През следващата фискална година България ще може да емитира дълг в размер на до 5,3 млрд. лева. С част от средствата ще се финансира бюджетният дефицит за 2016 г. (1,8 млрд. лева), погашенията на падежиращ дълг.
Предвижда се също така „финансиране на програми и инструменти за финансова стабилизация и предоставяне на извънредна публична финансова подкрепа по Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, включително чрез Българската банка за развитие".
Според новоприетия закон за преструктуриране на банки извънредна публична финансова подкрепа се предоставя на проблемни банки или като предпазна мярка за попълване на капиталов недостиг в резултат на стрес тестовете, извършени за банковата система на ниво Европейски съюз, както и при прегледите за качество на активите или при еквивалентни на тях стрес тестове и прегледи, извършени от БНБ, Европейската централна банка или от ЕБО. Таванът за емисиите външен дълг през 2016 по тригодишната MTN програма е 3,9 млрд. лв., включително за операции чрез ББР. Това означава, че вътрешните емисии ще бъдат 1,4 млрд. лева, пояснява BloombergTV.bg.
Тригодишната програма е на стойност 8 млрд. евро, от които през 2015 бяха пласирани еврооблигации за 3,1 млрд. евро, с част от които бе погасен мостовият заем заради КТБ в размер на 1,5 млрд. евро. В размера на ограничението за емисии от 5,3 млрд. лева не се включват ДЦК, емитирани с цел обратно изкупуване на дълг, както и дългът, който се изплаща до края на текущата бюджетна година, при условие че не се увеличава държавният дълг към края на годината.
В предишни години дълг, емитиран в началото на годината и погасен преди края й, се включваше при изчисляването на тавана на емисиите. С преходните разпоредби на бюджета се дава право на МФ освен сделки по обратно изкупуване да прави и други суапови сделки.
Освен това бюджетът може да дава гаранции на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, включително по заеми от външни кредитори в общ размер до 900 млн. евро, както и гаранции в полза на ББР в размер до 1 млрд. лева.
преди 9 години видимите резултати съвсем скоро ще трябва да си ги платим отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пак скромничат. Щото иначе замирисва на скандал. Не, че нещо е, ама все пак.Цецо Василев им го каза - след насилственото фалиране на KTБ и разграбването на активите, дупките в държавния бюджет могат да стигнат 8-9% за 2016г. Банкстериатът не може да не се досеща за задаващата се катастрофа и затова се подсигури с "ония" 16 милиарда. А сега и още 5 милиарда. И това е само следствието от преките ефекти от "гътването" на КГБ. Оманският фонд е завел дело и ще иска 1 милиард. Като него има и разни облигационери у странство, които също ще тръгнат с рогата напред. И понеже ще съдят България, ама не в СГС, ВАС или ВКС, ще се плаща от бюджета, т.е. от нашите джобове. А ние ще сънуваме здравеопазване, образование, пенсии и прочее. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години абе тоя форум нов *** ли има или си е сменил редакционната политика.Цензурата съм сигурен е по-голяма от тая в Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не им давайте пари! Когато дойдем на власт - НЯМА ДА ВИ ГИ ВРЪЩАМЕ!!!!!!!!! После да не кажете , че не сте знаели!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Бравоооо, пак ще ви оберат :) Парите естествено ще идат в "наши банки" и оттам в "наши офшорки". Нови 5млрд. Догодина пак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар