През октомври банките спечелиха нови 111,5 млн. лв. Положителният финансов резултат на 28-те кредитни институции, които оперират в България, е вторият най-голям за 2015 г. Печалбата скача с 35,6% на месечна и 85,8% на годишна база, показват изчисленията на Investor.bg на база данните на Българска народна банка (БНБ).
За сравнение – през септември трезорите спечелиха 82,2 млн. лв., а през януари, когато бе отчетена и най-високата печалба до момента – 121 млн. лв. Акумулираният финансов резултат до 31 октомври 2015 г. вече е 906,5 млн. лв., като е с 34,7% повече спрямо десетмесечието на 2014 г.
Печалба на банковата система по месеци (в млн. лв.)
Графика: Investor.bg по данни на БНБ (без КТБ от септември)
Спрямо септември размерът на активите на банковата система се запазва близък до 85,5 млрд. лв. Делът на петте най-големи банки в общите активи се повишава до 57,2% от 56,7% преди месец, отбелязва БНБ в прессъобщението, придружаващо финансовите резултати.
В края на десетмесечието петте най-големи банки по размер на активите са УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Първа инвестиционна банка, Обединена българска банка и Райфайзенбанк България. През октомври няма промяна при тях, след като през август ОББ отстъпи на Райфайзенбанк четвъртото място, но само за да си го върне през септември.
Възможно е до края на годината да станем свидетели и на други промени – най-малко след заявката на Пощенска банка да се превърне в четвъртата по големина у нас, след като затвори сделката за клоновата мрежа на Алфа банка. Към 31 октомври 2015 г. Пощенска банка е шеста по размер на активите.
През месеца се увеличават инвестициите на търговските банки в български държавни ценни книжа, а кредитите и авансите намаляват до 54,49 млрд. лв. Същевременно делът на дълговите и на капиталовите инструменти в общите активи на системата нараства до 13,3%. Свободните парични средства на банките почти не търпят промени и в края на октомври са за 16,2 млрд. лв., докато само парите при БНБ са за 12,54 млрд. лв.
Кредитите на сектор „Държавно управление“ нарастват с 46 млн. лв. спрямо септември, докато заемите за други финансови предприятия намаляват с 67 млн. лв. Лек спад БНБ отчита и при кредитите за нефинансови предприятия (с 23 млн. лв.) и за домакинства (с 44 млн. лв.).
През октомври банките са начислили допълнителна обезценка на кредитите и вземанията за 49 млн. лв., с което натрупаният размер от началото на 2015 г. достига 653 млн. лв. Това е значително по-малко спрямо акумулираната обезценка за 911 млн. лв. за януари-октомври миналата година. Спадът е от близо една трета на годишна база, показват изчисленията на Investor.bg.
Към 31 октомври 2015 г. депозитите в системата възлизат на 72,4 млрд. лв., което е намаление от 2,5% на месечна база. Нарастването на депозитите от домакинства с 372 млн. лв. компенсира понижението при привлечените средства от кредитни институции (с 371 млн. лв.), голяма част от което е отчетено в т.нар. трета група банки.
Същевременно депозитите на нефинансовите предприятия се увеличават с 46 млн. лв., а тези на други финансови предприятия – с 32 млн. лв. спрямо септември. Привлечените средства от сектор „Държавно управление“ спадат с 39 млн. лв. за месец до 2,34 млрд. лв.
В края на октомври балансовият капитал на банковата система нараства със 165 млн. лв. до 11,3 млрд. лв. спрямо септември, посочва още БНБ. Освен това съотношенията за капиталова адекватност остават значително над минимално изискуемите нива. Към края на септември съотношенията на обща капиталова адекватност и на капитала от първи ред са, съответно – 22,28% и 20,5%. Съотношението на базовия собствен капитал от първи ред е 20,03%.
През месеца ликвидните активи на банките се увеличават с 91 млн. лв. до 25,2 млрд. лв. Коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба №11 на БНБ, се повишава до 34,17% от 34,02%, колкото бе в края на септември 2015 г.
През десетмесечието нетният лихвен доход на банките расте със 7,7% на годишна база до 2,298 млрд. лв., или със 165 млн. лв., показват още изчисленията на Investor.bg. Приходите от лихви са за 3,06 млрд. лв. при 3,297 млрд. лв., а разходите за лихви – 762,8 млн. лв. при 1,164 млрд. лв. преди година.
Нетният доход от такси и комисиони също е нагоре – със 7,3% на годишна база до 733,054 млн. лв., след като към 31 октомври 2015 г. приходите на банките от такси и комисиони се равняват на 845,4 млн. лв., а разходите – на 112,3 млн. лв.
преди 8 години Даже и по-малко защото главната цел на БНБ е да прикрива безумните и престъпни действия на търговските банки по кредитиране придобиване на НИ.Очаквам на пазара да се излее огромно количество НИ, защото банките ще бъдат принудени да се оттърват, иначе ще трябва да набират капитал за да покрият ликвидността си.Накрая ще инкасират огромни загуби, но лакомията ....Неслучайно не се приема закона за неплатежоспособността на физически лица, за да излъжат при стрес тестовете ЕЦБ.Ама онези не са вчерашни ...Предстои веселба, както за банките, така и за вложители.Колкото и пари да задели в бюджета Горанов, не може да изсипе 13-15 милиарда лева за да подпре банките.Очаквайте КТБ 2.Какво да правим ?! Аз лично си преместих авоарите в банка с майка в еврозоната. Мои познати със сериозни авоари директно и легално ги изнесоха в Швейцария.След не повече от година, който е бил разумен и не се е огрухтял с кредити или ги е изплатил (като мен), ще имаме възожността да закупим НИ на смешни цени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хахахахах, цитат:"През месеца ликвидните активи на банките се увеличават с 91 млн. лв. до 25,2 млрд. лв. Коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба 11 на БНБ, се повишава до 34,17% от 34,02%, колкото бе в края на септември 2015 г."Ще ги питам аз банките колко сда ликвидните активи след стрес тестовете хахаха.Досега пазарните цени на НИ са спаднали с 40%.Пример: Банката е отпуснала кредит от 100 к лева за НИ, което е оценено тогава за 120 к лева.Сега пазарната оценка е около 72 к лева. Банката е придобила НИ поради просрочие на ипотеката (поне по 40% от отуснатите ипотечни кредити, банките са придобили НИ поради фалит на длъжника).Обаче, стрес теста оценява силно консервативно НИ, като приема, че пазарната стойност е намалена с още 20 %, което прави 57,6 к лева. Стойност на която може веднага да бъде продаден НИ. Т.е. банката е на минус 42,4 к лева от претендираната стойност на актива.Т.е. реалната капитализация на българските банки е около 10-12 %, отговор Сигнализирай за неуместен коментар