Стрес тестове за българската банкова система
Искров отбелязва, че догодина предстои да бъде въведена Директивата за възстановяване и преструктуриране на банки в ЕС, целяща въвеждането на унифицирани правила и инструменти в държавите членки за справяне с проблемни банки и предприемането на навременни и адекватни мерки за спасяването на жизнеспособни институции. Тази директива предстои да бъде въведена в българското законодателство чрез нови законодателни текстове и изменения на вече съществуващата законодателна рамка.
Гуверньорът посочва, че предстоят да бъдат взети стратегически решения относно установяването на съответни органи за преструктуриране на банките и инвестиционните посредници, да бъдат създадени фондове за преструктуриране, както и поднадзорните лица да изготвят адекватни планове за възстановяване или контролирано възвръщане към жизнеспособност посредством преструктуриране.
През 2015 г. управление „Банков надзор“ ще затегне контрола върху най-чувствителните източници на рискове в портфейлите на банките. Освен това догодина БНБ ще инициира преглед на качеството на активите в цялата банкова система, който ще покрие всички банки, опериращи в България.
„Това би било и ключово изискване, ако правителството на даден етап инициира разговор с ЕЦБ за присъединяване към Единния надзорен механизъм (ЕНМ)“, коментира Искров. „Този преглед ще бъде извършен с помощта на независим външен консултант. Той би следвало да може да стартира не по-късно от края на следващата година, в зависимост от напредъка с въвеждането на новата Директива за възстановяване и преструктуриране на банки, в т.ч. създаването на съответния фонд за преструктуриране.“
Предстои БНБ да запознае търговските банки с основните елементи на методологията на предстоящия преглед на качеството на активите, за да може всяка една банка да бюджетира съответните разходи (по аналогия с еврозоната, където банките поеха разходите във връзка с прегледа на качеството на техните активи).
За публичния натиск срещу БНБ
„Отминалата 2014 г. за съжаление ще бъде запомнена и с яростния публичен натиск срещу БНБ. Централната банка беше подложена на систематични и дирижирани атаки, зад които прозираха тесни корпоративни интереси и партийни зависимости. Такива фокусирани, мощни и продължителни атаки срещу централната банка са без аналог в съвременните развити общества и със сигурност са далече от европейските норми", коментира Искров.
Според него вече започват да стават публично известни подробности за това, кой е плащал за тези атаки. "Не е изключено тепърва да излязат още и по-интересни подробности. Тогава, надявам се, вече и за най-широката публика ще стане ясно кой всъщност е защитавал обществения интерес и кой е работил срещу него“, добавя той.
Според него за спокойствието на вложителите и стабилността на банковата система като цяло авторитетът на централната банка е от първостепенно значение. Той уверява, че БНБ вече е предприела сериозни действия в посока подобряване на ефективността на банковия надзор.
„По препоръка на МВФ, Световната банка и Единния банков орган в управление „Банков надзор“ вече е в ход работата по оценка на съответствието на надзорните практики в България с основните базелски принципи за ефективен банков надзор като първи етап от провеждането на Програмата за оценка на финансовата система (т.нар. FSAP)“, казва той, визирайки искането на централната банка от лятото за външен преглед на надзорната рамка и практики у нас.
„В допълнение към това БНБ вече разработи и предложи на народните представители проект за промени в Закона за БНБ и в Закона за кредитните институции, които да отстранят съществуващи слабости в нормативната уредба, като позволят на Управителния съвет на БНБ да упражнява по-голям контрол върху функциите, свързани с банковия надзор“, уверява Искров.
Свързани компании:
преди 9 години Новината от вчера:Искров ще искара мандата си до край. http://***.banker.bg/ivan-iskrov-mandatut-mi-izticha-prez-oktomvri-2015-g/image/83507 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мене ми е интересно дали ще ги стресират по методиката, по която оценяваха дупката в КТБ :DДа не постигнат черна дупка по-бързо от ЦЕРН :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Съсипа сектора през 2014г. и се сети да прави стрес тестове през 2015г.Няма такъв ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нека банките през 2015 да са грижа на някой друг гуверньор... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Доказахме как страната, бизнесът и обществото ни разполагат с една силна институция, на която могат да разчитат като опора на стабилността и за опазване на дългосрочния обществен интерес и която не се поддава на натиск и конюнктурни интересиБаси наглия отговор Сигнализирай за неуместен коментар