България се е ангажирала със заздравяване на банковия си сектор, съобщава Ройтерс, позовавайки се на представители на Европейския съюз (ЕС) два дни преди срещата на финансовите министри на еврозоната, която ще хвърли известна яснота върху напредъка на страната към приемането на еврото.
Агенцията припомня, че България изпълнява официалните критерии за присъединяване към еврозоната, тъй като левът е обвързан с еврото, инфлацията е ниска, а публичните финанси – стабилни. Страната обаче остава най-бедната в Европейския съюз, а широкоразпространената корупция и проблеми с някои банки хвърлят сянка върху перспективите за членство.
Страните членки и институциите на еврозоната поискаха от София да засили проверките на кредиторите си и да приеме тяхно външно наблюдение, преди да се присъедини към механизма на обменните курсове ERM-2 – т.нар. чакалня, която продължава около 2 години, преди да се пристъпи към реално членство.
След първоначалните несъгласия България е предложила някои ангажименти от своя страна в писмо до властите в еврозоната.
Конкретните обещания не биват разкрити, но според двама представители на ЕС, поискали да останат анонимни, писмото е положителен ход, а според единия – включва ангажименти по отношение на банковия сектор.
„Получихме от българските власти писмо с предварителни ангажименти по отношение на твърдото им намерение за присъединяване към ERM-2 и Банковия съюз“, заяви говорител на лидера на Еврогрупата Марио Сентену във вторник.
Еврогрупата включва финансовите министри на 19-те страни членки на еврозоната, които са и членове на проекта за банков съюз, целящ да укрепи финансовата стабилност на блока.
Страните, които искат да се присъединят към еврозоната, не са правно задължени да бъдат част от банковия съюз. Европейските власти обаче поискаха това от България, за да получат повече гаранции от страната и да се опитат да наложат модел за други бъдещи членки.
България е някакъв „вид опитно зайче“ в този процес, казва представител на ЕС.
Страните членки на банковия съюз прехвърлят на органите на ЕС правомощията да наблюдават най-големите им банки и да се справят с проблемни кредитори.
Българското писмо е било изпратено преди срещата на финансовите министри в четвъртък в Брюксел, на която заедно с Европейската централна банка и високопоставени финансови представители на България ще се обсъдят следващите стъпки за страната.
Представители на ЕС казват, че резултатът все още не се знае, но според един от тях на срещата може да бъде определена конкретна дата за присъединяване на България към ERM-2.
Оценката на ангажиментите на страната може да отнеме повече от година, казва представителят. Едва след това България ще може да се присъедини към чакалнята.
преди 6 години тоест ,борд "до безкрайност" /и все някога Аржентина/ и България в трета геополитическа глуха ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години тоест ,борд "до безкрайност" /и все някога Аржентина/ и България в трета геополитическа глуха ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ако зависеше от мен, не бих приел тези условия.В нашия случай този механизъм е просто формалност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Имам предвид, че не е изгодно за нас. Има недостатъци, без ползи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Това трябваше да стане още преди КТБ, ама не, те решиха да го правят банкер на годината... Това ще да е кражбата на века, в Европа, 2 млрд, нито един в затвора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ок, грешка е ,но ако ти кажат или -или си аут и виждаш ,че последният ти шанс за ERM 2 ти се изплъзва какво ще решиш?П.П. ERM 2 като механизъм въобще не е нещо формално и случайно.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години няма краен срок..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години и аз...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Присъединяването към Банковия съюз преди присъединяване към Еврозоната е грешка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ще видим - докато не дадат дата, не вярвам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар