IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Горанов: Данък "уикенд" възстановява справедливостта

Целта на промените е да се хванат "големите неща" - къщи, луксозни коли и яхти, обясни финансовият министър

09:10 | 30.12.15 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Горанов: Данък "уикенд" възстановява справедливостта

Данък "уикенд" възстановява справедливостта, защото всички са длъжни да плащат данък добавена стойност (ДДС) по веригата. Регистрираните по Закона за ДДС имат право на данъчен кредит - да приспадат този данък от закупените активи. Когато става въпрос за къщи, яхти или автомобили, закупени като фирмени активи, но ползвани за лични цели, се ощетява фискът и се нарушава справедливостта.

 Това коментира в ефира на "Нова телевизия" финансовият министър Владислав Горанов. 

„Вие и аз като физическо лице сме длъжни да платим ДДС, натрупан по определена стока по веригата. И когато влезем в един магазин, каквото и да купим, ние плащаме 20% върху него. Не така стои въпросът за лицата, регистрирани по ДДС. За тях е дадена възможност, ако купуват активи, които ще използват за бъдещо производство за създаване на нова добавена стойност, те да използват вече платения от тях ДДС. Къде се нарушават правилата? Когато закупиш автомобил, къща, яхта, върху които не използваш за икономическата ти дейност, а за лични цели, на практика ощетяваш фиска. Ти крадеш ДДС и нарушаваш справедливостта на останалите физически лица, които нямат възможност да се ползват от тази система за приспадане и възстановяване на ДДС”, поясни той.

"Целта на закона е да хванем големите неща", категоричен беше той, допълвайки, че данъчните служители няма да могат да разследват кои активи се ползват и за лични цели, особено когато става въпрос за злоупотреби с пренебрежими активи. При тях ще се разчита на желанието на собствениците да декларират ползването им за лични цели.

Когато при проверка на обявени като офиси имоти бъде установено, че в тях има спални и кухни, е ясно, че са извършвани злоупотреби и хазната е ощетена, каза Горанов. Той посочи, че само между 2% и 5% от закупените луксозни автомобили у нас са за лични цели, а всички други са регистрирани като собственост на фирми и за тях собствениците им са получили данъчен кредит.

За него това е кражба от физическите лица, които нямат възможност да се регистрират по ДДС и да си върнат данъка.

Той изчисли, че десетки, стотици милиони се източват от системата на ДДС и през това некоректно ползване на активи. И поясни: „Тук можем да говорим за над 100 млн. лв. само от затягане на режима на системата на ДДС като говорим само от мерките за лично ползване на фирмени вещи”.

Горанов коментира и критиката на идеята свой предшественик на поста - Симеон Дянков, който в ефира на Bloomberg TV Bulgaria заяви, че  идеята за въвеждане на т.нар. данък "уикенд" е "недомислица". Дянков няма как да има пълен поглед, защото не е министър и това му пречи на анализа, заяви Горанов. 

Той определи отношенията си с бившия финансов министър Дянков както добри: „Чуваме се понякога. Работили сме заедно четири години. Последният път бе при издаването на неговата втора книга. Той има интересни идеи, които не са приемани еднозначно. Симеон Дянков  е разумен и мислещ икономист”.

Финансовият министър коментира обаче, че не са планирани приходи от друг спорен данък - за "вредните" храни. Според Горанов целта на този налог е да бъдат принудени производителите да намалят опасни съставки в храните, но промяната на вредни навици с нови данъци не е безспорна.

Той обясни, че е с резерви към законопроекта по отношение на крайния ефект от промяната и допълни, че едва ли ще бъде приет.

Финансовият министър коментира и пазарите на горива у нас. Според него на пръв поглед прави впечатление, че цените на горивата у нас са много близки, а темпото на намаляването на цената за крайния потребител изостава от темпото на намаляване на цената на суровината на петролните пазари.

Обяснението е, че се следва логиката на доставките на петрол, но в обществото остава усещането, че цените на горивата у нас са относително високи. "Аз нямам аргументи да разсея това", призна Горанов.

Според него има негласно споразумение търговците да си следят цените и да се придържат към един нива. "Да не го наричаме картел", допълни обаче той и поясни, че очаква Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да "си свърши работата" при проверката на пазарите на горива.

Стабилността и предвидимостта на правителството успокоиха хората, а данните за потреблението носят умерен оптимизъм, посочи още Владислав Горанов. Ако няма глобални проблеми, които да ни засегнат, имаме реални шансове за "икономически растеж с темпове, които всеки българин да усети", допълни той.

Финансовият министър очаква още увеличението на заплатите от края на тази година - на учителите, в музеите, и на минималната работна заплата от началото на годината, да се отрази позитивно върху потреблението през 2016 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:20 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 13 rate down comment 2
markoci
преди 8 години
Пак се създава възможност за субективен подход към някои субекти.Някои ще бъдат притесняване по темата , други не.По справедливо е първо да махнат ограничението за ДДС-то леки МПС , сега малкия бизнес на сила е принуждаван да купува за фирмени цели коли от по-висок клас да са ползва данъчен кредит после и върху разходите свързани с транспорта. Да сложат частично възстановяване на ДДС за някои активи с възможна лична употреба ....примерно за данъчен кредит се признава 70% . Поне ще е еднакво за всички условието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
''Според икономистите на МВФ когато делът на доходите на най-богатите 20% от населението на тези страни се увеличава с 1% , то растежът на БВП се покачва едва с 0,08% в следващите 5 години. В същото време увеличение с 1% при доходите на най-бедните 20% в тези икономики води до 0,38% увеличение на растежа'' - http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-povishavaneto-na-neravenstvoto-zabavia-ikonomicheskiia-rastej-196827/Още факти - ''Как изхвърлихме 10% БВП на ***'' - http://***.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3254752Проф.Улф за мин.заплата тоест България трябва да е минимум 500лв. - http://***.dokumentalni.com/?p=3383ПОВЕЧЕ - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още