Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) вече ще има право да инвестира освен в депозити в Българската народна банка и ДЦК, и в ценни книжа, издадени от държави членки на ЕС. Това е записано в Законопроекта за гарантиране на влоговете в банките, който беше приет от парламентарната комисия по европейските въпроси след кратък дебат.
С новия закон се транспонира евродиректива, която трябва да бъде пренесена спешно в българското законодателство поради стартирала процедура за нарушение срещу България.
Средствата на Фонда ще се инвестират нискорисково и диверсифицирано, обясниха експерти от финансовото министерство.
Депутатът от Патриотичния фронт Слави Бинев изрази притеснение заради разширяването на обхвата на инструментите, в които фондът има право да инвестира.
„Това не е инвестиционен фонд. Гаранционните фондове трябва да са консервативни, ако започнат спекулации, това може да събори финансовата система“, каза той и препоръча да не се инвестира в нов вид инструменти.
Експерт от МФ разясни, че евродирективата изисква да се диверсифицират инструментите. Когато има концентрация в ДЦК, може да се получи дисбаланс на местния пазар, когато голямо количество от тях трябва да се пласират, обясни експертът.
От ФГВБ посочиха, че няма риск и ще се инвестира в ценни книжа, издадени от държави членки на ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), с което рисковете се диверсифицират.
В законопроекта се запазва таванът за гарантирани влогове - 196 хил. лв., като се прави изключение при някои събития – продажба на имоти за жилищни нужди, развод, пенсиониране и др. В тези случаи гарантираната сума е 250 хил. лв., но при ограничен срок от 3 месеца.
С приемането на закона депозитите ще се изплащат в срок от 7 работни дни, след като са станали неналични.
преди 9 години Да инвестират в БГ, това имам в предвид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да инвестират в БГ, това имам в предвид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *** мноо не ни личи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години До 7, ние също сме в ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години До 7, ние също сме в ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Решението по принцип е разумно, защото ако се наложи изведнъж фонда да продаде бългаски книжа за 4-5 милиарда лева, може да срине целият пазар на ДЦК, а да не говорим, че задължението да инвестира единствено в български ДЦК е против правилата на ЕС и носи допълнителен риск при неплатежоспособност на държавата. Разбира се това решение в момента изобщо не е актуално, защото фонда има само задължения,,, отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Значи ще подпомага чужди икономики.. а българската.. кой ще я подпомага? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тия са гениални.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Sancta simplicitas!ШаШ ще печатат яко долари. UK изкупува що желаещи много няма. Ние ще изкупуваме идиотизма на ингилизите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дааам. Гръцките "книжа" са с най-убава лихва ...А за комисионна под масата не говорим. И вилата на Халкидики е бонус. отговор Сигнализирай за неуместен коментар