IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

При пореден излишък управляващите мислят за по-високи данъци

Вместо да се вдига максималният осигурителен доход, може да се премахнат всички минимални прагове, съветва Петър Ганев от ИПИ

08:05 | 07.10.18 г. 25
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Към края на август 2018 г. консолидираната фискална програма е на излишък от 2,4 млрд. лв. Натрупването на подобен излишък към края на лятото се наблюдава вече трета поредна година, като за последните две той е изцяло по националния бюджет, тоест няма някакви изкривявания покрай европейските средства. Някои дори го определиха и като рекорден и може би с право спрямо текущата конюнктура, но все пак нека припомним, че към август 2008 г. по време на предходния бум излишъкът по националния бюджет беше достигнал 4,1 млрд. лв., пише в анализа на Петър Ганев от екипа на Института за пазарна икономика.

Това, което е сходно в изпълнението на бюджетите от последните три години и от преди десет години, е, че и тогава и сега: 1) излишъкът е в известна степен предварително зададен в бюджетната процедура и 2) голяма част от натрупаното в края на лятото ще се разходва до края на годината. През миналата година например, излишъкът по националния бюджет към август беше 2,1 млрд. лв., а към края на декември се сви до 309 млн. лв. Това бясно разходване в края на годината винаги е привличало политиците, затова и бюджетът се планира с резерви.

През следващите месеци огромна част от дискусиите ще се фокусират именно върху разходите на държавата и новия бюджет. В случая обаче е важно да поставим две други теми.

Първата е свързана с бюджетното салдо – докога ще се планира бюджетът с дефицит, при положение, че се трупат огромни излишъци?

Втората касае данъците – защо и през 2019 г. се предвижда увеличение на данъчната тежест? В условията на подем, в т.ч. рекордно голяма заетост и рекордни приходи в бюджета, се говори за планиран дефицит и по-високи данъци, вместо за обратното.

Официално бюджетът у нас продължава да се приема на дефицит. За 2016 г. беше заложен дефицит в размер на 2% от БВП, докато изпълнението беше на плюс – излишък от 1,6% от БВП. За 2017 беше заложен дефицит в размер на 1,4% от БВП, а изпълнението отново беше на плюс, този път излишък от 0,9% от БВП.

Сега за 2018 г. отново е заложен дефицит от 1% от БВП и по всичко личи, че за поредна година ще има излишък. Това разминаване не бива да продължава – документите все пак трябва да имат някакви допирни точки с реалността. Това планиране на дефицит формира и говорене за търсене на пари, съответно за повишение на данъците, където е възможно.

В средносрочната бюджетна рамка е записано, че балансираният бюджет ще бъде достигнат чак през 2020 г., а през 2019 г. ще сме на дефицит от 0,5% от БВП. Точно това трябва да бъде коригирано и Министерство на финансите да остави идеята за постепенна консолидация на бюджета с по 0,5% от БВП на година – свиването на дефицита се случи още през 2016 г. и няма никаква нужда да продължаваме с фиктивните стъпки, които бяха заложени преди години. Бюджетът за 2019 г. трябва да се планира на излишък, защото точно това се прави, когато една икономика е в пика на растежа – трупат се резерви за лошите години.

Данъчната тема е особено интересна. Общо взето, след въвеждането на плоския данък от 2008 г. липсват каквито и да е било стъпки за намаляване на данъците. Вече 10 години наблюдаваме постепенно покачване на данъци – всяка година или ще се появи някакъв нов данък, или някой данък леко ще се покачи, или пък осигурителната тежест ще е нагоре. Да, големи промени не се правят, но има постоянен натиск за дребни промени, които ощетяват данъкоплатците. Всяка една година могат да се изкарат три-четири примера за повишение на данъците, който някак си се „замитат” в публичния дебат.

През текущата година според разчета на Министерство на финансите, повишените данъци ще струват на данъкоплатците 450 млн. лв. Това не са сметки на автора, а официалните разчети за дискреционните данъчни мерки в Бюджет 2018 – конкретно покачването на осигуровките за пенсии, по-високите минимални осигурителни доходи и повишения акциз върху цигарите. Тук дори не влиза по-високият акциз върху нагреваемите изделия, който бе гласуван в средата на годината. Това са само примерите от тази година.

През 2019 г. по всичко личи, че отново не се планира някакво понижение на данъците. Напротив, вече се разкри идеята за повишение на максималния осигурителен доход от 2 600 лв. на 3 000 лв. Тоест всички, които получават заплати над 2 600 лв., ще понесат допълнителна осигурителна тежест.

Дискутира се и покачване на здравните вноски, което вече ще удари всички. Уж ще се прави реформа, но към момента единственото сигурно е, че ще трябва данъкоплатецът да се бръкне повече.

