IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Само 1,5 млрд. евро е получила България по оперативните програми досега

Основният проблем пред усвояването на парите от Брюксел остават тромавите процедури и точещото се с години обжалване на тръжните процедури

08:21 | 23.08.18 г. 31
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Към края на юли 2018 г. страната ни е получила малко над 1,5 млрд. евро от Европейския съюз (ЕС) по линия на Оперативните програми за програмния период 2014-2020 г. Общият бюджет на всички програми, финансирани от Брюксел, е 7,52 млрд. евро, а заедно с националното доплащане сумата е 8,8 млрд. евро.

Получените средства са 1,51 млрд. евро, а общо платените пари, заедно с националното финансиране, възлизат на малко над 2 млрд. евро.

Обща сума на получените средства от ЕК като предварително финансиране към 31 юли е 479 млн. евро, а получените средства от Комисията на основание изпратени заявления за плащане към края на юли са в размер на малко над 1 млрд. лв.

Предвид наближаващия край на настоящия програмен период изпълнението продължава да напредва бавно, а търговете понякога се точат с години заради обжалвания. 

По една от най-големите оперативни програми - „Транспорт и транспортна инфраструктура“ към края на седмия месец от годината са платени общо 454 млн. евро. От тази сума 386 млн. евро са от ЕК, а останалите 68 млн. лв. са по линия на национално финансиране. Срокът на програмата е до 2020 г., а общият бюджет е над 1,89 млрд. евро. Според данни на транспортното министерство вече са договорени 86,8% от средствата, или 1,540 млрд. евро. Получени средства от ЕК на основание изпратени заявления за плащане към 31 юли са 220 млн. евро.

Преди дни стана ясно, че три ключови жп гари ще бъдат модернизирани със средства по програма „Транспорт“. Вече е одобрен проектът за реконструкция на железопътните гари Подуяне, Искър и Казичене. Общата стойност на проекта е 7,4 млн. лева, от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 6,3 млн. лева.

Въпреки сериозното раздвижване, сроковете за реализирането на програмата остават притеснителни, защото по много от търговете за изпълнител на отделните трасета текат обжалвания. 

Плащанията по програма „Околна среда“ също продължават да изостават. Към края на юли са платени малко над 143 млн. евро, от които 122 млн. евро са от Брюксел, а останалите 21,5 млн. евро са национално доплащане. Общият бюджет на програмата обаче надхвърля 1,77 млрд. евро.

Получени средства от ЕК на основание изпратени заявления за плащане към 31 юли 2018 г. са 75 млн. евро, а предварителното финансиране е 84 млн. евро, става ясно още от отчета на Министерство на финансите.

Неведнъж сме писали, че трудностите с тази програма са породени от това, че проектите по нея са огромни, а процедурите по стартиране на обществени поръчки за изграждане на водни цикли и пречиствателни станции са изключително тромави.

В началото на месеца министърът на околната среда и водите Нено Димов подписа договор за изграждане на инсталации за преработка на отпадъци с общините Севлиево, Дряново и Сухиндол. Проектът включва две инсталации за компостиране на територията на Севлиево и Дряново и изграждане на площадка за компостиране на място за община Сухиндол. Съоръженията ще обслужват над 42 хил. жители. Общият размер на инвестицията е над 2,2 млн. лв. Подготвителната процедура само за тази пречиствателна станция отне повече от 3 години. 

В сектор „Води” е насочен най-големият ресурс на оперативната програма. Към момента по водното направление са подписани 24 договора за 946 млн. лв. 17 проекта са инфраструктурни на стойност 836 млн. лв., а безвъзмездната помощ по тях е 620 млн. лв.

