Вчера стана ясно, че необходимите обезценки на активи в поставената под надзор КТБ възлизат на над 4,2 млрд. лв. Днес банкери и икономисти коментират как се е стигнало до фрапиращата „дупка“ в капитала на банката и какво се случва оттук нататък с парите на вложителите.
„КТБ би трябвало да се оздрави, за да се успокои обстановката в страната, но едва ли ще се намери инвеститор, който да направи такова голямо вложение. Другият вариант е обявяване на несъстоятелност и изплащане на гарантираните депозити“, заяви пред БНТ главният изпълнителен директор на Банка ДСК Виолина Маринова.
Тя коментира, че е изненадана от представения от БНБ доклад на одиторите за състоянието на КТБ. „Не мога да допусна, че такова нещо може да се случи в такъв огромен размер“, обясни тя.
Банкерът допълни, че по-голямата част от посочената обезценка се дължи на 82 кредита, които са с обща експозиция 3,4 млрд. лв. До дефицита се стига, тъй като заемите са отпуснати на фирми без история, които не са в добро финансово състояние, и това не е добра банкова практика. По тази група заеми покритието с обезпечение е само 2%, посочи тя.
Според нея тези кредити няма да бъдат върнати. Покритието от обезпеченията ще е 13%, а фирмите може да бъдат търсени по съдебен ред, но съдебната практика не е толкова бърза, каза Виолина Маринова.
„Не съм чула досега някой в банковата сфера да прилага такива практики. Банкерът е банкер, той не бива да се занимава с друго. Банката би трябвало да се ръководи от принципа, че ръководи не собствени средства, а на вложители“, каза още тя.
Запитана как досега никой не е разбрал какво е действителното състояние на КТБ, тя отговори, че публикуваните отчети в сайта на БНБ изглеждат нормално. Какво се крие зад тази информация, аз не мога да кажа, заяви Маринова.
Тя прогнозира, че ако се увеличат премийните вноски на банките във Фонда за гарантиране на влоговете, това означава, че ще се вдигнат и лихвените проценти по кредитите. „Ние не печатаме пари, трябва да ги реализираме“, обясни банкерът.
Икономистът Любомир Дацов коментира пред БНР, че не е правилно да се говори за „дупка“, защото в момента липсват 4,2 млрд. лв. от финансовите отчети.
„Тези средства съществуват, защото са инвестирани в определени фирми и предприятия. Но одиторите правят оценка, че срещу тях няма реален залог. Нормално е да си помислиш, че след като няма обезпечение, тези пари едва ли ще бъдат върнати в банката“, обяснява той.
За бъдещето на банката той коментира, че нещата вече са предизвестени. „Очаквахме, че тези лоши кредити ще бъдат в рамките на милиард – милиард и половина, което правеше възможно да има интерес от външен инвеститор за оздравяване. При такава сума – 4,2 млрд., мисля, че е безсмислено да се правят спекулации, че банката може да бъде оздравена. Ще се върви по стандартния ред, предвиден от закона“, очаква финансистът.
Запитан дали има вариант само банка „Виктория“ да бъде оздравена, Дацов отговори, че това е относително малка банка, за разлика от КТБ, която беше четвъртата по големина в страната. Защитените депозити там са около 55 млн. лв., а има и инвеститорски интерес, затова хората с депозити там няма за какво да се безпокоят, смята той.
Дацов е убеден, че гарантираните депозити ще бъдат изплатени, ако бъде обявена несъстоятелно на КТБ. Това според него може да стане най-рано след месец.
За Христо Михайловски от Агенцията за кредитен рейтинг звучи невероятно, че обезпечението на кредитите е около 13%. „Даже за една група са около 2%. Вие знаете, че в България кредитите се отпускат основно не при анализ за генерирането на паричен поток от бизнеса, а се търси обезпечение. И то от порядъка на 130 – 150%. Тук изведнъж са 13%“, коментира той пред БНР.
„Другото интересно нещо е, че официалната информация казваше, че лошите кредити са около 2%. При този анализ на одиторите те са около 80%. Струва ми се невероятна огромната разлика в числата, които се представят. Не поставям под съмнение данните, представени от одиторите, но някъде има грешка“, убеден е финансистът.
