IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Проф. Лалко Дулевски: До 1 юли трябва да влезем в ERM II

Присъединителният процес към еврозоната ще ускори структурните реформи, ще увеличи доходите и производителността, смятат в ИСС

16:04 | 24.01.18 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

До края на българското европредседателство България трябва да стане член на механизма ERM II. Искаме на 1 юли да прочетем на сайта на БНБ, че България влиза в предприсъединителния механизъм за обменните курсове. За това призова председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) проф. Лалко Дулевски.

"Изпълнихме упражнението и платихме цената, не натоварихме Европейския съюз с 1 евро повече, в сравнение с Гърция и Испания. Българските граждани платиха сметката, искаме резултат, искаме да видим ефект от членството", заяви той.

Като ръководител на най-голямата организация – “гражданския парламент” на България, която обединява различни организации на гражданското общество в страната с общи интереси, той обяви, че има становище на ИСС за ускоряване на подготовката за присъединяване на България към еврозоната.

На ход е "тихата финансова дипломация"

Проф. Дулевски припомни, че още от 2016 г. страната ни е заявила намерението си за присъединяване към еврозоната. Според него сега това трябва да стане елегантно, на принципа на „тиха финансова дипломация“.

„Финансовият министър Владислав Горанов вече официално обяви, че страната ни ще кандидатства през юни за влизане в ERM II. В този момент ние силно и ясно казваме, че подкрепяме тази стъпка на правителството, настояваме пред всички европейски институции и Европейската централна банка да оценят по достойнство усилията на България при покриването на всички критерии, надяваме се всички наши партньори да подкрепят страната ни да стане член на еврозоната“, посочи той. 

По отношение на провелия се дебат през миналата година за петте сценария за бъдещето на Европейския съюз, председателят на ИСС изказа опасения, че точно еврозоната може да стане разделителната зона, заради която да видим Европа на две скорости.

„Нека гледаме проблема за членство в еврозоната, макар и с известни негативи и предизвикателства, като отговор на въпроса къде ще бъде България, ако не е член след пет години“, коментира проф. Дулевски.

Намаляване на системния риск

Според Димитър Бранков, член на ИСС и зам.-председател на БСК, ползите от присъединителния процес ще имат дългосрочни ефекти върху икономиката и социалната среда, а реализацията му ще ускори структурните реформи, промените в доходите, производителността и конкурентоспособността, ще постигне и евентуален обрат в неблагоприятните демографски тенденции.

По думите му в момента България е готова за присъединителния процес след 20-годишно пребиваване във валутния борд.

“Ние надплащаме сметката си за присъединяване към еврозоната повече от десет години и продължаваме да я плащаме, смята Бранков. – Влизането на България в вврозоната ще намали общия системен риск за страната, банките и кредитната система.”

Димитър Бранков напомни, че от официални изказвания става ясно, че опасенията са преди всичко за ниското ниво на прозводителност, на конвергенция.

„България в момента е на средното европейско ниво на производителност и на доходи – 50%, измерени през т.нар.  паритет на покупателна способност. Опасенията са, че страната ни няма да издържи на натиска на конкурентоспособност след присъединяването към еврозоната при това ниско ниво, което имаме. Има много мнения, но моето е, че ние и сега сме изложени на конкурентен натиск. Нашите пазари са отворени не само за страни членки на ЕС, но България е в общност на свободно движение на стоки и капитали и хора, отворени сме към трети държави, българската промишленост, българските производители и българската икономика са изложени на този конкурентен натиск и в момента", каза експертът.

Той е категоричен, че на това в момента може да се гледа не като на недостатък, а като на предимство, защото по
механизма, с който се следят макроикономическите дисбаланси в 14 индикатора, България сега не отговаря само на два от тях.

Бранков прогнозира, че след като са спазени формалните критерии за присъединяване към ERM II по маастрихстките критерии, ако се спазят четирите критерия в рамките на един минимален срок от две години, и ако има съгласие от всички държави от ЕС и ЕЦБ, в България ще се ускорят всички реформи.

Последна актуализация: 13:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
Хахах, мислиш, че това е дребно?Да си подава оставката като е дребно.Ще.., ама друг път.Кажи на Рюте, че Росенец е "дребно". Ще ни пуснат в ЕЗ, ама през крив макарон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 1
Специалист по всичко
преди 6 години
Ситуацията с валутния резерв не е точно така, както си представят някои хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 3
fri
преди 6 години
oio , за ЕРМ2 няма да има референдум!(както и за узаконяването на джендърите)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 2
fri
преди 6 години
Но преди да влезем в ERM II ще трябва да приемем някои закони, които ни налагат, като първия ще е да приемем, че в Б-ия съществива "gender" т.е., че нашите полови белези може да са различни от половото ни поведението в обществото...--- и още други такива дивотии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 4
coder
преди 6 години
Е това вече е мислене на дребно. Не е важно какво ще е за държавата, ами щяло да бетонира ГЕРБ... Боже, Боже...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
Гледайте кой най-много ламти за ЕЗ - влади горанов.Влизане в ЕЗ по времето на Бойко ще бетонира ГЕРБ и всичко крадено ще бъде официално узаконено и в ЕС.Ако Бойко ни вкара в ЕЗ забравете за "съдебна реформа". Завинаги. :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 5
julian12
преди 6 години
И аз не ги разбирам, но си задавам следният въпрос: Ако задачата на валутния резерв е да гарантира курса Лев/Евро, ако в България паричниата единица стане Евро валутни резерв какво ще гарантира?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
"Сред предимствата от членство в еврозоната Бранков посочи освобождаването на огромен ресурс валутният резерв, в това число и фискалният резерв, с което ще се даде възможности за разумни политики в публични сфери и евентуално предсрочно погасяване на държавния дълъг.""разумно" с това правителство е много голяма условност.Ако не влезем в ЕЗ какво следва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 9
Спящият бик
преди 6 години
Да, и аз очаквам резултати. Шенген и ERM-2 ще потвърдят, че такива има. Стига приказки!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 5
alex8712
преди 6 години
''Сред предимствата от членство в еврозоната Бранков посочи освобождаването на огромен ресурс валутният резерв'' - е нали този валутен резерв покрива лева в обръщение, как след премахването той щял да се освободи?! Т.е. след приемането на еврото левът излиза от обръщение, а валутните резерви стават новото платежно средство/парична база в обръщение, или греша? Има ли някой запознат с материята?Поздрав
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още