По оперативна програма "Региони в растеж" до края на юли са платени общо 417 млн. евро, от които 355 млн. евро са от ЕК, а 63 млн. евро са национали доплащания. Получени средства от ЕК на основание изпратени заявления за плащане към 31 юли 2018 г. са 108 млн. евро, а предварителното финансиране е 74 млн. евро. Общият бюджетна програмата е 1,5 млрд. евро. Програмата е изключително важна, тъй като с нейната финансова подкрепа би трябвало  да се преодолеят различията в развитието на регионите, както и да се овладеят негативните миграционни процеси към София и големите градове, водещи до обезлюдяване на големи части от България. Към момента има 7 актуални обяви за набиране на проектни прдложения, а 13 са с изтекъл срок.

Подобно и на другите програми, и при „Региони в растеж“ основен проблем е бавенето на търговете. „Наличието на забава при провеждане на процедурите за избор на изпълнители по реда на ЗОП и мобилизация на екипите – наличие на множество обжалвания на решенията на възложителите за избор на изпълнители по обществените поръчки, което води до сключването на договори извън първоначално предвидените графици за изпълнение на дейностите по индивидуалните проекти и съответно води до цялостна забава в реализацията на проектите“, се посочва в годишния анализ за изпълнението на програмата за 2017 г. В отчета се казва още, че промени в политическата среда в страната и необходимост от адаптация на нуждите и гъвкавост – настъпилите неколкократни промени в изпълнителната власт в годините от началото на програмния период води до нестабилност в изпълнението и понякога до забава в предприетите действия по изпълнение на програмата.

По програма „Наука и образование за интелигентен растеж" са изплатени 111 млн. евро. От тях 95 млн. евро са от ЕК, а близо 17 млн. евро са по линия на национално финансиране. Общият бюджет на програмата е 701 млн. евро, а получените средства от ЕК на основание изпратени заявления за плащане към 31 юли 2018 г. са 19,5 млн. евро.

Как вървят плащанията по останалите програми, може да видите от таблицата по-долу.

Тепърва предстои в началото на 2019 г. ЕК да направи оценка на междинните резултати, постигнати по оперативните програми, които касаят напредъка на проектите и сертифицираните средства към края на 2018 г. 