По повод изявлението на Централната банка, че КТБ е представяла подвеждаща информация, той каза, че банковият надзор гледа първични документи. Имаме един анализ отпреди 7 – 8 месеца, който е с фрапираща разлика спрямо сегашната ситуация, отчита той.
„Банката е одитирана през 2013 г. от призната одиторска компания, сега също е проверена от признати одитори. Не може положението на банката да се влоши до такава степен за 3,4 или 8 месеца“, заяви експертът.
Той също смята, че би трябвало да се пристъпи към отнемане на лиценза на банката, но досега няма анализ какво ще е отражението върху икономиката.
„Колко са предприятията и заетите в тях и финансовите институции с депозити (в КТБ - бел. ред.) – трябваше да се реши кое е по-малкото зло с по-малко загуби за държавата“, коментира анализаторът.
Той не очаква казусът да се отрази на банковата система.
Развитието на казуса с КТБ може да следите тук
Свързани компании:
преди 10 години Това е така, но кредита е отпуснат на българско юридическо лице. То има счетоводство и най-малко трябва да се вижда за какво са платени тези пари и на кого. Сега... аз не казвам че могат да се възстановят ама е така просто "Еми дадени са на едни фирми, които са в лошо състояние и ги няма" някак..Абе това са 4 милиарда , това е все едно да кажем ами изчезна Язовир Искър и не знаем къде е. Там беше, сега го няма. Така ли изчезва язовир? Цецо си го натоварил в самолета и го закарал някъде отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да, собственик на дружеството кредитополучател (някое ООД с 5,000лв записан капитал) е Блонд Инвестмънт (Cayman), което пък е собственост на Блонд Инвестмънт (Jersey), а то пък се държи от няколко фирми регистрирани в Дубай, Лихтенщайн и Бритиш Върджин Айлъндс. Ходи търси кой е бенефициент и му кажи да върне 50млн. евро защото ги дължал на фалирала банка в България. Залогът за кредита сигурно се състои от пакета акции в някое от офшорните дружества, които естествено са само холдингови компании и нямат икономическа дейност и съответно приходи. Най-много да придобиеш контрол върху пощенска кутия някъде на Кайманите. Там поне ООД-тата май се правят с поне 25хил. долара капитал, така че ще можеш да си върнеш 0.3% от кредитната екзпозиция и то само ако целия капитал е платен, а не просто записан (но не платен). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Как се е стигнало ли?Много лесно - комбинация от алчни корумпирани политици и служители в БНБ + ДПС и БСП 2 мандата в управлението и ето ти как."А ГЕРБ са невинни, нали :DКолко държавни пари държа Боко в банката при заверата пари-медии-власт с Пеевски? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години колеги, в момента много хора с депозити са изнервени (а и такива без депозити, но вече осъзнали, че ще трябва да платят сметката)..опитайте се да ограничавате политическата пропаганда в темата "Политика"..пределно ни е ясно, че цялата полит-мафиотска пасмина ни доведе до тук.. това, че плюете избирателно само по едните, няма да ни накара да харесаме другите.. само изнервяте хората допълнително.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години От цялата работа разбрах, че от отчетите нищо не може да се разбере. Питам се защо продължавам да ги гледам... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Добре де, ако са със специална инвестиционна цел, те не подлежат ли и те на едни по-стриктни регулации от КФН? Ако да, КЪДЕ СА ПАРИТЕ! КФН трябва да знае Ако не подлежат, значи не са със специална инвестиционна цел и пак КЪДЕ СА ПАРИТЕ! Дружествата имат собственици, управители и макар че са с ограничена отговорност, мисля следва поне да ги питат къде са парите и как са успели така брже да ги загубят.Това че няма учреден залог, не значи че собственост на длъжника не може да се секвестира за покриване на кредита, ако не се обслужва отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Еми кво да кажат хората, точно така е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ого от тези кредити не са дадени на нормални фирми, а на дружества със специална инвестиционна цел (SPV), които реално сигурно са си били на Василев в комбина с един пълничък депутат. Сега няма какво да питат дали ще се връщат тези кредити, защото депутата не смята да връща каквото и да било. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ого от тези кредити не са дадени на нормални фирми, а на дружества със специална инвестиционна цел (SPV), които реално сигурно са си били на Василев в комбина с един пълничък депутат. Сега няма какво да питат дали ще се връщат тези кредити, защото депутата не смята да връща каквото и да било. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Какво следва в КТБ? - ФАЛИТ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар