IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

УПФ настояват за регламент за изплащане на пенсиите от втория стълб

Хората с втора пенсия в УПФ ще имат по-висок стандарт, заяви Даниела Петкова и опонира на Любомир Христов, че държавното пенсионно осигуряване е по-изгодно

12:42 | 31.10.16 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Държавно пенсионно осигуряване в НОИ или частно в универсалните пенсионни фондове ще бъде по-изгодно за хората сблъска в ефира на БНР мненията на Даниела Петкова от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване и финансистът проф. Любомир Христов.

„Спекулира се много сериозно с размерите на пенсиите. Ако и в момента противниците на втория стълб не успеят, в бъдеще това няма как да се случи”, отбеляза Даниела Петкова.

С тези думи тя опонира на проф. Любомир Христов, който съветва хората да преместят партидите си в НОИ.

Петкова е категорична, че хората с втора пенсия в универсалните пенсионни фондове ще имат по-висок стандарт на живот от онези, които се осигуряват и получават пенсии само в ДОО.

“Две пенсии да се окажат по-малко от една, гарантирана от Кодекса за социалното осигуряване (КСО), защото допълнителното пенсионно осигуряване в пенсионен фонд никога не е било допълнително, както пише в закона, а заместващо – вие отклонявате част от осигурителната си вноска в частни пенсионни фондове – така че и родените преди 1960, и родените след 1959 г. правят едни и същи пенсионни вноски. А така пенсията от универселните пенсионни фондове (УПФ) оказва се не може при еднакви допускания да замести пенсията от Държавното пенсионно осигуряване (ДОО)“, обясни финансистът.

Той напомни, че на хората бе дадена възможност да се откажат от осигуряване в универсалните пенсионни фондове, но никой не им посочи как да направят своите сметки.

Любомир Христов смята, че пенсиите в ДОО са по-добре защитени.

„Пенсията от частното пенсионно дружество е долнокачествена в сравнение с държавното, защото излага пенсионерите на инвестициинен риск – пенсията може да варира от месец  на месец – както да се увеличава, така и да се намалява, нещо, с което с държавните пенсии не се случва, аргументира се той. Тя го и излага на риск за дълголетие, защото пенсионните фондове не са в състояние да изплащат пожизнени пенсии, независимо какво е написано в закона", каза той.

Експертът препоръча на хората допълните спестявания и инвестиции в пенсии да ги насочват извън пенсионната система в България, която е „примитивна и паразитна” и да ги инвестират самостоятелно в глобален дивирсифициран портфейл при ниски разходи.

„Засега пенсионните дружества нямат резерви, за да изплащат пожизнени пенсии“, смята проф. Христов.

Според него високите такси, които събират частните пенсионни дружества, е трябвало „да се заделят 13-14 години като резерви, а те са ги изяли под формата на дивиденти“.

„Работи се в посока на това пенсионните фондове да бъдат възпрепятствани да започнат изплащането на парите на хората, които се осигуряват в тях, подчерта Даниела Петкова, в отговор на обвиненията. - Измененията в Кодекса за социално осигуряване приемаме като поредна частична промяна. В него отново няма регламент на стартиране на процеса изплащане на пенсии от капиталовите схеми. Повече от пет години настояваме да се регламентира този процес и отново не сме удовлетворени, че това  отново не е застъпено в КСО“, посочи Даниела Петкова.

По думите й има законово ограничение да се изплащат пенсиите, а хората се призовават да прехвърлят парите си в в НОИ.

„Настояваме, ако ще се правят промени в КСО, да се регламентира изплащането на пенсиите. Ако може парите от пенсии, които се събират от втория стълб, да не отиват в държавния бюджет, и в частност на НОИ, а при хората, които са техни собственици и те да имат право да се разпореждат с тях“, е позицията на Петкова.

Тя напомни за искането на пенсионните дружества началото на изплащането на пенсиите да може да започне пет години преди придобиването на право за пенсия по общия ред, докато в проекта е предвидено този петгодишен срок да се съкрати на една година.

"По този начин се възпрепятстват хората да ползват собствените си пари въпреки желанието на пенсионните фондове да им ги изплащат", обоснова се Даниела Петкова.

Тя заяви, че от бранша подкрепят увеличението на таксите на пенсионните услуги, защото сега те са по-ниски по европейските стандарти.

„Трябва да се увеличи капацитета на Комисията за финансов надзор и в частност на осигурителния надзор в комисията, изрази своето мнение представителката на асоциацията на пенсионните фондове по повод увеличението на таксите на пенсионните услуги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:33 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 13 rate down comment 2
Императорът
преди 8 години
Писнало ми е да споря с Л. Христов, който продължава да отказва да обясни ОТКЪДЕ Ной ще вземе пари да плаща пенсии на хората, при тези ужасяващи демографски тенденции. И то - спорех с него - когато държавата бе заплашена само от хъхризация, сега е заплашена и от талибанизация !!! Някак не виждам как *** и талибанци здраво ще бачкат, за да ми плащат пенсия на мене - напротив - тяхната издръжка и развъждане винаги ще е приоритет пред грижата за цял живот работилите хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още