IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Горанов: Новият дълг може да бъде намален, ако няма бюджетни дефицити

Ратифицирането на договора не задължава държавата да тегли заем, ако намери друг ресурс, подчерта финансовият министър

16:34 | 18.02.15 г. 21
<p>
	Владислав Горанов. <em>Снимка: БТА</em></p>

Владислав Горанов. Снимка: БТА

Ако не искаме да теглим нов дълг, не трябва да имаме дефицит. Така финансовият министър Владислав Горанов коментира пред журналисти планирания нов заем от 8 млрд. евро, за което е необходимо парламентът да ратифицира подписания от правителството договор за дилърство със Citigroup Global Markets Ltd., HSBC Plc., Societe Generale и Unicredit Bank AG.

Горанов заяви, че планираният дълг може да бъде намален с 2 млрд. евро, ако от 2015 до 2017 г. страната избегне планираните дефицити.

Финансовият министър обясни, че договорът с консултантите се случва, за да се избегне рискът при евентуално разформироване на парламента страната да не може да си покрива задълженията, което би ни вкарало в „гръцки сценарий“.

„С лека ръка говорим за дефицита, а колко остър става дебатът, когато трябва да го покрием. При липса на други инструменти, а те са основно приватизация, единственият вариант правителствата да финансират превишението на разходите над приходите е поемането на дълг. Затова е важен дебатът. Всички политически партии се убеждават, че не може с лека ръка да се правят бюджети на дефицит. Тази цена се плаща от всички нас. Дефицитите се финансират с дългове, които задължават бъдещите поколения“, коментира Горанов.

Той допълни, че по ратификацията на споразумението за 8 млрд. евро дебатът в рамките на управляващото мнозинство продължава, а лично той няма притеснение от инструмента, който е предложил.

Финансовият министър допълни: „Когато знаем, че следващите години ще имаме дефицит и огромни падежи на дългове, има две стратегии: можем всяка година да сключваме подобен агентски договор и да повдигаме темата дали държавата ще може да си покрива сметките. Тези 6 млрд., които ще падежират от 1 януари 2015 г. до 31 декември 2017 г., влизат в обхвата на тригодишното бюджетно планиране и е задължително да имаме визия как ще покриваме тези си задължения“.

По думите му, ако има някакъв политически катаклизъм и отново управлението е възложено на президента, има реален риск да не можем да финансираме текущите си задължения. Той обясни, че този риск се управлява с предложението му за рамков договор с банки партньори, което дава възможност да се поема дълг до 2017 г. в рамките на предвидените лимити.

Той определи като нездравословни спекулации твърденията на опозицията, че е нарушена Конституцията, като се поема 8 млрд. евро дълг. Горанов също така допълни, че поеманите от БСП и ДПС дефицити не са отговаряли на целите на обществото. АБВ нямат точна формула за ребалансиране на бюджета и неувеличаване на дефицита, каза той по повод днешния дебат в парламента.

„Тези 8 млрд. евро може да бъдат намалени на 6 млрд. евро, ако балансираме бюджетите от 2015 до 2017 г. Само че дефицитите не са причина, а са следствие от политиките по отношение на данъците, събираемостта и разходите, заложени в Закона за бюджета“, допълни Горанов.

„Всяко намаление на дефицита ще дойде по линия подобряване на събираемостта. Разходната част на бюджета е фиксирана“, допълни министърът.

Той декларира готовност да предлага мерки откъде дефицитът да се намалява, за да не се трупа допълнителен дълг. „Каквото и да направим, ще е грешно да оставим държавата и обществото без възможност да финансират поетите вече дългове“, предупреди той.

Горанов настоя, че ако страната не си плаща сметката, ще изпадне в гръцки сценарий. „Нашите южни съседи се лашкат между прагматичното управление и популизма. Аз не съм оптимист, че отказът от спазване на правила ще даде резултат. Предлагам в България да не правим дебата си за финансите по този начин“, каза Горанов.

Финансовият министър посочи още, че непопулярните решения изтощават всяко управление и е политически наивитет, ако партньорите на управлението са очаквали само позитиви.

Ако не искаме да имаме дълг, не трябва да имаме дефицит. Ако не искаме да имаме дефицит, трябва да харчим по-малко или да увеличим данъчната тежест, обясни още финансов министър. Според него има резерви при събираемостта и в разходната част.

По новия дълг сметките са коректни и точни, настоя той в отговор на въпрос.

Тъй като договорът за новия дълг предвижда максималният срок за връщане да е 30 години, а лихвата е до 10%, Горанов посочи, че при подобни случаи от 2002 до 2014 г. при емитирането на дълг е имало лихви в тези граници, а през 2013 г. е сключен договор с Дойче Банк без посочен лихвен процент в ратифицираните договори.

30-те години пък по думите му са шанс да изберем най-добрия срок на дълга, за да не се натрупат емисии и падежи в кратък период.

Горанов подчерта, че ако договорът бъде ратифициран, това не задължава държавата да тегли заем, ако намери друг ресурс.

