IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България по пътя към еврозоната? Кога, ако не сега...

Това е идеалният момент да се анонсира подобна стъпка и тя да бъде факт до края на годината, заяви пред Investor.bg бившият премиер Иван Костов

08:21 | 17.01.18 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Какво реално ще донесе приемането ни в ERM II?

На първо място това ще обърне фокуса към страната ни в една много по-положителна насока.

„Въпреки че заявката за членство е закъсняла, съм щастлив, че най-после се случва, защото, ако това стане факт, ще изглеждаме по съвсем различен начин в очите на инвеститорите. Има редица изследвания, според които присъединяването към ERM II води до повишаване на интереса към конкретната страна. Нещо повече - страните, приети във валутния механизъм, след това реализират по-висок икономически ръст. Освен това ефектът ще е огромен от политическа гледна точка, защото трябва да признаем, че за 10 години членство в ЕС не бяха постигнати двете основни цели – приемането ни в еврозоната и приемането ни в Шенген. Това политическо признание е стъпка към по-голяма интеграция“, коментира пред Investor.bg и финансистът и член на Фискалния съвет Любомир Дацов

Според него започването на процедурата по приемането на страната ни в ERM II е трябвало да започне още през 2010-2011 г., защото от чисто политическа гледна точка моментът е бил по-подходящ, отколкото сега. „След кризата се чистеха икономическите дисбаланси, имаше и добре оформена институционална рамка, за разлика от сега“, обясни той.

Финансистът призна, че предстоят сериозни ангажименти от страна на България за очакванията за провеждане на структурни реформи, което ще се следи изключително стриктно от ЕК. "Трябва да докажем, че имаме валутна стабилност", добави Дацов.

Всъщност, веднъж приети в чакалнята, трябва да покажем, че курсът на валутата може да се вмести в диапазон +/-15%. Българският лев е вързан към еврото от 1997 г., така че още от въвеждането на борда страната ни изпълнява това условие.

Нека припомним още, че още през 2003 г. ЕЦБ излезе със становище, че няма пречка държави с валутен борд, вързан към еврото, да влязат в ERM II и да останат в борда до приемане на еврото. 

Дългото поддържане на борда води до формирането на различни дисбаланси в икономиката и до изоставане в икономическото развитие. Паричният съвет е временна мярка, която спира БНБ да води цялостна монетарна политика, добави от своя страна Костов.

Дацов не пропусна да отчете приноса на служебното правителство на Огнян Герджиков, което постави темата на масата за преговори.

„След това, което неговият екип постигна, нямаше как да се избегне анонсиране на намеренията за приемане във валутния механизъм. В момента е необходима активна обществена дискусия, за да може обществото да припознае темата, но това може да се случи само с подкрепата на правителството. И досега е имало подобни дебати, но ефектите от тях не са били трайни, защото никое управление не е заставало зад тях. Време е това да се промени“, каза още финансистът.

Последна актуализация: 07:05 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

