IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Синдикатите пак поискаха премахване на плоския данък

Експерти предлагат повишение на корпоративния налог на 12% и въвеждане на прогресивна скала за облагане на доходите

15:07 | 31.10.18 г. 45
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Два модела за въвеждане на прогресивно данъчно облагане в България предлагат експерти в разработка за данъчна реформа, предаде БТА. Анализът "Плосък данък или демокрация?" е съвместно изследване на Колектив за обществени интервенции и Солидарна България и бе представено в централата на КТ "Подкрепа" от Ваня Григорова, която е председател на "Солидарна България" и икономически съветник в синдиката, от Огнян Касабов, Ивайло Атанасов и Боян Захариев. 

И двата модела на прогресивно данъчно облагане включват необлагаем минимум, равняващ се на минималната заплата.

Първият модел е без максимален осигурителен доход. Залага се социалните осигуровки да станат "плосък данък", като според експертите премахването на регресията на осигуровките ще се постигне автоматично с отмяната на максималния осигурителен доход. Ваня Григорова посочи, че такъв не съществува в 40% от страните в ЕС, а в няколко други се отнася само за част от заетите или част от дохода. Други страни с максимален осигурителен доход го компенсират с високи прогресивни данъци за богатите.
Премахването на максималния осигурителен доход ще донесе 710 милиона лева, което е 57,4 на сто от нужните средства за въвеждане на необлагаем минимум. Предлага се и въвеждане на добавка "Солидарност" – 20% данък върху доходите над 5000 лева, като за всички доходи до тази сума важат необлагаем минимум и 10% данък над него. Това ще донесе на бюджета 267 млн. лв. или 22,7 на сто от цената на необлагаемия минимум, твърдят синдикатите.

Предлага се и корпоративният данък да стане 12 на сто, като ставката от 12% върху печалбите на бизнеса ще донесе 415 млн.лв. или 33,6 на сто от цената на необлагаемия минимум, изчисляват от органзиацията. Сумарно над 113% от необходимите средства за необлагаем минимум ще дойдат от прилагането на тези три мерки, каза Ваня Григорова. 

Вторият модел е с таван на осигурителния доход, компенсиран от по-прогресивен данък. При него се залага изместване на максималния осигурителен доход на 5000 лева, което ще донесе 257 млн. лв. допълнително на хазната, като изчисленията са за 2016 г. 

Предложението е за доходите до 2600 лева да се запази сегашната ставка от 10%, да има данък от 15 на сто за доходите между 2600 лв. и 5000 лв. и данък "Солидарност" в размер на 25 на сто за доходите над 5000 лева, което ще допринесе 554 млн. лв. Оставащите средства за покриване на необлагаемия минимум могат да дойдат от минимално повишение на корпоративния данък и свиване на бюджетния излишък. 

Ваня Григорова представи моделите в контекста на официални данни на Министерството на финансите към юли 2018 г, цитирани от нея. Данъкът върху доходите на физическите лица за групите, които получават доходи под минималната работна заплата сумарно е около 30 милиона лева. "30 милиона лева влизат в държавния бюджет само от хората, които трудно преживяват", коментира Григорова. От липсата на необлагаем минимум са засегнати най-тежко 810 хил. български граждани - от тях в бюджета постъпват над 29 милиона лева. Хората, които ще са засегнати от въвеждането на по-висок максимален осигурителен доход от догодина са около 102 000 души, като средствата, от които те ще се лишат за една година са около 5 милиона лева сумарно, направи съпоставка Григорова. 

Тя отбеляза, че на европейско равнище се водят дебати в контекста на прилагането на Европейския стълб за социалните права, като едни от най-дискутираните мерки за сближаване на заплащането в ЕС са увеличаване на необлагаемия минимум и засилване на прогресивната данъчна система. 

Експертите са категорични, че десетгодишнината от въвеждането на плоския данък е тъжна годишнина, защото плоският данък без необлагаем минимум е направил България страната в ЕС с най-голямо неравенство между бедни и богати. 38,9 на сто от хората в България са в риск от бедност и социално изключване, а коефициентът на Джини вече минава 40 пункта. 

В актуализираната средносрочна програма и в мотивите към бюджета за 2019 г. е написано, че моторът за увеличаването на БВП през изминалата година е било потреблението, а потреблението е благодарение на увеличените заплати и на увеличените приходи от косвени данъци, както и от нарасналото задлъжняване на населението, подчертано е, че кредитите са се увеличили, каза Ваня Григорова. По думите й не е добре да залагаме на увеличаване на кредитите, а на увеличаване на заплатите и на нетния разполагаем доход, което ще се случи при въвеждане на необлагаем минимум. 

Експертите са изчислили, че от премахването на тавана върху осигуровките ще бъдат засегнати около 3% от населението, като повече от тях са с доходи 3000-4000 лева и ще платят 100 лева повече. Хората, които изкарват много пари ще бъдат засегнати от добавка "Солидарност", като тези с доходи над 5000 лева са един процент от работещите.

