IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ройтерс: Според ЕК и ЕЦБ България не е изпълнила критериите за еврозоната

Изрично се споменава критерият за конвергенция, което значи, че не е констатирано устойчиво нарастване на доходите

10:23 | 23.05.18 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Българският финансов министър Владислав Горанов поздравява президента на ЕЦБ Марио Драги. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Българският финансов министър Владислав Горанов поздравява президента на ЕЦБ Марио Драги. Снимка: Ройтерс

Негативни послания, които ще попарят надеждите на България за скорошно влизане в ERM II, ще публикуват по-късно днес Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ), съобщава Ройтерс, позовавайки са на собствени източници в комисията и ЕЦБ.

Днес предстои да бъдат представени конвергентните доклади на двете институции, които се публикуват веднъж на всеки две години. В черновите им обаче се съдържат особено негативни обвинения към управляващите в България, сред които липса на независимост на централната банка и притеснения, че корупционната среда заплашва стабилността на банковия сектор.

"С оглед на оценката си относно правната съвместимост и изпълняването на критериите за конвергенция и взимайки предвид допълнителни релевантни фактори, Комисията смята, че България не изпълнява условията за приемане на еврото", се казва в оценката на Комисията, с която Ройтерс разполага.

Споменаването на критерия за конвергенция означава, че според ЕК няма устойчиво нарастване на доходите. 

Припомня се също, че, за да се откаже тактично на българското правителство, отскоро като условие за ERM II бе поставено и членството в европейския банков съюз, което означава да се започне с така нареченото „тясно сътрудничество“ с еврозоната. 

България посочи, че съгласно законодателството на ЕС членството в банковия съюз не е критерий за членство в еврозоната, нито за влизане в ERM II. Но решението за приемане на дадена страна в ERM II е в ръцете на правителствата на страните от еврозоната и на Европейската централна банка.

Според Ройтерс представители на еврозоната, ЕК, ЕЦБ и други органи ще проведат разговори в София за членството на страната в ERM II в сряда.

В общи линии през последните години България покрива всички "числови критерии" за членство в самата еврозона (Маастрихтските критерии*), което е признато от Европейската комисия и Европейската централна банка в докладите им за конвергентните програми на държавите.  Няма краен срок за престоя в ERM ІІ, но датата, на която еврото ще смени българския лев, може да става все по-далечна, ако страната ни не отстрани макроикономическите дисбаланси или не отбележи напредък в конвергенцията. Освен това още през 2003 г. ЕЦБ излезе със становище, че няма пречка държави с валутен борд, вързан към еврото, да влязат в ERM II и да останат в борда до приемане на еврото. 

Сделката за банковия съюз

"Позицията на българското правителство и на централната банка е, че е неприемливо банковият съюз или Mеханизмът за тясно сътрудничество (close cooperation ) да бъде предусловие за членство в ERM II. Готови сме в деня след евентуално одобрение на присъединяването на лева към валутния механизъм да кандидатстваме и в Mеханизма за тясно сътрудничество", казва финансовият министър Владислав Горанов в интервю за „Капитал“ в началото на май. И точно тук е „препъни камъчето“, заради което толкова се забави кандидатстването за чакалнята. Въпреки че изпълняваме повечето условности и сме сравнително стабилни и предвидими, реалната конвергенция с европейската икономика винаги е била спъвана от опасенията за корупция, слаби институции и неефективна съдебна система. В очите на страните от еврозоната това изглежда като "нова Гърция“, която може да се наложи да бъде спасявана с пари от джоба на германците.

 
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 21 rate down comment 9
coder
преди 6 години
Чичо Пешо да се сърди на *** за няколкото фалита на държавата в рамките на 10 години, което изтри цялото благосъстояние на населението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 30 rate down comment 5
coder
преди 6 години
Да не забравяме факта, че почти цялата Еврозона не изпълнява Маастрихтските критерии, Италия и Гърция определено са некорумпирани, а в Гърция има дивергенция на доходите спрямо средното за ЕС, там бяха принудени да намалят заплати и пенсии. Малко е шантаво да те гледат под лупа като влизаш в еврото, а после никой не ти търси отговорност и същите финансово безотговорни страни сега ни бият през пръстите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 24 rate down comment 3
ttodorov75
преди 6 години
Питай чичо Пешо с пенсия 153 Евро дали го интересуват МАКРО показателите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 6
data
преди 6 години
Алооооооооо ЕЦБ , ако имаме конвергенция ша ли искаме да сме в зоната ? За справка - страните който имат що годе постигната конвергенция (Чехия) не щат и да чуят за евро зоната !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 15
nikolait
преди 6 години
за мен, това е чисто шикалкавене. ЕЦБ се изживявя като финансова акула, която трябва да унищожи останалите валути, за да им подхвърли някакво евро. Това е схема и България трябва много добре да си направи сметката. Нищо не пречи при подобни ДВОЙНИ СТАНДАРТИ, България да продължи със своето движение към Еврозоната, като просто промени курса лев/евро в условия на Валутен борд в съотношение 1 към 1. Това на сегашния етап няма да струва нищо, а и реално отразява силата на българския лев. РАзбира се, пак във Валутен борд, защото акули като ЕЦБ ще ни тормозят изкуствено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 8
dr.5rov
преди 6 години
Ами това е ясно. Нали точно затова е и ERM II. Та нали точно там започва сериозният мониторинг за степента на кнвергенция и започва да се работи за достигане на небходимото ниво. Излиза, че от нас искат първо да стигнем нивото за премане в еврозоната, т.е. да сме завършили процеса на конвергенция и тогава да започнем процеса на конвергенция за още поне 2 години. Явно сред нашите партньори от ЕС имаме сериозни "приятели". Кои ли са те?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 34 rate down comment 6
coder
преди 6 години
Ами конвергенция има, но бавна. Но самата конвергенция не е критерий за ERMII. ЕС претендира да се основава на правила еднакви за всички. В момента ни казват "Да, изпълнявате критериите, но просто не ни се иска да влизате. Затова недейте кандидатства, защото няма да имаме критерий по който да ви откажем". Последните 2-3 приети членки в ервото са кандидатствали със сходни на нашите макро показатели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 41 rate down comment 2
bgMan
преди 6 години
За конвергенцията са прави, което означава че правителството повече лъже и прикрива истината зад други показатели отколкото да прави нещо реално за благосъстоянието на българите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 30
clwnjester
преди 6 години
Европейския съюз се разпада бе пичове! Това + нашата корумпирана и неработеща ситетма. ГЕРБ=БСП=ДПС=ОП=НДСВ=СДС=...===ГРОБ. Да партия ГРОБ, към гробищата отива народът ако не се промени политическата ситема. Да идва шоу-мена... Сегашния политически модел е изчерпан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още