма да се увеличат напротив ще намалеят ..."Крейзи , сменяй апчетата !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 4
Sakamano
преди 6 години
За момент се озадачих - това инвестор ли беше, или еврофоб.бг?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 17 rate down comment 23
studioaa
преди 6 години
"приемането ни в клуба на богатите" - това изглежда направо като излязло от някой виц. Горанов наистина ли вярва в подобни безумия?! Еврозоната е клюбът на провалените, клубът на посредствените, клубът на съвременните левичари, които още не са паднали от власт независимо, че комунизмът вече е само в музея. Еврозоната е единственото място в света, в която няма никакъв реален икономически растеж от десетилетия вече. И стига с лъжите са големия растеж от 1% на Германия при инфлация от 5% или повече. Колкото по-скоро еврозоната изчезне толкова по-добре ще бъде за бъдещето на младото поколение в Европа, което е масово без работа, без пари и на социални помощи, без нормално образование, без деца и без бъдеще. Долу еврото, долу европейския съюз!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още