IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Работодатели очакват ръст на сивата икономика, ако отпадне плоският данък

Предложението на БСП трябва да бъде отхвърлено, настояват от АИКБ

12:41 | 23.03.16 г. 17
Работодатели очакват ръст на сивата икономика, ако отпадне плоският данък

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) възразява срещу предложението на БСП с изменение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) да се премахне плоският данък и да се въведе прогресивен. Работодателите смятат, че с отпадането на плоското облагане ще последва ръст на сивата икономика.

Припомняме, че социалистите предложиха от 1 януари 2017 г. доходите от трудови правоотношения, след удържане на осигуровки, до размера на минималната работна заплата да бъдат необлагаеми. Месечни доходи от заплата до 1000 лева включително ще бъдат облагани с 10% за горницата над минималната месечна заплата.

За заплатите между 1000 и 2000 лева от БСП са предвидили 15% данък за горницата над 1000 лева. Получаващите между 2000 и 5000 лева пък трябва да плащат данък до 20% за горницата над 2000 лева. Според предложената скала месечни заплати от 2000 до 10 000 лева ще бъдат облагани с 25% за горницата над 5 000 лева. Получаващите заплати над 10 хил. лева пък ще плащат данък в размер на 27% за горницата над 10 000 лева. 

В позицията на АИКБ се подчертава, че плоският данък е достижение, което освен справедливо, е и ясно, лесно за прилагане, просто за администриране и контролиране. 

Разходите, свързани със събиране и контрол, са най-ниските възможни, в сравнение с всички други форми на облагане.

Плоският данък според бизнеса е и мощен фактор за изсветляване на икономиката.

„След въвеждането му събираемостта се подобри значително. Същевременно той е изтъкван нееднократно като аргумент за привличане на чужди инвестиции“, заявяват работодателите.

„По същество плоският данък е еднакъв за всички - печелещите повече плащат повече, но във всички случаи процентът е еднакъв. Обществото трябва да осъзнае, че хората с по-високи доходи ползват по-малко обществените фондове от хората с ниски доходи (за които има и политики за подпомагане), следователно данъкът би трябвало да е регресивен, а не прогресивен. Солидарността наложи плоският данък като инструмент, който доказа ефективността си“, твърдят те.

Според АИКБ със законопроекта на  народния представител Михаил Миков “всичко полезно и ефективно, което се прояви след въвеждането на плоския данък, се зачерква и отново се отива на експеримент, който е по-сложен за администриране, по-скъп и труден за прилагане и в крайна сметка ще доведе до обратен на желания резултат. Вместо нормална икономика, с нормално данъчно облагане ще постигнем ръст на недекларирани доходи, на сива и черна икономика, значително по-големи разходи за администриране и по-ниска събираемост“.

Организацията смята, че данъчната система се нуждае от стабилна и предвидима нормативна рамка и затова предложеният законопроект следва да бъде отхвърлен.

АИКБ е изпратила позицията до парламентарните комисии по бюджет,  социална  политика и  по въпросите на децата, младежта и спорта.

Вчера подобна позиция изпратиха и от Българската стопанска камара (БСК).

Засега за идеята на социалистите се застъпват от синдиката „КТ “Подкрепа“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 6 rate down comment 2
Risteto
преди 8 години
И какво ще подобри връщането прогресивния данък?Аз ще ти казажа какво ще стане:1. Ще настъпи масово укриване на доходи, което и сега го има, но тогава ще бъде в пъти по-голямо.2. Фирмите които водят нормално счетоводство ще трябва да декларират истинските заплати на работниците, което ще неминуемо ще е довоеде но намаляване на зплатите особенно на тези, които са над 3000лв.3. В следствие на 2, тези фирми ще се окажат неконкурентно способни на изманиците които укриват данъци.Освен това, в момента високо платените професии, получават заплати, които в нетно изражение се доближават до тези получавани в западна Европа при вдигането на данъците, тези хора вече ще получават доста по ниски заплати.Да речем че фирмите решат да компенсират данъка с вдигане на заплатите,то разходите им за труд трябва да станат равни или близки до тези в западна Европа, тогва какъв би бил смисъла те да стоят тук?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 5
Vesko94
преди 8 години
Защо мислиш, че прогресивен данък ще удари средната класа? Или пишеш ей така, чул си нещо и хайде. Обясни ни как ще удари средната класа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 11
sdar
преди 8 години
Може и така да е, но за вече около 10г. плосък данък нещо много цъфнахме и вързахме май. Не сме, нали?Пробвахме с плоския данък, видяхме че ефекта му е почти никакъв, може би наистина е време да се върнем към нормален прогресивен данък както е масовата световна практика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 7
Risteto
преди 8 години
Въвеждането на прогресивен данък би било пагубно за българската и икономика, а също и за хората, които сега могат да се причислят към средната класа.Такава мярка би изгонила голяма част от фирмите инвестиращи в българия и даващи добри заплати за сметка на такива, за които хората не означават нищо и не трябва да получават подобаващо възнаграждение.Разберете такъв закон няма да подобри нищо а напротив ще изгони всички що-годе кадърни хора останали тук по незнайно какви причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 9
Vesko94
преди 8 години
Същите тези либерални простотии доведоха до терора в Европа, сега водят и икономиките на държавите към катастрофа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 11
Vesko94
преди 8 години
Долните *** от това нещо, което незнайно защо са го кръстили АИКБ, пак изпълзяха. Смешници! Давало ни предимство...смешници!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още