IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България по пътя към еврозоната? Кога, ако не сега...

Това е идеалният момент да се анонсира подобна стъпка и тя да бъде факт до края на годината, заяви пред Investor.bg бившият премиер Иван Костов

08:21 | 17.01.18 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Левовете в марки сменям аз,
вино за да пия в този час.
Доларите стават, левовете не.
Аз ще се напия в долари поне... 

Тази песен на Сашка Васева от вече не чак толкова близкото минало може до няколко години да се превърне в реалност за всички българи, но с известната уговорка, че марките вече не съществуват и са заместени от единната европейска валута. 

Но наистина - от икономическа и финансова гледна точка годината за България започва „ударно“, след като в деня на официалното откриване на българското председателство на Съвета на ЕС финансовият министър Владислав Горанов обяви, че се очаква до края на юни страната ни да кандидатства официално за присъединяване към Европейския валутен механизъм, известен като ERM II, като предварителна стъпка преди приемането на еврото. Със сигурност тази стъпка е отдавна подготвяна и вече е коментирана с европейските ни партньори. Самият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обяви по време на откриването, че „мястото на България е в еврото“.

Това донякъде не е изненада, защото управляващите не един път загатваха, че ще използват именно председателството, за да анонсират официално намеренията си в тази насока. 

Добре е обаче да припомним, че темата е горещият картоф, който различни политически сили и правителства си подхвърлят от близо десетилетие. Влизането на България в еврозоната беше записано във всички икономически предизборни платформи на ГЕРБ. БСП също го посочваха като приоритет. Други пък използваха „казуса“ за медийни спекулации, пропаганда и манипулиране на общественото мнение. 

Трябва ли България дa пpиeмe eвpoтo?

Дa, тoвa щe ocигypи пo-гoлямa cтaбилнocт и по-висок стандарт.
Дa, нo cлeд ĸaтo се дoближим до cpeдния cтaндapт нa живот на EC.
He, това ще повиши инфлацията.
He, защото и ceгa лeвът e cтaбилeн зapaди вaлyтния бopд.
Общо 2201 гласа
  

Само преди година бизнесът сам си организира кръгла маса по темата, като основният извод от дискусиите беше, че страната ни е ужасно закъсняла с тази важна стъпка. 

„Сега е идеалният момент да се анонсира подобна стъпка и тя да бъде факт до края на годината. Предишните години не отговаряхме на всички критерии, бяхме в процедури на свръхдефицит, а България не беше толкова ярко в светлината на прожекторите и нямаше как да се разчита на ефекта, който ще има сега“, коментира за Investor.bg бившият премиер Иван Костов. Той обясни още, че влизането ни в ERM  II е сериозен изпит за страната ни, но успешното му преминаване ще бъде индикатор за сваляне на валутния борд и приемане на еврото като официална валута.

Евентуалното ни приемане в „чакалнята“ за еврозоната често е повод за спекулации и излишно политическо говорене, без да е подкрепено с реални икономически факти. И е хубаво да уточним, че все пак ERM II не е чакалня, както често се нарича, а ценно време, в което да подготвим икономиката си и да подобрим конкурентоспособността ѝ с по-високи доходи и по-висока добавена стойност. По-скоро този механизъм е нещо като „тренировка“ за eврозоната, присъединяването към която несъмнено ще е следващата голяма цел, която все пак едва ли ще бъде реализирана преди 2021 г. (срокът за влизането в еврозоната след приемането в ERM II е минимум две години, разбира се, може и повече, но не по-малко от 24 месеца).

В общи линии през последните години България покрива всички "числови критерии" за членство в еврозоната (Маастрихтските критерии*), което е признато от Европейската комисия и Европейската централна банка в докладите им за конвергентните програми на държавите. 

В този смисъл влизането в ERM II е въпрос на политическо решение, каза преди повече от година Владислав Горанов от парламентарната трибуна.

Всъщност членството в еврозоната е задължение, вписано в договорите за присъединяване на почти всички държави от ЕС и страната ни няма право на дерогация по тази част от задълженията си. Въпросът е кога и дали страните от еврозоната ще се съгласят да приемат за член страната, която е считана за най-бедната в ЕС.

Има и още едно важно уточнение – дали България да стане част от валутния механизъм е съвсем политическо решение, което се взима от всички членове на еврозоната и с участието на ЕЦБ (Горанов вече спомена пред чуждестранните журналисти, че страната ни е получила неофициално одобрението от централната банка), но тя не участва в приемането в еврозоната – това се решава от Европейската комисия и Европейския съвет.

Също така за приемането на еврото не е достатъчно само достигането на изискванията, вписани в Маастрихските критерии, трябва и устойчиво развитие. Това е нещо, с което почти всички експерти, партии и управници са съгласни.

