Според новия председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев добро решение за страната ни е не само да се активизира дейността по търсене и добив на нефт и газ от местни източници, но и да се разреши добивът на шистов газ. „Това е нещо, което много държави дори и в Европа правят. Полша се откъсна от газовата зависимост точно на база на шистовия газ“, коментира в сутрешния блок на "Нова телевизия" отказа на Русия от проекта "Южен поток" Домусчиев, който в края на ноември оглави КРИБ.
България ще загуби от спирането на проекта „Южен поток", смята той. „За съжаление, в случая България е членка на ЕС и трябва да се съобразява с неговите правила“, убеден е Домусчиев.
„За съжаление, защото смятам, че това е един добър проект за България. Дори и транзитните такси да не са толкова големи, колкото ги обяви Путин, защото смятам, че има грешка в цифрата. Но най-малкото заради диверсификацията. Сега руснаците могат, без някакви значими загуби, да пренасочат преноса на газ към Турция. А днес България плаща по-скъп газ и от Украйна“, допълни той.
Същевременно предприемачът добави, че съобщението на Путин не е просто блъф и той самият още преди месец и половина е разполагал със сигнали, че Русия обмисля да спре проекта през България, на които тогава не се доверил. „Смятах, че това е само стил на работа – да се пресира отсрещната страна, за да взима по-бързо решение в полза на Русия. Но се оказа, че това не е било блъф, а е било обмислено доста сериозно", добави той.
„Знаете, че Русия има имперско мислене и често подхожда силово. Ние имаме интерес да разговаряме с Брюксел и с руснаците и да търсим решение, за да се защити националният интерес. В момента не виждам как се защитава той", допълни бизнесменът.
Според Домусчиев страната има интерес да разговаря и с Брюксел, и с Русия, за да търси някакъв компромис и решение. „Ние трябва да сме активните в момента и да защитим националния интерес. В момента той не е защитен, щом проектът е спрян, а може и да има санкции за това“, коментира предприемачът визитата на премиера Бойко Борисов в Брюксел, за да преговаря за проекта.
„Ние щяхме да транзитираме газ, да имаме минимална печалба, гарантирана доставка и възможност за договаряне на по-добри цени“, каза още той.
По отношение на възникналите в последните дни спорове за възможностите за увеличаване на минималната работна заплата председателят на КРИБ заяви, че конфедерацията по принцип няма възражения тя да бъде увеличавана, защото това ще изкара на светло доста фирми, в които служителите се осигуряват на една сума, а реално получават по-голяма. Единственото условие на КРИБ е с минималната работна заплата да не се обвързват плащания към бюджета, защото това би създало допълнителни тежести за бизнеса.
Всичко по темата "Южен поток" четете тук
преди 9 години Тази сутрин казаха, че е 1,20 лева за литър. Да ти кажа само, че един литър бутилирана вода в България днес струва 0,30 - 0,50 лева на едро, в зависимост от разфасофката. Човек може да издържи без вода до 3 дни.Никой не може да даде гаранции, че няма да се прецакаме, ако започнем да дупчим."Кръговрата на водата" е урок от 4-ти клас. Не е зле да си го припомним. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години До кога мислиш,ще искараме,докато тровим земята,върху която живеем и от която се храним.Или мислиш само за собственият си живот.Да имаш парици?ЯАми децата ти,къде ще отидат?Дори и със спестените от теб парици?Къде ще отидат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ама всички тука сте разбирачи. А колко е цената на бензина в САЩ, знаете ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Така ли?И къде ще дупчат и наливат отрови във земята,в Добруджа ли?(и този е от "бесмъртните") отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Какво ми пишете за тоя Домусчиев - "най-мъдрия" в България, какво казал, какво "измислил". Кой е тоя ...ай сектир отговор Сигнализирай за неуместен коментар