Той за пореден път коментира, че при избора на подуправител на БНБ с ресор банков надзор ГЕРБ няма да позволят други партии да извлекат дивиденти за тяхна сметка заради кандидатурата на Димитър Костов, въпреки че управляващите отчитат професионалните му качества. Така стана ясно, че до есента този избор може да не бъде направен. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:52 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 2 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
Да знаеш-точки 1 и 3 са в пъти по-големи от точка 2. *** не струва много. *** евтин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 13 rate down comment 0
bgMan
преди 9 години
Не... "може" а... ТРЯБВА да бъде намален Горанов!Никакви бюджетни дефицити повече ако твърдите че сте по-добри от предишните. И спрете да давате пари на постоянно неработещи необразовани и здрави българи в непенсионна възраст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 1
balkando
преди 9 години
Снощи си мислех, че може би в нашата държава най-добре ще бъде данъците да са целеви. Да се знае всеки с колко се финансира. Примерно 1% върху доходите да са за отбрана, 2% за вътрешен ред и сигурност, 2% за правосъдие и законност, 2% за транспорт и пътища, 5% за социално подпомагане, 10% здравеопазване, 10% за пенсии и т.н. или нещо подобно. И когато някой, като Калфин, поиска за своя ресор повече разходи - казва с колко и референдум. И хората като се огледат в каква среда живеят, какви са бедните, какъв е реда, какво е правосъдието, законите, отбраната, пътищата... и гласуват твърдо да :D :D :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 16 rate down comment 0
redcretin
преди 9 години
Няма нов дълг, ***. Няма и какво да намаляваш, няма и какво да си харчите - ай гит от властта, селянин ***! Отивай да береш череши хахахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 14 rate down comment 0
nide
преди 9 години
В синхрон със световните тенденции и ние се пристрастяваме към дълга и фалшивото стимулиране. Това естествено е съпроводено с експоненциално разширяване на разликата в благосъстоянието на населението.Историята е много ясна какво се случва след развитието на тези опасни дисбаланси. Коригирането е болезнено. Чрез валутни кризи. Чрез унищожаване на богатство. Чрез социални сътресения. Наистина ли искаме да вървиме по този път?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 24 rate down comment 0
alexx
преди 9 години
Помните ли, че в миналото Народно събрание Черешара се отказа от депутатско място? Мотивът, който изтъкнал на Боко бил, че на неговата възраст колегите му били милионери. А сега познайте защо се върна в политиката и стана министър на финасите? Защо натиска за този договор за дълга? Защо МФ пуска реклами против контрабандата на цигари?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 12 rate down comment 0
Стефчо
преди 9 години
Имам едно опасение, че цялата работа е за едни летящи щайги трета ръка, ама дано не съм прав.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 9 години
Не мога да не припомня какво беше тука в този форум, когато Чобанов посегна за едни 3 млрд. лв!!! Набедени капиталета виеха денонощно като богровски оплаквачки и се нижеха едни мозъчни спагети на тема крадливи *** ифкрая на света, та чак още ехото завръща от *** на ***...!!! А сега Боко ХЪБита изчеластри като на бистришко мачле едни 16 млрд., кака Менда премрежи ресници пред камерите и това беше - ни звук, ни стон!!! Тишина... капиталистическа!!!! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 2
ПИЧ
преди 9 години
Как нокой не казва, а и Горанов във всички свои изказвания никъде не се коментира намаляване на разходите на бюджета. Че държавните заплати и придобивки са огромни и вече превишават заплатите в частния сектор.Една сервитьорка или барман или служител в хотел не могат да получат това което взима държавен чиновник , който мести документи.А често нямат и осигуровки.Как никой не каза - има над 500 хиляди инвалидни пенсии, а преди 10 години са били 100 хиляди.Има купища държавни службички - ненужни.В същото време държавата е абдикирала от възможността да разчисти паднали камъни на пътя Кричим - Девин, та трябва да ангажира частни компании - респ. да им плати тройно.Да не коментираме огромните дупки във държавни фирми - НЕК, БДЖ и прочие.Ограничаване на харчовете и сввиване на коланите - немски модел, това е решението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 9
Атанасио
преди 9 години
Проблема не е дългът а лихвата и защо е записано до 10% а не до 5% например.Истината е ,че трябва да се вземат малко пари за рефинансиране на старите дългове и ако може да се откажем от 2 млрд.евро е добре и незнам колко е фискалният резерв тоест трябва да може да се откажем с повече над 3 млрд.евро.Колкото за бюдж.дефицити фактите са:5 000 000 000 лв. сенчеста икономика - се ощетява бюджета ГОДИШНО5 000 000 000 лв. кражби през разходите на бюджета пак ГОДИШНО7 000 000 000 лв. плоският данък ощетява бюджета ГОДИШНО - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/08/02/kak-se-ograbi-bylgariia.1135939 ,и съм описал основното в коментар 1,2,4,5,6 тук - http://darikfinance.bg/***/112887?&order=asc#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още