Отново в добра година и при постигната рекордна заетост, държавата ще обложи допълнително трудещите се. А последните се справят повече от добре, що се касае до пълнене на бюджета – приходите от данъка върху доходите към август 2018 г. спрямо август 2017 г. показват ръст от 308 млн. лв. (+15%), а при осигурителните приходи ръстът е от 745 млн. лв. (+14%).

Ако трябва да обобщим, то в последните месеци на 2018 г. може да очакваме ударно харчене и какви ли не бюджетни изненади. Най-вероятно, обаче, бюджетът ще си завърши на излишък, което означава, че вече трябва и да планира такъв занапред. За 2019 г. държавата планира отново да повиши данъците върху трудещите се – по стар обичай през осигурителната тежест, вместо да се мисли за намаляване на данъчната тежест. Такива възможности не липсват. Миналата година коментирахме такива варианти, ще ги представим и тази. Тази седмица също беше направено такова предложение конкретно за корпоративния данък.

В контекста на излишъка можем да обърнем и основните идеи на управляващите:

1) вместо да се вдига максималният осигурителен доход, просто да се премахнат всички минимални прагове – нали се подготвя механизъм за определянето на минималната заплата, за какво още са нужни праговете?;

2) вместо здравната реформа да върви с вдигане на вноски, може да се раздели вноската към здравната каса и съответно да се премахне монополът на НЗОК – нали това беше идеята, още когато бе вдигната вноската от 6 на 8 процента? Ето само два примера как може да се мисли в различна посока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 2 rate down comment 7
penman
преди 6 години
Поредните "мъдри" разсъждения на *** чеда! Добре, че управляващите не ги вземат на сериозно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 26 rate down comment 8
Moesia
преди 6 години
И аз това питам, докога неравна държавна защита. Добре, че има все пак някакъв праг, защото къде е справедливостта напр. един да плаща в пъти повече данъци от друг, а в крайна сметка да получава същите по вид, обем и качество обществени услуги. Защо гражданин Х да плаща за образование, здравеопазване, полиция, армия 100лв., а гражданин У да плаща 200-300 и пр. В крайна сметка всички имаме по един глас на избори. Ако държавата беше АД (нали е инвеститорски форум) и гражданин У е инвестирал повече от гражданин Х, не следва ли и дивидента му да е по-голям (това за целите на спора разбира се). Не мога да разбера от къде произтича убеждението на някой с по-малки финансови възможности, че друг работещ нещо по-квалифицирано от него е по задължен към държавата отколкото самия той.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 16
kane
преди 6 години
А защо не да се премахне максималният осигурителен доход! Докога над свръх богатите ще има чадър!? На тях очевидно не им е нужна държавната закрила, защото те я карат много добре и добре да си плащат да учите на целия доход както всичко бедни/средни кастинг!Докога неравна държавна защита!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 60 rate down comment 2
bgMan
преди 6 години
От около няколко години станах активен поддръжник на идеята, че е престъпление да се плащат данъци в държава, в която ммутри и престъпници като ББ, Цв. Цв., Г. Гергоф, Ковачки, Донев, А. Догаан и Пееффски са политически и икономически фактори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 6
nikolait
преди 6 години
Очертаването на розова картина вътре в страната без да се държи сметка за огромните рискове в международен план(евродългове и мита) ми се струва леко популистко. Разбира се, може да се направят още много неща и българите да станем най-богати в света, но не знам дали това ще ни донесе щастие. Така че по-умерено и по-скромно според мен е правилната формула.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 4
ivanrog
преди 6 години
"Общо взето, след въвеждането на плоския данък от 2008 г. липсват каквито и да е било стъпки за намаляване на данъците. Вече 10 години наблюдаваме постепенно покачване на данъци...""Лошите" леви намаляват данъците, а "добрите" десни ги увеличават, само дето на теория би следвало да е обратно, но уви при нас нито левите са леви, нито десните са десни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 41 rate down comment 4
ivanrog
преди 6 години
"Общо взето, след въвеждането на плоския данък от 2008 г. липсват каквито и да е било стъпки за намаляване на данъците. Вече 10 години наблюдаваме постепенно покачване на данъци...""Лошите" леви намаляват данъците, а "добрите" десни ги увеличават, само дето на теория би следвало да е обратно, но уви при нас нито левите са леви, нито десните са десни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 39 rate down comment 3
mrynmryn
преди 6 години
Тия хора са пропуснали уроците на Артър Лафер в университета ми се струва. Та на кратко - в един момент вдигането на данъците има обратен ефект и се оказва, че те (парите от данъци) намаляват, вместо да се увеличават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 4
baba_meca
преди 6 години
То и КТБ няма да фалира
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още