За пореден път министърът на финансите Владислав Горанов показа, че правителството няма да отстъпи от идеята за емитиране на облигации за 8 млрд. евро през следващите години. По думите му кабинетът трябва да си свърши работата, за да осигури необходимия ресурс за финансиране на дефицита и падежите.
"Като сметнем какви целеви компоненти има фискалният резерв, се оказва, че оперативните разполагаеми ресурси не са чак толкова големи, колкото изглеждат. В тези 9 млрд. лв. към 31-ви декември 2014 г. не са отчетени и големите падежи, които направихме в началото на месец януари", посочи пред журналисти Горанов след заседанието на Тристранния съвет, който днес проведе първото си заседание за тази година. Припомняме, че по предложение на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) като точка от дневния ред бе включено обсъждането на намерението на МФ за теглене на заем от 8 млрд. евро.
Горанов мотивира нуждата от нов заем, като посочи, че към 31 декември 2014 г. страната има фискален резерв в размер на 9,3 млрд. лева, от който около 1,3 млрд. лева са вземания от ЕС, като има и средства от Сребърния фонд, както и от т. нар. ядрен фонд, които не могат да се използват.
В тези 9,3 млрд. лева не са отчетени и плащанията, които страната вече извърши в началото на януари тази година, поясни той. „Ако няма дефицит занапред, няма пречка дългът, който е ограничен сега до 8 млрд. евро, да бъде намален“, поясни за пореден път Горанов.
По време на самото заседание пред социалните партньори той посочи същите цифри и обясни, че като се приспаднат сумите по вземанията от ЕС, тези от Сребърния фонд и от ядрените фондове, както и депозитът на правителството от 800 млн. лева за ПИБ, излиза, че правителството разполага към 19 февруари тази година с 500 млн. лева, изчисли Горанов. "Неангажираният ресурс във фискалния резерв към 19 февруари е 500 млн. лв.", посочи той.
„Който предлага да не теглим дълг, нека каже откъде да плащаме“, призова финансовият министър. Той препоръча критиците на заема да бъдат последователни, защото за предишни дългове не са поставяли такива въпроси, каквито поставят сега. Той повтори, че дебатът е проведен в НС, в комисии, а сега няма място за обсъждане в НСТС.
„МФ смята, че има падежи за 12 млрд. лева и смята да ги плати“, категоричен бе Горанов. Към тази сума той прибави и нуждата от 4 млрд. лева за погасяване на дефицита в следващите две години. Лимитите за поемане на дълг ще се определят всяка година в хода на бюджетната процедура, припомни той.
Като посочи, че днешното обсъждане на заема в тристранката няма да навреди на управлението и на държавата, председателят на АИКБ Васил Велев поиска точни отговори за разходването на заема, „за да не се правят политически спекулации“.
Финансовият министър Владислав Горанов обаче посочи, че тезата, че обществото няма отговори за дълга, не е вярна и допълни, че това е мнение само на АИКБ. Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев заяви, че представляваната от него организация подкрепя външния дълг с тези му параметри, защото "държавата има нужда от стабилност през следващите години".
Велев обяви още, че АИКБ е против това дефицитът за три години да бъде близо 6,5 млрд. лева.
Горанов отговори, че е склонен разходите да бъдат намалени с 2 млрд. лв. и по този начин да бъде избегната една част от дефицита. "Склонен съм за това, защото не бива да задлъжняваме с това темпо", заяви Горанов. Той уточни още, че комисионната на четирите банки, която е разписана в споразумението, е най-ниската от десетки години, или по-точно 18 пъти по-ниска от 2002 година“.
„Емисията е обвързана не като номинално плащане, а като брой базисни точки спрямо обема. Ако не направим емисията, няма да дължим нищо“, каза Горанов. Той подчерта, че общият сбор на падежиращите задължения и новия дефицит през следващите две години е 9,3 милиарда евро, а правителството предлага да се емитират облигации за 8 млрд. евро.
На брифинга за журналисти след заседанието вицепремиерът Ивайло Калфин уточни, че не е редно да се поставя въпроса за подкрепа или не на този дълг от 8 милиарда евро, защото става въпрос за посредничество с четири банки, а не за теглене на заем. За тази година парламентът вече е решил какъв ще е размерът на дълга и параметрите са заложени в Закона за бюджета, добави Калфин, като поясни, че размерът на дълга ще се решава за всяка следваща година чрез Закона.
преди 9 години Начи реално в България вече нема нужда от други политически партии, освен ГЕРБ! Нещо по-важно - не ни трябват други политици, освен ХЪБита Борисов! Той може да изпълнява всякакви програми и идеологии - един мандат да изпълнява строга рестриктивна политика, а следващия - да взема заеми като изоглавен, един мандат да издуши пенсионерите от глад, а следващия - да ги гощава с надбавки и бонуси, един път спира руските проекти, после обикаля Европата да се моли да ги пуска.... хахаха!Само му се задава актуалната идеология и му се дава власт! Май е понаучил нещо от Тато и от другия цар, докато се снимаше зад тях по някое време... хахаха!Един ден и за президент ще си го изберете, ама преди това ще направи България президентска република... хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Думите на минфина ни са страшни, за това че разполагал само с 500млн.лв. суха пара. А сме в борд. Който трябва да се стабилен и гарантиран с пари.Отделно, ако стане някакъв непредвиден проблем, например още някоя банка вземе че издъхне, тогава да не вземем да цъфнем и да вържем и с банките и с борда? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Типично по тиквенски - да лъснем (временно и поврхностно) с кредит всички недъзи игрешки натрупанидо сега в икономиката.А бе то не става само с ядене, трябва и акъл. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Алоу, горско чадо, ПО-МАЛКО ТРЯБВА ДА СЕ КРАДЕ! Това е основното. Никой не сметна за необходимо да даде отчет КЪДЕ ПОТЪНА резервът на НЗОК. Твърдяха, че е отишъл за пенсии, но това по никакъв начин не е доказано. Можеха спокойно да твърдят, че са харчили тия пари за магистрала до Марс. И то ще е също толкова доказано. Май наближава времето ПАК да бъдат прогонени с камъни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако сега вземаме заеми в конвертируема валута и ги наливаме у нас, после откъде ще намерим конвертируема валута да върнем заемите и лихвите по тях, при условие че се намираме в борд и курсът е фиксиран? Какво правим като наближи падежа? Пак ли ще рефинснираме? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години абе вие по долу знаете ли въобще кво коментирате ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години То неговото не са просто лъжи, това е върла наглост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Кой твърди, че борда е стабилен? Иначе според мен 10% лихва за никаква стабилност не говорят ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не може държавата ни да разполага само с 0.5млрд.лв. в резерв, не и след като сме в стабилен валутен борд. Ако не бяхме в борд няма проблем, но ние сме.Има някаква грешка, иначе никой не би рискувал да купува ДЦК-та или да държи пари в нашенски банки с неопределена гаранция при фалит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години То няма лошо в дефицитите ако са за ръст, при Орешарски това се направи, при този заложените дефицити са в същия размер, но заложения ръст е наполовина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар