IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Менда Стоянова: Готвените промени в пенсионната система не променят модела

Заради промените ще има тежки последици за тези, които ще останат в пенсионните фондове, предупреди обаче Мария Капон

09:32 | 19.12.14 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Менда Стоянова:  Готвените промени в пенсионната система не променят модела

Готвените промени в пенсионната система не променят модела. Това заяви председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова пред Нова телевизия.

Припомняме, че във вторник бюджетната комисия гласува промени в Кодекса за социално осигуряване.  Те предвиждат хората, които навлизат на пазара на труда, да имат срок от една година, в която да си изберат пенсионен фонд, в противен случай ще бъдат зачислени в НОИ.

Тези, които вече работят и са родени след 1959 г., могат еднократно да си прехвърлят партидата по втория стълб в НОИ, но след това не могат да се върнат към пенсионните фондове. Промяната обаче срещна много критики от страна на бизнеса, включително с аргумента, че се национализират средства от партидите в пенсионните фондове.

„Думата „национализация” е спекулация. Ние даваме възможност на всеки един осигурен в достатъчно дълъг срок да прецени къде и по какъв начин да се осигурява”, каза Стоянова.

„Този плач на така наречените експерти или на десни политици, които казват: „Ние, дами и господа, сме по-умни от вас и сме измислили модел, с който да се осигурявате в този частен пенсионен фонд, защото нямате капацитет да решите къде да изпратите парите си - това не е дясно”, допълни тя.

Менда Стоянова припомни, че сега действащият модел в България е въведен от МВФ и Световната банка в четири страни – Полша, Унгария, Чехия и България.
„Полша и Унгария вече се отказаха от него. В Чехия ще го отменят, остана само България", заяви председателят на бюджетната комисия.

Тя разясни, че промените засягат всички хора, родени след 1959 г., които в момента внасят 12,8% от своя осигурителен доход към НОИ и 5% към частен осигурителен фонд, който те са избрали. В случаите, в които не са избрали – а това са около 50% от всички, те служебно се разпределят към някой от частните пенсионни фондове.

Ако хората не направят нищо, те пак ще бъдат осигурени на две места. С промяната ще е възможно година или дори ден преди пенсия да си прехвърлиш личната партида в НОИ, ако виждаш, че иначе по модела с две пенсии ще вземаш по-малка пенсия, категорична беше Стоянова.

„Пенсиите в държавното осигуряване се изчисляват по формула, но ако имате партида и в частен фонд, тя ще бъде намалена с около 28%, за да бъде компенсирано от втория стълб. Допълващата пенсия би могла да бъде по-малка от това, което ще получите в НОИ, ако има период, в който не се осигурявате, например по майчинство или безработица. Докато в държавното осигуряване това се признава за стаж и не се изважда като време при определяне на пенсията”, поясни Стоянова.

Председателят на „Единна народна партия” Мария Капон от своя страна обвини ГЕРБ, че иска да „премине на страната на БСП“.

По думите ѝ промените, които гласува Народното събрание относно възможността парите от частните пенсионни фондове да се преместят в НОИ, не са пенсионна реформа, а сриване и разруха на пенсионния модел, които имаме.
„Ако в солидарния фонд има дефицит, което е видно, някой трябва да каже защо е необходимо да влязат пари там. Другото, което трябва да се каже, е има ли проблем с пенсионните фондове?", каза тя.

Капон допълни, че е против частните партиди да отиват автоматично в НОИ. Според нея това би било конфискация. „Национализацията на фондовете е по-добрия вариант, защото си дайте сметка какво ще се случи на капиталовия пазар. Ще има и много тежки последствия и за тези, които ще останат в частите фондове", категорична беше председателят на „Единна народна партия”.

Менда Стоянова пък отвърна, че становището ѝ е манипулация на общественото мнение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:40 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 33 rate down comment 9
ghristov
преди 9 години
Радослава, свободата на избор е или всичко в НОИ или всичко в частен фонд. Аз би избрал второто. Отидат ли тези пари в НОИ, попадат в кюпа, престават да бъдат лични и веднага се харчат. В частния фонд има доходност и ако утре се гъкна на 64 партидата ми се наследява от децата ми. Ако съм в НОИ, последните пият една студена вода, за сметка на един катун ***. Така, че единствената свобода е САМ да избираш, колко да внасяш за пенсия и къде. Според вноските един ден да получаваш своето. Вместо да вървим натам, ние се връщаме 25 години назад. Аз не искам да давам 17% в НОИ, някой пита ли ме, имам ли избор? Не! А сега искат и останалите те 5% да прилапат, като го наричат избор. Не, това е всичко друго, но не и избор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 19
Radoslava
преди 9 години
Права е г-жа Стоянова, моделът не се променя, но на народа се дава свободата да избира. Ако не искаш да променяш нещо, никой не те кара да променяш. Ако искаш можеш да промениш. Свобода се дава да се избира, това е добро начало на реформата в пенсионната ни система. Който не иска свобода, нзачи е червен. Кой не скача е червен, помните ли го това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още