OP OP

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:25 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 1 rate down comment 2
Sakamano
преди 6 години
Никога не съм твърдял, че ЕС е благотворителна организация, но нещата не са толкова черно-бели както се опитваш да ги представяш: "Щом не е светец, значи трябва да е дявол."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 5 rate down comment 1
MyPr0gres
преди 6 години
Хора, само не мога да разбера кой ни е виновен, че не можем да усвоим парите. Това че няква мутренска група иска да прилапа парите въобще ЕС не ни е виновен. Също така ЕС ни дава не само чиста пара (това е най-малкото) а ни дава свобода на движение и капитали като от нас зависи как използваме този ресурс. Пак ви казвам нито ЕС, нито никой не ни е виновен. Ние сме хората, които трябва да работим за прогрес. Аз лично съм си доволен, че сме в ЕС, работя в международна компания и ако не бяхме в ЕС сигурно същата нямаше да е в БГ, също така съм се възползвал от някои от възможностите, които ЕС предоставя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 1
LaCosta
преди 6 години
А може би ЕС е благотворителна организация, която си мечтае да раздаде на колкото се може повече държави по Европата колкото се може повече милиарди евро в замяна на народната любов и признателност, но има едни прости българи, които страдат от параноя и пръскат злостна пропаганда, че това не е точно така.Хубаво е да се спре с четенето и вярването на детски приказки някъде до към десетата година от живота на човека.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 2
Sakamano
преди 6 години
Ами какво да кажа, ползите от членството очевидно са за хората които се опитват да постигнат нещо, а не за тези дето чакат Европата да ги нахрани. Не казвам, че всичко в ЕС е идеално, но твърденията, че Брюксел е злонамерен към България за мен са или преднамерена пропаганда, или болестна параноя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 10 rate down comment 1
vanaia
преди 6 години
Много малка част от тези пари се усещат от хората. Затова пък една малка групичка от хора усеща една голяма сумичка от пари... Да така си върви живота си тука
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 3
LaCosta
преди 6 години
"България излезе на общия европейски пазар"По-точно общият европейски пазар бе вкаран у нас, а българската индустрия и промишленост "напуснаха" дори и българския пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 5
Sakamano
преди 6 години
Като отричаш официални данни и си измисляш свои, спорът ни започва да става леко безсмислен. Но дори конспираторските ти теории за коварния ЕС да са верни, що за пpoceшки манталитет е да оценяваш ползата от членството според това колко "са ни дали"? Основната полза беше, че България излезе на общия европейски пазар. Европарите са само малък бонус. А за това, че не сме успели да усвоим голяма част от тях, ЕС не ни е виновен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 1
zelka007
преди 6 години
разликата е доста очевадна . аз самият се изненадах много преди няколко години като ходих за първи път по работа :))) ... трябва да се види ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 4
zelka007
преди 6 години
пак питам , как сметна тази сума от 10 млрд евро за 4-те спрени реактора или си я изсмукахте от пръстите на някое партийно събрание ? като това което са генерирали като приход е 10 млн евро на година за 4-те !!! от което не са извадени експлотационните разходи :))) , нали хора там взимат заплати за поддръжката , гориво се зарежда , за охлаждане на реактора и работа на турбинното има разход на енергия има ремонти и текуща подръжка ... ти въобще в час ли си как се поддържа една сложна машина като ядрен реактор ?!? а въобще в час ли с техниката ?!? дори тези разходи да са 0 за 20 години , въпреки че на такива стари реактори се дава разрешени за удължаване на работата през 10 години пак като сметнеш 20 години х 10 млн ПРИХОД , НЕ ПЕЧАЛБА А ПРИХОД ... колко прави бе математик :))) . уникален си :))) . ти в час ли си как се дава ОВОС на стар реактор ?!? въобще чел ли си ОВОС някога ?!? самите руснаци пишат за техните реактори , че поради стареене на материалите всяка година се увеличава дозовото натоварване на населението , почвите , растенията в 30 километровата зона :))) ... средно с по няколко процента там на година . руснаците дето ги правят реакторите ... не българското министерство на екологията . което води до увеличаване на заболявания на кръвта в тази зона . що не идеш да го обясниш на някое дете болно от лефкемия брътвежите си за печалба и загуба на държавата ... и в тези цени ПАК да напиша НЕ СА СМЯТАНИ НИКАКВИ СРЕДСТВА за хранилището за ядрени отпадъци и сумите за консервация на спрените реактори . това са цифри в порядъка н 2,5-3,0 млрд лева за около 50 годишен период . след 50 години още други суми . дотук с митовете за евтиния ток от АЕЦ . що не идеш да пиеш вода след козлодуй от дунава , нали е безопасно :))) ... поне така казват , всичко било в нормата . е имало увеличение на някои изотопи но в нормата :))) . *** и се къпи там , а ? що виното от долината на лоара е по евтино от другото френско вино ? а ? щото там са средоточени ядрените централи на французите ... мислете и смятайте с това на раменете си ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 0
studioaa
преди 6 години
Стига с тия градски легенди за 20 милиарда евро, които са дошли от ес. На сайта на финансовото министертво имаше отчет за това, колко са усвоените пари от еврофондовете в периода 2007-2014 и числото беше около 6.5 милиарда евро общо получени пари от всички еврондове за този период.. Парите от вноската са около 3 милиарда евро за този период. Или това са 3.5 милиарда повече отколкото сме платили. 20 милиарда бяха 100% от средствата, които можеше да се усвоят, но ние не усвоихме повече от 33%. Загубите от предсрочното затваряне на първите 4 блока на АЕЦ-а ни са поне 10 милиарда евро. Те можеха да работят поне още 20 години. Медиите включително тази лъжат за това, колко пари сме получили от еврофондовете...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още