52
rate up comment 6 rate down comment 5
majnata
преди 6 години
"Аз ще ти кажа - 150? и 1.5?. Устройва ли те? "Не , такава аритметика не е имала нито една държава приела еврото. Германия също ... та сметката ше бъде мааалко по различна от твоята ...150 евро пенЦия и 3 еврака за 'ляб...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 9 rate down comment 3
red6
преди 6 години
Аз ще ти кажа - 150? и 1.5?. Устройва ли те? Всъщност ние почти сме приели еврото, понеже така и така сме вързани за него. Самото влизане в ЕЗ ще ни вдигне кредитния рейтинг и ако управляващите не са ***-умни, ще успеят да преструктурират дълговете ни за да плащаме по-малко. Един бонус, ако не друго. Не е речено, че трябва да се налочим с кредити до откат. За съжаление, ще се появят някакви калинки или миленвелчевци и ще стане мазаняк.А и да - това дето толкова много го желаеш - разпад на ЕС. Само да те светна, дали сме приели еврото или не сме приели еврото, е все тая, ако европейския съюз глътне вода. Ние сме така или иначе в кюпа. Ако те успокоява, че в единия случай ще сме покрити с л****** до темето, а в другия до челото при негативен сценарии за ЕС - имам лоша новина за теб :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 10 rate down comment 5
bgMan
преди 6 години
Ами като гледам колко години вече все се оправяте стоейки в тинята на дъното но продължавайки да плюете по запада и очаквайки всичко от Русия-та не ми е лесно да се сдържа. *** и мизерника никога няма да се оправи ако първао не му светне да си промени коренно парадигмите и вижданията. Не сексуалната ориентация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 16 rate down comment 3
abdul
преди 6 години
Без ЕЗ, или по-точно без социален механизъм за преразпределение на дълговете няма как изобщо да съществува какъвто и да било съюз вкл. и ЕС или по същество - съюз за икономическа взаимопомощ (СИВ), Европейска икономическа общност (ЕИС) и т.н. съюзи.Ако Гърция не беше приела еврото спокойно можеш да не я броиш изобщо в ЕС.Разбира се няма много смисъл от такива спекулации в минало време.Това за "бедни сте" е голям майтап всъщност. Кой е беден? Костюмар на кредит или дрипав селянин земевладелец-собственик без кредит?"Взимайте кредит, за да се развиете, да станете като нас по-бързо."Това им е целия филм. Ама колко кредити имат не ги питай, че им се доповръщва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 10 rate down comment 8
Aloha
преди 6 години
Принципно си много прав, защото вероятно идеята за създаване на Еврото съвсем не е била да се стигне до мазалото което беше с дълговата гриза. Само че се получава така, че не влизането на Гърция в ЕЗ, а времето когато това се случи е грешка. Изобщо в началото на функциониране на самата ЕЗ трябваше да влязат най-много 5-6 страни-Германия, Франция, Холандия, Белгия, Австрия и евентуално Италия, а не цял отбор юнаци и от европейския юг. А и няма никаква разлика в това дали си с еврото или собствена валута ако правителствата свръх-задлъжняват и прекаляват с разгула си,то те биха го правили каквато и да валутата им. Просто считам, че самата ЕЗ е недоизлекувана от скорошните си рани и там също са нужни реформи, затова тя самата не е готова за нови членки, но никой не казва това, а се казва: "А, още не сте готови! Бедни сте..." и др. п. политически шмекерии. Лично на мен примерът на Дания за сега най ми допада. ...Абе дълга и широка е тази тема...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 11 rate down comment 8
majnata
преди 6 години
Ако пенЦията на българина е 300 лева , а един хляб струва 3 лева , може ли някой от феновете на ЕЗ да каже какво става ако приемем еврото ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 7 rate down comment 8
abdul
преди 6 години
ERM2 означава контролирано обедняване - хем ти инфлират валутата, хем политиците са на завет от икономическите процеси, защото стремежа към ЕЗ им предоставя индулгенции.Т.е. ERM 2 е двойна пре*бавка.Всъщност процесите от '97, в следствие на които България влиза във валутен борд доста успешно изместват приемането на еврото и влизането в ERM 2 при това в интерес на България, защото внася реална стабилност в икономиката, която не бихме имали ако бяхме приели еврото официално - пример Гърция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 3 rate down comment 8
Иван Митев
преди 6 години
Съвместно с полезното, еврото е с вредно влияние.Същественият проблем на еврозоната е незачитането на вредното влияние от еврото.Поради тази грешка еврозоната е с подсигуряван крах.Възможностите са: Първа: При незачитане на вредното влияние от еврото щетите нарастват.Втора: При защита срещу вредното влияние от еврото е премахнат водещият причинител за сегашните актуални щети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 6 rate down comment 6
majnata
преди 6 години
Бегеманът от чужбина , спри да даваш акъл как да се оправяме ние в България !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 6 rate down comment 5
majnata
преди 6 години
"...мислих, че в тоя сайт може да има сериозна дискусия."Определено си объркАл сайта ... с разбирания като твоите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още