IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нов законопроект предлага гарантираните влогове да се изплащат до 7 дни

В текста се запазва гарантираната от държавата сума - до 100 000 евро

18:33 | 12.11.14 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Нов законопроект предлага гарантираните влогове да се изплащат до 7 дни

Влоговете до гарантирания размер да се изплащат в срок от 7 работни дни от деня, в който не са налични за гражданите. Това предвиждат предложените днес от Министерството на финансите текстове в новия законопроект за гарантиране на влоговете в банките. 

В текста се запазва гарантираната от държавата сума - до 100 000 евро. 

Директивата на Европейската комисия предвижда поетапно намаляване на срока за изплащане на гарантирани депозити, като след януари 2024 г. той трябва да е до 7 работни дни след датата, на която депозитите са станали неналични .

С предложения законопроект обаче съкратеният срок за изплащане от 7 работни дни се въвежда с влизането на закона в сила, като по този начин страната няма да се възползва от преходния период. Според финансовото министерство по този начин правата на депозантите ще бъдат гарантирани в максимална степен.

Законопроектът, който имплементира в българското законодателство евродирективата, заради която България е в наказателна процедура, е публикуван днес за обществено обсъждане. В мотивите към новите текстове се твърди, че заради наказателната процедура директивата трябва да бъде въведена в българското законодателство преди 1 януари 2015 г.

До законодателната инициатива се стигна заради казуса с КТБ. Банката бе поставена под особен надзор на 20 юни, но изплащането на гарантираните депозити все още не е започнало, поради което Брюксел заяви, че ще започне наказателна процедура.   

В новите текстове се предвижда по-висока защита - до 250 000 лв., на влогове, които са открити заради важни социални събития в живота на човека, сред които продажба на имоти за жилищни нужди, развод, пенсиониране, изплатени застраховки и др. Според директивата всяка държава може да определи сама размера и срока на тази защита предвид стандарта на живот в страната. Според проекта на финансовото министерство защитата на този тип влогове ще е за три месеца.

Законопроектът предвижда всички банки, включително техните клонове в други държави членки да участват в системата за гарантиране на влоговете. Участие в българската система за гарантиране на влоговете се предвижда и за клоновете на банки от трети държави, когато в държавата по тяхното седалище няма система за гарантиране на влоговете, или когато размерът и обхватът на гаранцията са по-малки от  предвидените в българския закон.

Законопроектът предвижда отпадане на встъпителните вноски на банките при финансирането на Фонда за гарантиране на влоговете.  Годишните премийни вноски ще се определят според размера на привлечените средства и според степента на риска, поет от съответната банка. Според финансовото министерство това ще позволи „отразяването на рисковите профили на отделните кредитни институции, включително техните различни бизнес модели и ще насърчи прилагането на бизнес модели, характеризиращи се с по-ниска степен на риск“. 

ФГВБ ще има право да покрива недостига си на средства чрез заеми, набрани с облигационна емисия, както и чрез кредити от държавния бюджет, одобрени с решение на Министерския съвет. Tази възможност бе обяснена още вчера от финансовия министър Владислав Горанов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:44 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 10
mick
преди 10 години
При средна заплата от 800 лева на месец, 200 хил. лева защита на влог е огромна глупост. 50 хил. лева най-много трябва да е защитата на влог в България. Прекалено много пари се струпват на едно място с ограничението от 200 хил. лева. Иначе се оплакваме, че сме бедни пък искаме защита на космически суми за нашите стандарти/за тия дето работят де/ - неработещите с огромните суми и имоти.. те са друга бира. Те и данъци не плащат даже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още