IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Горанов: Заемите през 2015 г. са следствие, а не причина

Финансовият министър не очаква промени във формата на управление и не вижда причини за това

14:32 | 12.12.15 г. 15
Автор - снимка
Създател
Горанов: Заемите през 2015 г. са следствие, а не причина

Заемите през 2015 г. са следствие, а не причина. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов в предаването „Годината” по Дарик радио.

Те са „следствие от фалита на КТБ през 2014 г., че не успяхме с бюджета през 2013 г. и 2014 г. и той е на голям дефицит“, каза Горанов и добави, че темата с дълговете трябва да е вторична и да се води след разговорите за ролята на държавата, данъчната система, разходите на правителството и ефективното харчене.

„Дългът е следствие. Той не е причина за нищо“, отсече финансовият министър. Той обясни, че поетите през годината дългове, визирайки емисията облигации за общо 3,1 млрд. евро в три транша, са отишли за погасяване на задълженията, поети през 2014 г. във връзка с изплащане на гарантираните депозити на вложителите в КТБ, и за покриване на бюджетния дефицит през 2014 г. и 2015 г.

Той определи 2015 г. като предвидима и успешна след излизането от „сложната, динамична и осеяна с много проблеми 2014 г.“ 2016 г. пък описа със „стабилна“.

Горанов припомни и че в Бюджет 2016 г. е заложен допълнителен буфер в размер на 2 млрд. лв., който да бъде използван в случай на ликвидна криза или при нужда след резултатите от прегледа на качеството на банковите активи и стрес тестовете за системата.

Сумата е определена на база процент от общите активи на банковата система, отговори министърът на въпрос защо точно такъв е размерът на буфера и дали правителството няма нещо предвид.

„Нямам негативни очаквания“, каза Горанов. „Не очаквам сумата да бъде необходима, но съм длъжен да разчета тази сума. Държавата трябва да е подготвена.“

Емитирането на допълнителни 50 млн. евро на външния пазар през ноември Горанов обоснова с поисканите високи лихви по емисиите от вътрешния пазар и с появата на желаещ чужд инвеститор да закупи от 20-годишните ДЦК, като го е направил на „съвсем реални нива“.

След тази операция „вътрешният дългов пазар се нормализира и получаваме все по-добри и по-ниски лихвени нива по облигациите“, коментира Горанов. „Това, което искахме да покажем на вътрешния пазар, е, че не можем изцяло да зависим от него.“

Спекулациите, че Министерството на финансите е пласирало външния дълг при неизгодни условия, са неоснователни, защити се министърът.

„Нещо в посока подобряване структурата на бюджетите на силовите ведомства ще се случи. Ако не се случи, по естествен път темата отново ще дойде на дневен ред, без финансовият министър да я поставя“, каза Горанов във връзка с факта, че привилегиите за служителите на МВР остават, а не бяха премахнати, както се предлагаше преди приемането на Бюджет 2016 г. По негови думи въпросът „стои пред очите ни от отдавна“ и темата не е забравена.

Финансовият министър не очаква промени във формата на управление и не вижда причини за това.

„Твърде дребнаво беше на фона на залога за стабилността и перспективата на държавата това вричане и поставяне само на една карта на съдбата на държавата и нейното управление в момента. Безспорно съдебната реформа е много важна, тя трябва да продължи със законодателните промени, които се налагат под ниво Конституция, но в никакъв случай стабилността на държавата не бива да бъде залагана на карта заради нещо относително дребно на фона на всички други процеси", смята той.

Мигрантите струват на България „десетки милиони“. Така отговори Горанов на въпрос колко средства се изразходват по линия на мигрантската вълна, но добави, че, ако се отчетат разходите за изграждане на ограда по границата, дейността на институциите и други фактори, то сметката излиза около 70-80 млн. лв. годишно.

Раждането на деца никога не трябва да бъде обусловено от държавни трансфери, категоричен е още Горанов.

„Държавата дава много по отношение на платеното майчинство, както по отношение на продължителността, така и по отношение на социалните трансфери, които се правят за отглеждане на дете. Това са възможностите на бюджета. Те не са безкрайни, а размерът на сумите, които се отпускат, свързани с бременността, раждането и отглеждането на дете, са от порядъка на около 800 млн. лв. годишно“, каза той.

Горанов посочи, че условията на живот, спокойствието и предвидимостта в икономиката са по-важни от социалните трансфери за демографското развитие. Годините, в които държавата е вървяла добре, има ръст, независимо от размера на помощите. Обратно, колкото и да са големи трансферите, при криза и при нестабилност склонността на хората да раждат деца намалява, мотивира се финансовият министър.

„За мен броят на децата и отношението към тях не бива да зависи от социалните трансфери, в противен случай къде отива ценността на това да раждаш и отглеждаш дете заради естествените човешки стремления, а не заради някакви социални трансфери. И виждаме, че тези, които най-лошо отглеждат децата си, разчитат именно на тези трансфери“, каза още Горанов.

„Няма еднозначна теза дали това, което се прави през социалната политика, е най-доброто възможно по отношение на раждането и отглеждането на деца, защото виждаме, че точно с тези социални трансфери най-много се спекулира, и се раждат деца самоцелно, на които не се осигурява достатъчно качествен начин на живот“, допълни финансовият министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 30 rate down comment 0
Black and white cat-
преди 8 години
къде ги видя тези реформи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 9
studioaa
преди 8 години
Финансовият министър заедно с целия кабинет в момента трябва да подготвят спешен план за излизане на България от ЕС. Новата обща европейска имиграционна "политика" има потенциала да унищожи не само българската държава, но и българския народ, което значи нова българска държава няма да има, а това е далеч по-важно от проблемите в бюджета и в енергетиката. Новите "бежанци от климата", стотици милиони ще се насочат на малки отряди от по 10-15 милиона към Европа. Още от сега прогнозирам, че 2016 ще бъде година на огромна нестабилност за ЕС и еврото както и за България, ще има още по-голяма безработица, още повече терористични актове и още повече протести на Пегида и подобни организации. Шенген няма да доживее 2017г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 42
Perun
преди 8 години
Прав е министъра на финансите ни г-н Горанов, нив сме принудени да вземаме нови заеми заради лошото наследство от управлението през последните години. Предните управления и тройната коалиция оставиха много лошо наследство и сега трябва да се вземат още заеми за да успеем да вървим с ускорени крачки по пътя на прехода и реформите. Дано тази година да успеем да преборим лошото наследство и да вървим напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 48 rate down comment 10
Императорът
преди 8 години
Ами щом "Раждането на деца никога не трябва да бъде обусловено от държавни трансфери..." СПРЕТЕ ПОМОЩИТЕ на ромовата *** !!! Или "не трябва да бъде обусловено" само за Българските дечица, а гадино ***? как така за тях никога няма, а за мръсномургавите винаги има? Хем САМ признаваш, че "се раждат деца самоцелно" - ама нищо не правиш...И стига си дуднал за КТБ, и 100 МБ дълг да вземете, пак с КТБ ще се оправдавате !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още