Българското правителство ще започне разговори с правителствата на 19-те страни от еврозоната за старт на присъединяването ни към общата валута, съобщи финансовият министър Владислав Горанов във Вилнюс, цитиран от „24 часа" и Нова телевизия.
Горанов се намира в столицата на Литва по повод влизането на 19-тата страна от ЕС в еврозоната и окончателното премахване на местната валута. От полунощ на 15 януари в Литва цените вече ще са обявени само в евро и ще се плаща само с европейската валута.
„Налице е политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото", казва Горанов, но не определя конкретни дати за влизане в чакалнята на механизма ERM 2 и последващо приемане на еврото като официална валута. По думите му обаче е напълно възможно страната да влезе поне в „чакалнята“ на еврозоната, както се нарича още механизмът ERM 2, до 2018 г., когато приключва мандатът на сегашното правителство.
България ще поиска от 19-те страни, които вече ползват еврото като валута, пътна карта с ангажиментите на страната ни и реформите, които трябва да бъдат предприети, преди допускането на страната в ERM 2.
„Няма предварителни условия за влизане в ERM 2, съответният кандидат трябва да отговаря на изискванията на страните в еврозоната за структурни реформи и стабилност“, пояснява финансовият министър. Затова според него било особено важно България да получи политически ангажимент какво 19-те членки на зоната очакват от нея.
"Кога и срещу какви структурни мерки ще бъдат готови да допуснат страната в чакалнята", заяви Горанов и пред Нова телевизия.
Трябва ли да бързаме с присъединяването към еврозоната?
Според правилата на ЕС, за да влезе една държава в еврозоната, тя трябва да се присъедини към механизма ERM 2, известен още като „чакалнята" за еврозоната. ERM 2 (European Exchange Rate Mechanism 2) е валутен механизъм, който цели да свърже валутите на европейските държави с единната европейска валута. Целта е да се постигне стабилност на тези валути, както и да се изгради обективна оценка за евентуално присъединяване към еврозоната. Присъединяването към валутния съюз може да стане минимум след две години от този акт.
Финансовият министър е категоричен, че смяната на лева с еврото ще има положителен икономически ефект върху страната. По думите му финансовият ресурс, който може да заема България, ще е по-евтин. Освен това ще отпадне пресмятането на валутния риск, а това ще доведе и до увеличение на чуждестранните инвестиции.
Според министъра има механизми за контролиране на цените, така че да не се допусне покачването им заради смяната на валутата.
преди 9 години Да искаме референдум!прав си отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако се съди по резултатите от анкетата по въпроса ще трябва да има референдум. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това ми звучи като да замениш лева с райхсмарката няколко дена преди 9-ти май 1945. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Яснооооо... Смятаме да отнемем на литовците титлата "най-голям евро-карък".Когато целия свят разпродава еврото щото предстои разпад на еврозоната, ние да драпаме за там, явно финансите на държавата са в трагично състояние - меко казано! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Яснооооо... Смятаме да отнемем на литовците титлата "най-голям евро-карък".Когато целия свят разпродава еврото щото предстои разпад на еврозоната, ние да драпаме за там, явно финансите на държавата са в трагично състояние - меко казано! отговор Сигнализирай за неуместен коментар