Последна актуализация: 07:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 7 rate down comment 8
abdul
преди 6 години
А да, коя е опозицията? БСП? ДПС? ОП? Някакви непредставени партии с
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 14 rate down comment 5
bgMan
преди 6 години
Твоята тактика досега се е доказала, че борейки се срещу мафиота ББ всъщност ще докараш в икономиката "брад'чедите" и сподвижниците на Доган, Нинова и Решетников и отново за пореден път нищо няма да се промени.Ако искаш промяна и имаш акъл в главата си би трябвало да опитваш нещо ново, а не да повтаряш едни и същи грешки и всеки път да вкарваш поредните "брад'чеди" в икономиката на страната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 13 rate down comment 7
abdul
преди 6 години
Точно защото не го харесвам, не искам ЕЗ.Ако Бойко ни вкара в ЕЗ това ще бетонира ГЕРБ.В момента управляващата шайка е подложена на напрежение, заради вътрешни дисбаланси, понеже пазарната икономика НЕ функционира в България.Ако няма ЕЗ или валутен борд, напрежението ще ескалира и властта (ако не се промени) ще е пряко отговорна.Ако обаче влезем в ЕЗ отговорни политици в България няма да има, защото ЕЦБ ще ни подпира във всеки момент на нестабилност, с цената на ограничения тип гръцки, а сметката я плащаме директно аз и ти.ЕЗ действа като застраховка и пази не нас, а политиците от техните золуми, за сметка на народа разбира се.Ако искаш промяна би трябвало да си не ЗА, а ПРОТИВ ЕЗ. Това ще блъсне Бойко директно с реалността и ще го принуди да си разкара брад'чедите от икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 8
bgMan
преди 6 години
По политически причини разбира се.Иначе защо опозицията започна да извършва убийства и да предизвиква по всякакъв начин сътресения, недоволства и опозиция за да провали за пореден път този процес. Нима толкова много харесваш сегашното бандитско статукво, че толкова самоотвержено се бориш нищо да не се промени?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 5
abdul
преди 6 години
Точно така!Тогава възниква въпроса защо ми е висок рейтинг от фалшиви рейтингови агенции (Защо фалшиви? защото не можаха да сметнат коректно рейтинга на лемън брадърс 2007ма) и ЕЦБ като последна инстанция?- Ами не, ни трябва :-) Кредити никой не те спира да взимаш и сега. Нещо повече, ако наистина си с мозък и трезва преценка и според инвеститора не кредит, ами партньор ще иска да ти стане. И сега има възможностите за "с мозъци" и инвеститори.Не разбирам кому е нужен инвеститор от последна инстанция ЕЦБ. Сигурно на някой, който иска да фалира, някой друг, чиито гарант в случай на фалит би била ЕЦБ. Еми да ти кажа, това не съм сигурен дали са умни или по-скоро хитри "кредитополучатели".."Умните" кредитополучатели не ги брига особено от къде ще вземат финансиране. Когато имаш обаче собственост на терен в България, това е проблем. Проблем на кредитополучателя, проблем на инвеститора, проблем е правосъдната система, която трябва да гарантира частната собственост, политически проблем е управляващата шайка. Затова не ни щат поради политически причини, не щото (не) сме изпълнили някакви си "числови" критерии, дето никой не ги брига за нищо в ЕЗ - те самите масово ги нарушават.Тогава защо да влизаме ЕЗ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 15 rate down comment 12
bgMan
преди 6 години
Никой не те принуждава да теглиш кредити и да се развиваш чрез кредити.Стига да имаш мозък в главата си и трезва преценка с помощта на кредит ще пораснеш и ще се развиеш по-бързо, но след това отново никой не те кара насила да се заробваш с нов кредит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 7
ABBA
преди 6 години
Евала :)За неразбралите цитирам:"Какво ще ни даде ЕЗ?- По-висок рейтинг, кредитор от последна инстанция ЕЦБ.За какво ще ги използваме?- За да взимаме повече и по-лесно кредити.Защо са ни кредити при 4-5% ръст?- За да задлъжнеем още повече.Защо трябва да задлъжняваме още повече?- За да може да ни наложат мерки като в Гърция например, с които после да ги връщаме (кредитите)."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 20 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
Какво ще ни даде ЕЗ?- По-висок рейтинг, кредитор от последна инстанция ЕЦБ. За какво ще ги използваме?- За да взимаме повече и по-лесно кредити.Защо са ни кредити при 4-5% ръст?- За да задлъжнеем още повече.Защо трябва да задлъжняваме още повече?- За да може да ни наложат мерки като в Гърция например, с които после да ги връщаме (кредитите).Защо да взимаме кредити? Защото който няма кредити е неконтролируем. Справка - https://***.statista.com/statistics/269684/national-debt-in-eu-countries-in-relation-to-gross-domestic-product-gdp/В ЕЗ няма да ни приемат, докато няма политическа "стабилност" в България. По-скоро ще свалят лихвите по кредитите в лева под евровите, но в ЕЗ няма да ни приемат докато не се смени управляващата шайка тук. Свалянето на лихвите си е един вид признаване на числовите критерии, със запазване на правото на ЕЗ във всеки момент да контролира политиката, чрез вдигането им, като не носи системен финансов риск от нестабилност в България.И последно - колко и кои държави от сега присъстващите в ЕЗ всъщност изпълняват "числовите" критерии?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 8
bgMan
преди 6 години
Ако си нормален човек недостатъците от влизането на България в ERM не са много, а ако си и образован и мислещ човек, ползите от това да сме в ЕЗ са доста повече.Обаче ако си престъпник с основно действие да обираш народа си на всеки 10 години през различни схеми, като случая с КТБ, ще се бориш и ще плащаш на всеки, който се продава за да нагнетява напрежение срещу влизането ни в ERM и ЕЗ.Чисто политически това е много правилен ход. Дано престъпниците, които се активизираха да не провалят процеса по присъединяване. Никой не може да ме убеди, че убийствата в последно време са случайни или нормални неща, които нямат нищо общо с политиката на правителството за влизане в ERM и Шенген.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 3
Специалист по всичко
преди 6 години
Ами има количествени критерии, които обаче се оказва, че не са достатъчни. А когато има субективна преценка, въпросът опира до благосклонност на някого.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още