Темата с премахването на плоския данък и връщане на прогресивното облагане не е нова за синдикатите. Те от години настояват и за връщането на необлагаемия минимум. Само че към днешна дата данните за изпълнението на бюджета от последните 10 години са именно в полза на единното облагане. Икономистите от Института за пазарна икономика (ИПИ) още преди година подготвиха мащабно проучване, което показа, че от 2009 г. насам („десятъкът“ беше въведен през 2008 г.) налогът върху доходите е единственият, при който няма нито една година, в която да намалява, а приходите се увеличават трайно, въпреки загубените работни места по време на кризата.

Също така почти всички политически сили се обявиха за запазване на съществуващата в момента данъчна система, с някои дребни и незначителни корекции при облекченията и преференциите. Разбира се, БСП не попадат в това обобщение, защото те традиционно са склонни да посегнат на десятъка (той беше въведен именно по времето на кабинета на Сергей Станишев), а след това бързо сменят позицията си и предлагат да остане, но пък да се въведе и необлагаем минимум. Подобна шизофрения обаче не е полезна за никой, особено за данъкоплатците, изсветляването на икономиката и приходите в бюджета. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 9 rate down comment 7
michaelis12
преди 5 години
то швабите дет са били ние сме минали от там ама миналия век 80те, са сме се запътили дет са били Сащ през 1920г. с Ал Капоне и дивия Запад ... напред към 15 век с каруците и Турското Робство там иаме барем подем на населението ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 8
michaelis12
преди 5 години
аз съм там кво да го гледам майчинството кво е 2.5г. х 850? ей тва е майчинството, а тези с 1 година са които получават х100 бона заплата на година и не им се изплаща да стоят в майчински ааа в Булггаристан дан би "бизнеса" да плаща такива заплати кат в Германия ?!? мисля ньет тая година си бях 60 пъти дома и 0 напредък ама 0 ..... тва за 30г. а дет викат Римската Империя са я сътворили "само за 50г." на онова време преди Христа, ние сега живеем в 21 век тва звучи като да сме всичките с летящи чинии мда ама не сме .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 13 rate down comment 5
Biso
преди 5 години
Аз съм ЗА за отпадане на 10% за хората на минимална заплата. Но и за крути мерки за изсветляване на сивата икономика, което е ясно, че няма да се случи. Има достатъчно резерви в бюджета - откъде намериха един милиард за държавната администрация?Тръгнат ли да пипат дохода на "богатите" с 3-4-5К, много народ ще си стегне куфарите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 8 rate down comment 5
Biso
преди 5 години
"а и майчинството им е до 3 год. ...."В Германия майчинството е до три години, но след първата година отиди да видиш какви пари получава майката ако тя е основния работещ в семейството. По време на първата година тавана е 1800 евро на месец ако заплатата ти е била 3,5-4К чисто., от които плащаш здравни осигуровки в размер на 170-180 евро, но получаваш детски 180 евро. За втората и третата гидина нищо не получаваш освен детски надбавки. И ако си основен работещ в семейството, демек съпруга не работи, тогава отивате на социална издръжка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 7
sarb
преди 5 години
Псолютно баце,*** и да им обесневаш нема да стане.Тва ми е любим лаф "богатите са богати, защото са умни".Преди години Азис го разправяше по разни телевизии постоянно,кат го питаха за $ му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 13
michaelis12
преди 5 години
ти кат те гледам си мноо голема капиталист и богатите в наща колония са богати не щот са умни ..... в белите държави данъка стига до 50% в Белгия е до 56% т.е. най-много и никой в нищо не мое се трансформира в Германия например нит в батман нит в баба му или явно там всички са тъппаци ?!?...... а и майчинството им е до 3 год. ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 18 rate down comment 0
Ivan N.
преди 5 години
Вместо да се съсредоточат в това да изкарат от сивата икиномика тези работодатели, които осигуряват на минималната заплата, а останолото дават на ръка, те тръгнали да стрижат легалните... Пази Боже сляпо да прогледа..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 14 rate down comment 1
Ivan N.
преди 5 години
Данък "солидарност"?!? То това си звучи яко соц...хайде сега да го въведат, да изгонят и аутсорсинга от България, щото в Индия(например) ще им излиза по-изгодно и после да кършат пръсти по телевизията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 29 rate down comment 0
julian12
преди 5 години
И да поясня. Нямам нищо против да плащам данъци. В предната държава плащах 50% данък поради високия доход. НО! Искам да знам, че тези данъци отиват по направление и се харчат разумни, а не да отиват в джоба на някоя *** тиквенска мутра. Та данъци в България "га ми цъфнат налъмите"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 23 rate down comment 1
julian12
преди 5 години
Нека вземем цифти 2600 до 5К. Това е средния човечец, който е образован и взема що годе нормална заплата. Не ми брой онези с под 2К защото това си е прага на беднос ако питаш мен. Една продавачка взема 1К и като си плати сметките и наем или кредит и умираш. А ако имаш деца... си е....м.. тоес за мен по 1.5К си преживяващ. Онези които имат 3-5К заплата знаем в кои сектори са. И да ти кажа аз ако съм един ИТ с 5К и като ми повишат данъка и ще си хвана куфарите и ще замина. Аз лично отдавна съм заминал, но това е друга тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още